Sport se zlatou tradicí: Veslování | Moje zdraví

Sport se zlatou tradicí: Veslování

Sport se zlatou tradicí: Veslování
Veslování může být velikou zábavou. • Autor: istockphoto.com
8. září 2016 • 08:54

Zprvu to bývalo vážené povolání, posléze krutá dřina pro otroky a trestance na oplachtěných veslicích – galérách. Když práci galejníků nahradila pára, stalo se veslování sportem pro zábavu, prestiž, kondici a štíhlou linii. Muži, ženy i děti veslují závodně, rekreačně i v rámci rehabilitace po úrazech, a to na vodě i na suchu. 

Závody veslic se konaly již v době faraonů, v Benátkách se jimi bavila středověká šlechta. Moderní veslování jako univerzitní a olympijský sport se zformovalo v Anglii, kde se roku 1829 jel nejstarší a dodnes populární závod osmiveslic mezi univerzitami Oxford a Cambridge. Do Čech se veslování dostalo z Hamburku díky tamním obchodníkům, premiérové měření sil se uskutečnilo 22. 8. 1845 v rámci oslav příjezdu prvního vlaku do Prahy. Od roku 1910 se jezdí slavné „Primátorky“, tedy závod o štít primátora hl. m. Prahy. Čeští veslaři vždycky vozili přední umístění z olympijských her, mistrovství světa i Evropy, v současnosti jim kralují skifaři Ondřej Synek a zlatá medailistka z letní olympiády v Londýně 2012 Mirka Knapková. 

Veslování jako jeden z mála sportů rozvíjí současně rychlost, sílu i vytrvalost. Jinými slovy slučuje všechny výhody běhu, cyklistiky, lyžování a plavání. Dělá pěkná ramena, útlé boky a skvěle se při něm shazují nadbytečné kilogramy. Výhodou je, že rovnoměrně zatěžuje všechny svalové skupiny včetně hýždí, přestože spočívají na sedátku a nesou tak váhu celého těla. Nosné klouby jsou tím pádem odlehčené, a tudíž takto sportovat mohou i lidé obézní, senioři a rekonvalescenti po úrazech pohybového aparátu. Veslařské tempo je plynulý, rytmický pohyb bez nárazů a otřesů. Při zvládnuté technice nehrozí ani špatné držení těla, naopak se posilují svaly hlubokého stabilizačního systému páteře. V rozhodujících fázích pohybu zabírají i tricepsy a to znamená dávat sbohem povadlým pažím. Jde o sport převážně aerobní, při kterém se zlepšuje činnost srdce, oběhového a dýchacího systému, zvyšuje se výdrž a celková kondice. Lze jím příznivě ovlivnit diabetes, hladinu cholesterolu, krevní tlak, riziko vzniku aterosklerózy, infarktu, artrózy i osteoporózy. Pochopitelně trpíte-li už problémy se srdíčkem, řídnutím kostí, cukrovkou nebo jste-li těhotná, měli byste se o vhodnosti a intenzitě provozování tohoto sportu poradit s lékařem. 

Kila odplouvají 

Zapojení téměř všech svalových skupin do pohybu znamená vysokou spotřebu energie, která při veslování volným tempem zhruba odpovídá spalování při jízdě na kole rychlostí 19 km/h, jízdě na snowboardu ze svahu, běhu po rovině rychlostí 8 km/h nebo plavání kraulem rychlostí 1,8 km/h. Větší intenzita pohybu (= vyšší frekvence temp, více síly do záběru, větší odpor nastavený na veslařském trenažéru – viz dále v textu), jejímž výsledkem je vyšší rychlost, samozřejmě energetickou náročnost zvedá a v závodě tak trénovaný veslař může spotřebou energie překonat i maratonce. Poměrně spolehlivým ukazatelem intenzity veškerého cvičení včetně veslování je snadno měřitelná tepová frekvence, která určuje, zda se pohybujete spíše v aerobním pásmu spalování tuků a budování základní kondice, nebo v anaerobním pásmu spalování sacharidů a rozvoje svalové síly. Pro začátečníky a lidi snažící se hlavně zhubnout je nevhodnější veslovat na úrovni 55–65 % individuální maximální tepové frekvence (MTF), kdy si tělo bere až 85 % energie z tuků. Současně se vám podaří udržet danou zátěž dlouho, ideálně alespoň 20 minut, což je další podmínka pro likvidaci tukových zásob. Navíc budete mít ze cvičení příjemný, uvolněný pocit, můžete si při něm povídat s kamarádkou a potit se budete jen mírně. Na druhou stranu zbroceni potem a lapající po dechu nad hranicí aerobního prahu někde kolem 85% MTF budete přednostně spalovat sacharidy, budovat svaly a výrazně zlepšovat fyzičku (viz tabulka dole). Toto trápení však již vyžaduje intervalový trénink, kdy budete střídavě například 1 minutu velice intenzivně veslovat a 2 minuty odpočívat, protože kontinuální zátěž trvající desítky minut prostě nevydržíte. 

VZOREC PRO VÝPOČET MTF (zjednodušený a orientační): muži: 214 – (0,8 x věk) ženy: 209 – (0,9 x věk) Přesné hodnoty MTF i tepové frekvence pro jednotlivá tréninková pásma získáte absolvováním zátěžového testu – podrobnosti v Mém zdraví č. 2/2014, kontakty viz například www.casri.cz, http://utl.lf1.cuni.cz, www.czzsr.cz nebo www.sportovnilekarstvi.cz. 


Pro více informací: 
* www.veslo.cz: Stránky Českého veslařského svazu, na nichž najdete mj. kompletní seznam veslařských klubů v České republice, podmínky nezávodního veslování a nesoutěžních veslařských akcí i mnoho tipů na terény a trasy pro nezávodní veslaře. 
* www.prijdveslovat.cz: Stránky jednoho z projektů Českého veslařského svazu obsahují také seznam klubů podél řek Labe, Vltavy či Moravy, kde může s veslováním začít vaše dítě a kde vám poskytnou informace o možnostech veslování v okolí vašeho bydliště. 
* www.indoorrowing.cz: Web specializovaný na kondiční cvičení na veslařských trenažérech. Spousta informací o technice, zdravotních aspektech tohoto typu pohybu, tepové frekvenci, tempu, zátěži, rehabilitačním využití… Přehledné, intuitivní stránky s užitečnými prokliky na související témata a s mnoha odkazy. 
* www.conceptfi tness.cz: Stránky jednoho z prvních pražských fitness center zaměřeného na skupinové kondiční veslování na trenažérech. 
* www.concept2.com: Web (v angličtině) dominantního výrobce veslařských trenažérů. * http://therowingcompany.com: Web pro evropské a britské závody, obsahuje žebříčky, interaktivní aplikace a množství tréninkových tipů. 

Odborná spolupráce: Mgr. Jan Větrovský www.centrumzdravehopohybu.cz

Autor: Dita Váchová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.