Konec sladkých prázdnin: Chrom nám pomůže opět zhubnout | Moje zdraví

Konec sladkých prázdnin: Chrom nám pomůže opět zhubnout

Konec sladkých prázdnin: Chrom nám pomůže opět zhubnout
Časté mlsání může způsobit nadváhu nebo cukrovku. • Autor: shutterstock.com
27. července 2016 • 09:07

Nebudeme zapírat, že letní dny nám nabídly spoustu příležitostí nechat se zlákat k různým dobrotám v podobě osvěžující zmrzliny, moučníků s ovocem, a během dovolené jsme si dopřáli vše, co si jindy odpíráme kvůli linii a svému zdravotnímu stavu. Teď' ale přemýšlíme, jak se na podzim zbavíme nových faldíků, a těžce se vracíme k přísnějším zásadám stravování. 

Potřebujeme-li rychle doplnit energii nebo si chceme jen zamlsat, sáhneme po něčem sladkém. Jakmile sníme sušenku, zakousneme kousek ovoce, dáme si zmrzlinu nebo se napijeme limonády či energetického nápoje, hladina glukózy v krvi nám vyskočí rychle nahoru a my najednou můžeme skály lámat. Cukr však stejným tempem zase klesne, takže sáhneme po dalším sladkém kousku, protože si chceme opět přivolat dobrou náladu a energii... Neustále se měnící hladina cukru v krvi však může po čase vést k problémům s nadváhou, nebo dokonce ke vzniku diabetu 2. typu. Jak se tělo s přísunem cukru vypořádá? Sotvaže spořádáme něco sladkého, naše slinivka vyprodukuje množství inzulinu, který se podílí na regulaci krevního cukru v těle. Inzulin pomáhá přeměnit cukry, škroby a jiné látky z potravy potřebné k dennímu životu na energii. Chrom je esenciální minerál, který inzulinu v této práci výrazně pomáhá. My tento efekt pociťujeme jako snížený pocit hladu. 

Kdy chrom pomáhá nejvíce

Extra dodávka chromu může podle odborníků pomoci v následujících situacích:

• Při cukrovce: Pozitivní účinkyna snížení hladinycukru v krvi byly prokázány v několika klinických studiích; užívání chromu jak při diabetu jako takovém, tak i diabetu, který vznikl během těhotenství, se ukázalo jako velmi přínosné - hladina glykemie byla nízká z krátkodobého hlediska i při kontrole tzv. dlouhého cukru. 
• Při nadváze a obezitě: Chrom je vítaným kamarádem pro všechny, kteří chtějí ubrat na hmotnosti. Nejlepšího účinku se dosáhne, kombinuje-li se dieta bohatá na chrom s pravidelnou fyzickou aktivitou.
 
• Pro vyrýsovanou postavu: Chrom má důležité místo v budování svalové hmoty - je proto populární součástí doplňků stravy pro sportovce (bodybuilders). Najdete jej v mnoha potravinových doplňcích určených těm, kteří chtějí získat a udržet si svalovou hmotu.
 
• Pro zdravé srdce: Výsledky výzkumů provedených na zvířatech ukázaly, že chrom by mohl pomáhat snižovat vysoký krevní tlak. Studie publikované vědci z Marylandské univerzity poukazují na pozitivní efekt chromu při snížení hladiny „špatného" LDL cholesterolu, zvláště v kombinaci s výtažkem z grepových jadérek. V jiné studii.jejíž účastníci společně s betablokátory (léky na srdce) užívali chrom, bylo zjištěno zvýšení hladiny „dobrého" HDL cholesterolu.
 

Kde, kolik a kdy? 

Bohatým zdrojem chromu jsou pivovarské kvasnice. Následují mušle, celozrnné potraviny, libové maso, sýry, některé druhy koření (černý pepř, tymián nebo kurkuma), hořká čokoláda, houby nebo zelené fazolky. Z dalších zdrojů jsou důležité ovesné vločky, švestky, oříšky, chřest. Chrom najdete rovněž v ovoci: je zastoupen například v banánech, jablkách nebo grepech. Určité množství chromu se nachází rovněž v melase, skořici nebo bobkovém listu. Obsah chromu ve výživě však kolísá, protože mimo jiné velmi závisí na způsobu pěstování i přípravy potravin. Čím rafinovanější je potravina, tím nižší je i obsah zdravotně prospěšných látek včetně chromu. Například polotovary tak stojí na úplně opačné straně spektra. Nejbezpečnější cesta k vyrovnané hladině tohoto minerálu je tedy ve formě potravinového doplňku. 
Užíváte-li nějaké léky, je namístě zjistit si možné interakce a nastavit vhodné dávkování. Hladinu chromu mohou snížit kortikosteroidy, zvýšit se naopak může, užíváte-li zároveň léky k úlevě od bolesti a zmírnění zánětu (nesteroidní antirevmatika). Pokud patříte mezi diabetiky, poraďte se o správném dávkování se svým diabetologem - příliš mnoho chromu může způsobit nadměrný pokles krevního cukru a způsobit hypoglykemii. 

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.