Fourniérova gangréna
Fourniérova gangréna je sice vzácná, ale o to nebezpečnější bakteriální infekce, která postihuje oblast kolem mužského genitálu. Nebezpečná je zejména pro rychlý nástup, který není radno zanedbat. Pokud totiž dojde k odkládání péče, může končit i smrtí. Jak ji poznat a kdy vyrazit k lékaři?
Co je to Fourniérova gangréna?
Jaké má Fourniérova gangréna příznaky?
Jak se Fourniérova gangréna léčí?
Co je to Fourniérova gangréna?
Tento typ gangrény postihuje penis, šourek a oblast mezi šourkem a konečníkem, kde brání v průtoku krve a postižené tkáně pak rychle odumírají. V závažnějších případech se nekrotizující tkáň může rozšířit i na stehna a břicho. Pokud se neléčí včas, je toto onemocnění smrtelné.
Postihuje
Projevuje se
Jaké má Fourniérova gangréna příznaky?
Toto vzácné onemocnění postupuje velmi rychle a je schopno poničit nejen svalovou tkáň, ale také cévy a nervy. Je tedy třeba umět rozpoznat příznaky a pak neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.
- zarudlé a citlivé genitálie
- zarudlá a citlivá oblast mezi šourkem a konečníkem
- otok genitálu
- horečka a zimnice
- celková schvácenost
Pokud se onemocnění rozvine, objeví se další z příznaků jako je hnilobný zápach z otevřené rány, bolest v okolí břicha a genitálií a život ohrožující sepse.
Fotogalerie
Jaké jsou rizikové skupiny?
Většina pacientů, u kterých Fourniérova gangréna propukla, trpěla zároveň i cukrovkou. Dalším rizikovým faktorem je nadužívání alkoholu, cirhóza jater, HIV pozitivita, vysoký krevní tlak nebo kardiovaskulární onemocnění, obezita, kouření nebo absolvování chemoterapie.
Závažnost onemocnění
Jaké jsou příčiny vzniku?
Tento typ gangrény způsobuje hned několik typů bakterií (Escherichia coli, Klebsiella, Stafylokok, Streptokok,…), které zprvu zasáhnou jen kůži a podkoží a pak se šíří dál do měkkých tkání. Do těla se mohou dostat několika způsoby, zpozornět byste tedy měli, pokud jste v nedávné době měli nebo máte:
- anální píštěl
- piercing na genitálu
- infekci močových cest
- povrchové zranění
- kousnutí hmyzem
- obřízku
- karcinom v oblasti genitálu nebo konečníku
Léčba Fourniérovy gangrény
Léčba gangrény musí být razantní. Lékaři chirurgicky odstraní veškerou nekrotizující tkáň tak, aby se infekce neměla jak dále šířit. Pak nasadí antibiotickou léčbu a případně nasadí i léky bránící krevním sraženinám. Pokud během operace došlo i k odebrání větších částí genitálu, je možné pak podstoupit plastiku, která odebrané části těla nahradí. Samotná léčba gangrény trvá několik týdnů, následná rekonvalescence může trvat daleko déle.