Povolené břicho a obezita | Moje zdraví

Povolené břicho a obezita

Povolené břicho a obezita
U žen je ukládání tuku v pase běžné. • Autor: shutterstock.com
18. července 2016 • 14:40

Obezita a ukládání tuku v oblasti pasu nejen přispívá k uvolnění břicha, ale také zvyšuje riziko srdečně-cévních onemocnění. 

Začíná to už v pubertě. V závěsu za bouřlivou hormonální sekrecí rostou nejen prsa, ale také bříška, stehna a zadečky. Další úder pod pás přichází s těhotenstvím a kojením, neboť je třeba pokrýt větší energetické nároky organismu. Ke zvýšenému hromadění tuku na „typických“ místech dochází i v menopauze, kdy se tuková tkáň stává namísto vaječníků náhradním producentem hormonů estrogenů. Svou roli hraje i dědičnost. Některá z nás je od přírody gracilní s dlouhýma nohama, jiná spíše menší a buclatější. Pohled na matku napoví, co nás asi tak čeká.

Ani vychrtlost dosahovaná dietami na pomezí anorexie a podvýživy není výhra, protože přináší řadu problémů: poruchy krvetvorby, únavu a slabost, deprese, celkové snížení obranyschopnosti organismu, zvýšenou citlivost vůči chladu, poruchy ukládání vápníku do kostí (hrozí osteoporóza), zhoršení chrupu (zvýšenou kazivost a předčasnou ztrátu zubů), vypadávání vlasů, suchou a zažloutlou pleť, narušení látkové výměny. Cílem není být kostrou, koneckonců pevné svaly potřebují výživu. Na druhou stranu skutečná obezita a ukládání tuku v oblasti břicha přispívá nejen k jeho uvolnění, ale také k většímu riziku srdečně-cévních onemocnění.



Nejlepší vyhlídky na dlouhý život a železné zdraví má prý člověk, jehož body mass index (BMI) zůstane celý život v rozmezí 20-22 a nikdy nepřekročí 25. Připomeňme si, že BMI se počítá podle vzorce tělesná váha v kg/výška v m2, např. 65 děleno (1,72 krát 1,72). U žen je chvályhodné rozmezí BMI 18,7-23,8, u mužů 20,1-25,00. Z obyvatel Česka však trpí nadváhou nebo obezitou 57 % lidí.

Výskyt obezity a jejích komplikací se přitom posouvá do stále nižšího věku, přibývá 30letých s vysokým krevním tlakem a 20letých diabetiků. Tukové polštáře rostou především v důsledku pozitivní energetické bilance (příliš mnoho jídla bohatého na energii a současně příliš málo pohybu). Roli hrají i genetické dispozice - geny ovlivňují preferenci sladké chuti, výdej energie i ukládání tuku v tukových buňkách. Více jíme, cítíme-li bolest, stres, úzkost, strach (jídlo krátkodobě funguje jako mírné analgetikum, antidepresivum a anxiolytikum).

Vzestup váhy může jít na vrub užívání kortikosteroidů, tyreostatik (léky snižující funkci štítné žlázy), některých psychofarmak a antiepileptik, estrogenů, inzulinu, betablokátorů (snižují srdeční činnost a krevní tlak) nebo blokátorů serotoninergních či histaminergních receptorů (léky proti alergiím či migréně).

Studie odhalily vyšší výskyt obezity u lidí s nízkým vzděláním a/nebo ve špatné sociálně-ekonomické situaci. Obezita a ukládání tuku v oblasti pasu nejen přispívá k uvolnění břicha, ale také zvyšuje riziko srdečně-cévních onemocnění.

Odborná spolupráce: MUDr. Alena Kačinetzová Centrum zdravého pohybu Praha www.rehabilitacepraha.cz

Autor: Dita Váchová
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.