Píštěl
Píštěl může vzniknout nejen mezi orgány, ale také na dásni nebo v konečníku. Postihuje častěji muže než ženy a účinná prevence neexistuje. Jaké druhy píštělí existují a proč vlastně vznikají?
Co je to píštěl?
Píštěl (fistula) je patologické spojení mezi orgány, orgány a kůží, mezi cévami, dutinami nebo mezi dutinou a abscesem. Kanálkem (píštělí) může procházet hnis, stolice nebo moč. To může mít za následek poškozování orgánů a šíření zánětu. Pokud píštěl vznikne mezi cévami, může narušit průtok krve i srdeční činnost.
Jak vzniká píštěl?
Píštěl může vzniknout několika způsoby. Nejčastěji se však objeví jako následek zánětu, nádoru nebo úrazu. Píštěl mezi ženskými orgány může vzniknout i během komplikovaného porodu.
Postihuje
Projevuje se
Druhy píštělí
Anální píštěl
Anální neboli perianální či řitní píštěl nejčastěji vzniká jako následek crohnovy choroby. Může se ale také objevit na základě ulcerózní kolitidy nebo tuberkulózy. Zánětlivé procesy ve střevě mohou vytvořit nejen píštěle mezi jednotlivými střevními kličkami, ale také mezi střevem a oblastí kolem konečníku. Projevovat se může:
- bolestí v anální oblasti
- svěděním
- mokváním
- otokem
- krvácením
Zubní píštěl
Píštěl na dásni se může zprvu projevovat jako aft, příčina vzniku je ale zcela jiná. Stejně jako u jiných píštělí je třeba vyléčit prvotní zánět, kvůli kterému vznikla. Zpravidla tak není problém v samotné dásni, jako spíše v zubu. Za problémem může stát jako rozsáhlý kaz, tak i kořenové kanálky.
Další druhy píštělí:
- rektovaginální píštěl
- porodnická píštěl
- píštěl mezi dělohou a močovým měchýřem
- píštěl mezi vagínou a močovým měchýřem
- enteroenterální píštěl a další
Závažnost onemocnění
Léčba píštěle
Léčba píštěle bývá dlouhodobá. Nejprve je nutné vyřešit její příčinu. Samotné léčení pak probíhá buď chirurgicky, nebo neinvazivně pomocí speciálních tkáňových lepidel nebo zaváděním katetrů. Pacient také z pravidla musí podstoupit léčbu antibiotiky.