Lipolýza versus liposukce | Moje zdraví

Lipolýza versus liposukce

Lipolýza versus liposukce
Na rozdíl od liposukce využívá lipolýza ultrazvuk. • Autor: istockphoto.com
9. srpna 2016 • 14:02

Lipolýza a liposukce nejsou první volbou při řešení nadváhy. Nejdříve se máme snažit vhodně se stravovat a hodně se pohybovat. Obě metody lze ale využít pro formování postavy, protože odstraněním tukových nadbytků se viditelně zlepší její proporce.

Lipolýzu, tedy rozpuštění tuku, a liposukci čili odsátí tuku, vyhledává čím dál tím více lidí. Zákroky jsou díky stále vyspělejší technologii účinnější, přitom méně bolestivé, neprobíhají (až na výjimky) v narkóze a nevyžadují dlouhou rekonvalescenci.

Liposukce x lipolýza

Liposukce znamená rozrušení tukové tkáně kanylou a její následné odsátí. Tukové buňky jsou z těla úplně odstraněny. Při zákroku se ošetřovaná oblast nejdříve napustí tumescentním roztokem, který obsahuje fyziologický roztok, adrenalin (vyvolá stažení cév) a anestetikum (způsobí znecitlivění v průběhu operace a zmenšuje bolest po ní).

Díky tomu nastane tumescence, tedy otok umožňující kanyle vniknout bez potíží pod kůži. Infiltrovaná oblast se stává necitlivou, pacient tedy nic necítí. Odsávací kanyla se do těla vpravuje krátkými řezy (maximálně několik milimetrů) umístěnými zpravidla do přirozených záhybů kůže, aby byly jizvy po zahojení co nejméně viditelné. Po operaci se řezy zašijí nebo je stačí přelepit.

Lipolýza, nesprávně nazývaná bezbolestná nebo neinvazivní liposukce, představuje odbourávání tuku uloženého v tukových buňkách působením např. ultrazvuku, tepla, chladu nebo jiného média. Během tohoto procesu se do krevního oběhu uvolňují mastné kyseliny, které jsou metabolickou cestou odvedeny z organismu. Tukové buňky v těle dál zůstávají, pouze vypustí svůj obsah.

Autor: Jana Nová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.