Plnou parou do cyklistických pedálů
Jeden z oblíbených sportů je cyklistika. Ne každý, kdo si vyvede kolo na silnici a usedne na něj, však cyklistice rozumí.
Základem bezpečné cyklistiky je ochrana hlavy cyklistickou přilbou. „Přilba je ze zákona povinná pro všechny cyklisty do věku 18 let, na všech typech komunikací a cyklostezek. Cyklisté nad 18 let věku jsou povinni se helmou vybavit na silnice první třídy a jsou povinni ji mít na akcích, pokud to vyžadují pořadatelé,“ vysvětluje Jiří Fiala ze specializované prodejny a servisního centra Krab Cycles. K ochranným pomůckám cyklistů patří i chrániče, nejčastěji používané jsou chrániče kolen a loktů. „Některé chrániče jsou vyráběny z inteligentní pěny, tyto hmoty jsou typické tím, že jsou měkké a poddajné při běžném užití a ve chvíli nárazu prudce ztvrdnou, čímž náraz tlumí,“ popisuje Jiří Fiala.
Z dalších chráničů lze jmenovat chrániče na páteř, které fungují obdobně jako „páteřáky“ u snowboardů, případně chrániče holení, které se používají při různých cyklistických disciplínách. V případě cyklistiky je nutné v rámci bezpečnosti dbát na to, aby byl člověk na kole dobře vidět. „Oblečení na kolo by mělo mít výrazné barvy nebo by mělo být opatřeno výraznými reflexními prvky. Pokud tyto prvky nejsou součástí oblečení, je možné zakoupit reflexní pásky, které se připínají na horní či dolní končetinu, samozřejmostí by měly být odrazky na kole, a to vpředu a vzadu, případně i na pedálech,“ popisuje odborník. Kromě barvy oblečení je důležitá i kvalita jeho materiálu.
I pro cyklisty je vhodné prádlo, které je šité z funkčních materiálů, z těchto materiálů by cyklista měl mít tričko i cyklistické kalhoty s gelovou vložkou pro zvýšení komfortu. „Pravidlem je, že pod cyklistické kalhoty už nepatří žádné spodní prádlo,“ dodává Jiří Fiala. Pozornost při výběru cyklistického oblečení je třeba věnovat rovněž bundě. Na kolo jsou vhodné cyklistické větrovky, které jsou vzdušné a poskytují i částečnou ochranu proti dešti. Outdoorové, zcela nepromokavé bundy na kolo vhodné nejsou, ochrání sice před deštěm, ale cyklista se v nich rychle zapaří zevnitř.
K dobré výbavě cyklisty dále patří pevné cyklistické boty a brýle. „Běžné sluneční brýle nejsou na kolo dobré a v terénu, kde se rychle střídá světlo a stín, mohou způsobit potíže. Vhodnější jsou brýle světlejší nebo čiré. Případně mohou mít fotochromatické sklo, které se samo zatmavuje podle intenzity světla a samozřejmě ochrání i před UV zářením,“ uzavírá Jiří Fiala.
Jak správně nasadit a vybrat helmu
„Aby helma plnila svou ochrannou funkci, musí být na hlavě umístěna přibližně ve vodorovné pozici. Přední část by měla zasahovat asi doprostřed čela. Při nošení musí být zapnutý podbradní řemínek, za nějž by měly jít zastrčit maximálně dva prsty. Helma musí být dotažená tak, aby se na hlavě nehýbala,“ upřesňuje Karel Studnička ze specializované prodejny Ski a Bike Centrum Radotín. Při nákupu cyklistické helmy věnujte pozornost také systému zapínání. Pásky by neměly přijít do kontaktu s ušima, protože při delší vyjížďce by vás mohly začít dřít. Kvalitní helmy mají možnost přizpůsobení prostoru kolem uší i nastavení délky podbradního řemínku.
(Zdroj: Ski a Bike Centrum Radotín)
Šest pravidel, kterými se řídit při výběru cyklistické přilby
1. Vhodná kategorie
Silniční helmy jsou určené pro silniční nebo krosová kola, používají se i na horská kola, jsou lehké a mají dobré odvětrání. MTB helmy, tedy helmy na horská kola, mají štítek proti slunci a bývají robustnější, případně víc kryjí týl hlavy. Použitelné jsou v terénu i na silnici. BMX helmy mohou mít potlačeno odvětrání a lze je použít i na bruslení nebo skateboarding. Integrální helmy na sjezd a freeride se podobají helmám na motocykl a poskytují maximum ochrany.
2. Správná velikost
Helma musí dobře sedět, nesmí tlačit ani být volná. Pokud tlačí na bocích hlavy, je vhodné hledat jiný model nebo jinou značku. Cyklistické helmy jsou vybaveny mechanismem pro regulaci velikosti. U některých helem, zejména dětských, se velikost reguluje elastickými pásky, které se samy roztáhnou do potřebné pozice. V případě helem pro dospělé je velikost odstupňována S = 50-54 cm (rozměr udává obvod hlavy), M = 54-58, L = 58-62 atd.
3. Konstrukce a vybavení
Vybavení kvalitní helmy může zahrnovat například stavitelný štítek, lepší polstrování či integrovanou blikačku. Cyklistické helmy jsou vyráběny in-mold technologií, tedy vstřikováním expandované polystyrenové pěny do tvrdé plastové skořepiny. Za účelem snížení hmotnosti při současném zachování pevnosti helem někteří výrobci používají kombinaci dvou druhů polystyrenové pěny s různou hustotou. Ještě kvalitnější, co se týče pevnosti a nízké hmotnosti, jsou helmy, které jsou uvnitř polystyrenu vyztuženy pleteninou z různých materiálů. Jedná se zejména o v poslední době populární karbon, kevlar či hliník.
4. Odvětrání
Špatně odvětraná přilba může při jízdě vést k přehřátí, proto helmy bývají vybaveny systémy pracujícími na principu nasávání chladného vzduchu v přední části helmy a jeho vedení speciálními kanály po obvodu helmy a kolem hlavy. V zadní části helmy je pak dalšími otvory odváděn ohřátý vzduch od hlavy.
5. Hmotnost helmy
Lehčí helma je lepší, ale nízká váha nesmí být na úkor bezpečnosti. Kvalitní lehké helmy proto mají konstrukci vyztuženou třeba kevlarem či karbonem. Výrobcům se daří vyrábět bezpečné topmodely helem s váhou okolo nebo i lehce pod 200 gramů.
6. Bezpečnost
Nekupujte helmy, které nejsou vybaveny bezpečnostními certifikáty. Všechny cyklistické přilby prodávané v ČR musí splnit normu ČSN EN 1078. Narazit můžete také na zahraniční či mezinárodní atesty s označením CPSC, SNELL B90A, CE a AS/NZS.
(Zdroj: Ski a Bike Centrum Radotín)