Přibývá krátkozrakých dětí, škodí jim obrazovky. Jak vadu řešit? | Moje zdraví

Přibývá krátkozrakých dětí, škodí jim obrazovky. Jak vadu řešit?

Přibývá krátkozrakých dětí, škodí jim obrazovky. Jak vadu řešit?
Přibývá krátkozrakých dětí • Autor: istock.cz
9. července 2024 • 06:00

Méně času stráveného venku, častější vystavování se umělému světlu a sledování obrazovek z krátké vzdálenosti. To všechno jsou důvody, proč posledních 20 let rapidně roste počet lidí trpících krátkozrakostí neboli myopií.

Krátkozrakost se nejčastěji začne projevovat už v dětství. Zlepšení je v nedohlednu – odborníci v této studii odhadují, že do roku 2050 bude krátkozrakostí trpět až polovina celosvětové populace.

"Celosvětový trend můžeme potvrdit i u nás v České republice. V naší optice zaznamenáváme stále více dětských zákazníků, a navíc k nám poprvé přicházejí ve stále nižším věku," říká Pavel Kříž, optometrista a optik z Očního centra Visual.

Jak poznat krátkozrakost?

Zrak je v dětském vývoji naprosto zásadní. Ovlivňuje schopnost psychomotorického vývoje i učení.

Jak dítě roste, roste s ním také jeho oko. Z důvodu, které zatím neznáme, ale někdy roste rychleji a vzniká takzvané dlouhé oko. Obraz pozorovaného okolí tak vzniká místo na sítnici před ní (uvnitř oka), což způsobuje rozostřené vidění. U dětí si můžete všimnout, že přivírají oči, vyhýbají se čtení nebo si texty přibližují na velmi blízkou vzdálenost, bolí je často hlava nebo hlavu naklánějí na jednu stranu.

Naprosto zásadní pro odhalení vady jsou pravidelné kontroly u lékaře.  "Zodpovědnost za řešení jejich oční vady v tomto případě přebírají rodiče, kteří často nevědí, jak významný je správný výběr brýlové čočky pro budoucí zrak jejich dětí," doplňuje Pavel Kříž.

Je dokázáno, že čím dříve se krátkozrakost u dítěte rozvine, tím rychlejší má progresi a tím větší je riziko rozvinutí závažné myopie (čili více než – šest dioptrií). S každou další dioptrií se navíc zvyšuje pravděpodobnost onemocnění oka v budoucnu. Například dospělý s osmi dioptriemi má 10krát vyšší pravděpodobnost onemocnění oka než jiný s čtyřmi dioptriemi .

Myopie se tedy musí řešit co nejdříve! Podle průzkumu společnosti Gallileo Business Consulting z roku 2021 si tento fakt uvědomuje pouze 45 % krátkozrakých osob.

Jak korigovat krátkozrakost?

Krátkozrakost lze snadno korigovat standardní brýlovou nebo kontaktní čočkou. Existují ale i čočky, nabízí pokročilejší řešení.

Nejen, že dokážou krátkozrakost napravit, ale také zpomalují zhoršení vady. Tyto brýlové čočky řeší myopii pomocí široké korekční zóny, která umožňuje ostré vidění díky dokonalému zaostření světla na sítnici, a to ve všech směrech pohledu. Dítě pak vidí ostře a zároveň velmi pohodlně. Kromě toho však také zpomalují progresi krátkozrakosti, a to pomocí revoluční technologie HALT. Tu představuje soustava 1021 neviditelných a nenahmatatelných miniaturních skel, která jsou integrováná do brýlových čoček Essilor Stellest, způsobujících shlukový lom světla.

Účinnost čoček dokládá i klinická studie. Ta prostřednictvím testování se 104 krátkozrakými dětmi ve věku 8 a 14 let dokázala, že tyto čočky v porovnání s těmi klasickými zpomalují progresi myopie o 67 procent, přičemž ostrost vidění i komfort nošení byl srovnatelný .

"Brýlové čočky Essilor Stellest jsou momentálně jedním z nejefektivnějších způsobů, jak řešit krátkozrakost u dětí, a navíc předcházet dalším komplikacím do budoucna, ať už se bavíme o rychlém nárůstu vady nebo dalších onemocněních oka," komentuje Pavel Kříž. Čočky jsou navíc velmi komfortní při nošení a jejich design je vhodný pro širokou škálu obrub včetně slunečních brýlí.

Autor: Markéta Grosmanová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.