Rozpuštění tukových buněk | Moje zdraví

Rozpuštění tukových buněk

Rozpuštění tukových buněk
Lipolýza je bezbolestná liposukce. • Autor: istockphoto.com
9. srpna 2016 • 13:51

Lipolýze se lidově říká neinvazivní liposukce. Její princip spočívá v rozpuštění tukové tkáně a jejím vyplavení z těla metabolickou cestou. Nevyžaduje žádnou rekonvalescenci a po zákroku není nutné nosit kompresní elastické prádlo.

Lipolýza, nesprávně nazývaná bezbolestná nebo neinvazivní liposukce, představuje odbourávání tuku uloženého v tukových buňkách působením např. ultrazvuku, tepla, chladu nebo jiného média. Během tohoto procesu se do krevního oběhu uvolňují mastné kyseliny, které jsou metabolickou cestou odvedeny z organismu.

Tukové buňky v těle dál zůstávají, pouze vypustí svůj obsah. Lipolýza se využívá k odstranění menších tukových depozitů v těžko dostupných místech pro klasickou kanylu nebo jako doplněk liposukce.

Tukové buňky lze rozrušit různými způsoby: 

  • chladem (kryolipolýza), kdy zmrazený tuk odumře a tělo ho vypudí jako zplodinu metabolismu
  • teplem – ošetřovaná partie se zabalí do zeštíhlovacích pásů a působí se na ni infračerveným zářením; další možností je ultrazvuk: ultrazvukové vlny vytvoří tlak, který způsobí, že tukové buňky prasknou a vyplaví se z nich tuk
  • jinou metodou radiofrekvenční lipolýza založená na řízeném zahřívání tukové tkáně, po němž se její obsah vyplaví do mezibuněčných prostor, kde se smíchá s lymfatickou tekutinou a následně je vyloučen z organismu
  • variantou je mechanická stimulace přístrojem LPG, kdy se přejížděním masírovací hlavice tuk uvolňuje a opouští tělo.

Autor: Jana Nová
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.