Nepříjemný pocit ze suché pokožky | Moje zdraví

Nepříjemný pocit ze suché pokožky

Nepříjemný pocit ze suché pokožky
Krém na pleť používejte pravidelně. • Autor: istockphoto.com
4. července 2016 • 12:00

V mladším věku suchá pokožka nepůsobí velké problémy a vypadá téměř dobře. Neleskne se, nenajdete na ní nečistoty ani velké póry. S narůstajícím věkem ovšem vyžaduje čím dál více péče. Hlavně v zimě jsme však někdy rozpačití, jak se o ni správně postarat.

Kvůli snížené produkci mazových žláz kůže ztrácí vlhkost a pružnost, je napjatá, podrážděná, svědí, objevují se na ní suchá, loupající se místa. Na každý negativní podnět (např. pobyt v chlorované vodě, v soláriu nebo v chladném počasí) reaguje zarudnutím. Její vzhled je matný a postupem času se na ní rychleji tvoří vrásky než na jiných typech pleti.

To, že suché pleti chybí tuk a vlhkost, může mít několik příčin. Vedle dědičných vloh na ni mají vliv vnější a vnitřní faktory. Vnější zahrnují nezdravé životní prostředí, špatnou péči o pleť, nevhodnou kosmetiku apod. Mezi ty druhé můžeme počítat stres, nesprávné stravování (zejména nedostatečný pitný režim), kouření, konzumaci alkoholu nebo užívání léků. Neovlivnitelným důvodem je pak stárnutí, kdy se kůže postupně vysušuje, je křehká a ztrácí svou pružnost.

Suchá, nebo dehydratovaná?

Máte suchost pleti danou geneticky, nebo je dehydratovaná kvůli špatné péči a jiným příčinám? Je drsná, dělají se na ní šupinky, vypadá unaveně? Na první pohled se její stav těžko rozpoznává. Pokud si nejste jistí, vyhledejte kožní oddělení, kde vám doporučí, jak se máte o pokožku správně starat. Navíc suchost kůže může být v některých případech prvním signálem počínajícího kožního onemocnění. Proto pokud se stav pokožky nezlepší ani při správné péči a po dlouhodobém používání vhodných kosmetických přípravků, neodkládejte návštěvu u lékaře.

Na rozdíl od opravdu suché pleti dehydratovaná velmi dobře snáší těžší, mastnější krémy. Naproti tomu od přírody danou suchou pokožku těžko změníte. Můžete ji však udržovat v dobrém stavu, aby netrpěla výše zmíněnými potížemi. Počítejte také s tím, že v suchém a chladném ročním období (konec podzimu a zima) se stavy suchosti ještě zhoršují. Projevy suché pokožky trápí mnoho lidí, a to bez ohledu na věk či pohlaví. Dokonce i u lidí, kteří mají sklon spíše k mastné pleti, se mohou v určitých etapách objevit projevy suché pleti. Není však důvod k panice při vhodně zvolených kosmetických přípravcích a díky správné péči můžete dosáhnout zlepšení stavu.

Dobrá péče neznamená přehnaná

Dobrá péče však v žádném případě neznamená péči přehnanou. Čištění 2x denně je dostačující; optimální je například čisticí mléko nebo olej, které suchou pleť zároveň hydratují. Rozhodně se vyhýbejte vodě, protože paradoxně pokožku vysušuje rychle se odpaří a vezme s sebou i zbytky vlhkosti, které byly v pleti obsaženy, protože jí chybí maz jako poutací složka; pleť je pak ještě sušší. Vhodné nejsou ani kosmetické produkty s obsahem alkoholu. I když je ale pleť suchá, nepřehánějte to s maštěním. Na den používejte lehčí hydratační krémy, mastnější krém pleti dopřejte jen na noc.

Jak poznáme suchou pokožku

Je bez lesku, typické jsou pro ni malé póry a matný povrch. Suchost se projevuje napnutím pokožky, ztrátou elasticity, svěděním či pálením a začervenáním. Typické bývají drobné šupinky, v extrémních případech se objevují prasklinky. Objevují se na ní také rozšířené cévky, bývá nesnášenlivá k řadě kosmetik. Suchá pleť častěji trpí ekzémem nebo dermatitidou.

Štít proti zimě

V zimě je pokožka vystavena nízké vzdušné vlhkosti a daleko víc ztrácí vodu. Přímo vražedný účinek na ni mají tuhé mrazy a silný vítr. Přechody mezi vytopenými místnostmi a mrazivým počasím nedělají dobře ani neproblematické kůži, suchá však trpí dvojnásobně. Stává se hrubou, tuhou a šupinkovatou. Potřebuje proto větší ochranu, tedy lepší zásobení tuky než v jiném období, jinak bude rychleji stárnout: ztratí potřebné napětí, zčervená a udělají se na ní vrásky.

Pro schopnost udržet si vlhkost je potřeba poskytnout kůži kvalitní ochranný štít proti nepřízni počasí. V této situaci se doporučuje mýt si obličej alespoň 30 minut před odchodem z domu. Zaspaly jste? V tom případě raději použijte pleťové mléko, které pokožce neodebere vlhkost. Jestliže v průběhu léta máte ve zvyku své tváře občerstvovat minerální vodou ve spreji, v zimě na toto "občerstvení" zapomeňte teď by bylo kontraproduktivní. Zato dodržujte správný pitný režim. A na obličej aplikujte mastnější krémy, teď právě nastala doba, kdy to ocení.

Pokud si běžně nenanášíte make-up, v chladném období zkuste udělat výjimku. Spolu s krémem totiž vytvoří solidní základ, který pokožku udrží hydratovanou. Horké koupele dost vysušují, proto raději dávejte přednost sprchování. Ze sprchových gelů zvolte olejové. Vzdát se nemusíte ani peelingu, kterým se odstraní odumřelé buňky, ne však častěji než 2x měsíčně.

Zatímco zvenčí se voda nedoporučuje, vnitřně byste měli hydratovat dostatečně. Nejlepší je čistá voda nebo minerálka. Káva a černý čaj naopak působí dehydratačně. Potřebné tuky můžete kůži dodat také v potravě, ideální jsou ryby nebo ořechy. Jestliže trávíte pracovní dobu v klimatizované místnosti, vynahraďte to pokožce procházkami nebo si domů pořiďte zvlhčovač vzduchu. Vyhýbejte se zakouřeným prostorám a samozřejmě ani sami nekuřte. Kouření pokožku vysušuje a ještě více se na ní tvoří vrásky. Opalování se vyhýbat nemusíte, vždy však používejte opalovací prostředky s vysokým ochranným faktorem.

3 stupně suché pokožky

1. Suchá pokožka: Je dehydratovaná, hrubá a napnutá, má nižší koncentraci přirozených hydratačních látek a sníženou schopnost vázat vodu.

2. Mimořádně suchá: Je drsná, popraskaná a tvoří se na ní šupinky, které se odlupují. Nejčastěji se nachází na rukou a u starších osob.

3. Suchá atopická pokožka: Je oproti ostatním náchylnější na vznik atopického ekzému, který vede k olupování, svědění, zarudnutí a zanícení pokožky.

Autor: Jana Nová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.