Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

Dárky od manžela? Tohle říkají o vašem manželství!

Dárky od manžela? Tohle říkají o vašem manželství!
Štědrý večer může být plný radosti i zklamání • Autor: istock.cz
24. prosince 2023 • 04:33

Vánoce jsou v mnoha vztazích třaskavé samy o sobě. Speciální, a zvláště vydatnou rozbuškou se můžou stát dárky, které dostaneme, případně nedostaneme od svých protějšků.

Brousek na nože, pravda, značkový. Poukaz na novou kanalizaci na chatě. Žehlička. Nepadnoucí oblečení. Šperky, které jako zlato jen vypadaly. Kniha, která sice letěla mezi bestsellery, ale jejíž autorku žena už několik let upřímně nesnášela. To je jen pár dárků, které vyjmenovaly ženy poté, co padla otázka na dárky, které je nepotěšily.

Co potěší muže? Podívejte se na video!

Video se připravuje ...
Pánské hodinky jako ideální dárek pro mužeVIDEO 

Auta a diamanty jako pojistka

Někdy to samozřejmě nemusí klapnout ani s dárkem, do kterého dárce vložil hodně energie či peněz. Většinou však zklame něco, u čeho je na první pohled jasné, že vymýšlení moc práce nedalo.

Zvláštní kategorii pak představují superdrahé dary, jako jsou diamanty nebo auta, jimiž si partner ženu svým způsobem zavazuje, a tak mohou rovněž vzbudit rozpaky. Nebo trapasy, jaký se stal páru, když muž věnoval ženě, která už neměla rodiče, album s fotkami z jejího dětství. Jenže ve skutečnosti šlo o záběry příbuzných, které se nedopatřením ocitly u nich na půdě.

Aby to vztah přežil

Pevný vztah ustojí i špatné dárky. Ale pokud v něm panují nějaké pochybnosti, máme tendenci jim přikládat i význam, který nutně mít nemusí – považujeme je za výraz nezájmu, nepochopení a faktu, že nás protějšek už nemiluje. Přitom je to složitější, protože vysavač pod stromečkem nemusí znamenat, že láska je pryč, stejně jako krásné šperky nemusí být zrovna projevem romantické lásky.

Věnujte méně pozornosti samotným darům a místo toho oceňte, co ve svém nejbližším máte za opravdové hodnoty.  

Přeju si tohle!

Někteří lidé prostě nejsou dobří v pořizování dárků a trápit se tím nikam nevede. Ale zvláštní je, pokud manžel dával vždycky skvělé dary, a najednou je s nimi konec – i tak to ale nemusí znamenat konec lásky, klidně může být třeba ve stresu kvůli práci. Na místě je si o tom promluvit. Nemusí to nutně být hned po tom, co dohoří poslední prskavka u stromečku, ale dejte svému muži vědět, že vás dárek poněkud zaskočil a že byste ráda, aby to příště dopadlo jinak.

Nepředpokládejte, že když jste spolu už celé roky, bude vědět, co si přejete nebo co máte ráda. Možná to není romantické, ale když mu pošlete pár odkazů na věci, z nichž jednu byste ráda dostala, nebudete pod stromečkem nepříjemně zaskočená a bude v tom i trochu momentu překvapení, protože nebudete vědět, pro který z tipů se nakonec rozhodne.

Ostatně je to postup, který se vyplácí, což potvrdil i nedávný průzkum společnosti Slevomat provedený agenturou Behavio. Třetina lidí v něm uvedla, že dostávají dárky, o jaké nestáli, a většina lidí chce, aby se s nimi jejich blízcí předem poradili o tom, co jim pořídí.

Nejhorší? Do pětistovky

A ještě jedna zajímavost z průzkumu. Skoro 60 procent lidí prohlásilo, že dárek, který je zklamal nejvíce, stál méně než pětistovku. Jinak vás bude před příštími Vánocemi nebo narozeninami už několik týdnů předem bolet břicho z obav, co si zase rozbalíte. Že má smysl o tom mluvit, dokládá i tahle studie. Podle jejích autorů se více rozvádějí páry, které si dárky nedávají nebo které s nimi nejsou spokojené, a přitom o tom nedokážou mluvit.

Autor: Ema Ludvíková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.