Žena po 40 z pohledu gynekoložky: Některé rodí první děti, jiné vstupují do klimakteria
![Žena po 40 z pohledu gynekoložky: Některé rodí první děti, jiné vstupují do klimakteria Žena po 40 z pohledu gynekoložky: Některé rodí první děti, jiné vstupují do klimakteria](https://1884403144.rsc.cdn77.org/foto/zena-caj-relax-nemoc-bylinky/Njc0eDM5Ny9jZW50ZXIvbWlkZGxlL3NtYXJ0L2ZpbHRlcnM6cXVhbGl0eSg4NSkvaW1n/3323943.jpg?v=0&st=Nzrg3KRCa65RouO653IdHnKi4ehVbXTudWhKj-EAtC0&ts=1600812000&e=0)
Zatímco některé ženy ještě po čtyřicítce přivádějí na svět potomky, jiné vstupují do klimakteria a musejí se vyrovnat s nedostatkem estrogenu, močovou inkontinencí nebo odnětím dělohy.
Prvním projevem oslabení funkce vaječníků a snížení tvorby estrogenu bývá nepravidelnost menstruačního cyklu. Některým ženám se prodlužuje, jiným naopak zkracuje (i pod 21 dnů, což je spodní hranice normy), krvácení však bývá v obou případech delší a intenzivnější než dosud.
Přicházejí psychické změny, žena bývá nervózní, podrážděná, plačtivá, trpí depresí, přidružit se může nespavost. Častá bývá suchost sliznic pochvy a močové trubice, která vede k potížím s močením, ať už ve smyslu urgentního močení nebo neudržení moči.
Se suchostí sliznic a celkovou nepohodou v důsledku nedostatku estrogenu souvisejí problémy v pohlavním životě - sexuální styk je obtížnější, bolí a žena ho odmítá. Část žen obtěžují návaly horka a pocení.
Myomy způsobují krvácení a bolesti při pohlavním styku
Další ženy, které dosud bez problémů žily s jedním menším myomem v děloze, začnou v důsledku jeho růstu nepravidelně krvácet, trpět bolestí břicha, potížemi s močením nebo bolestí při pohlavním styku.
Jestliže je myomů v děloze mnoho, popřípadě je děložní sliznice (endometrium) změněná ve smyslu prekancerózy (zárodek rakovinného bujení) anebo při poklesu pánevních orgánů s částečným nebo úplným výhřezem dělohy se doporučuje hysterektomie - chirurgické odstranění tohoto orgánu. Někdy se při těchto operacích (a/nebo jsou-li zhoubným bujením postiženy vaječníky) odnímají i vaječníky s vejcovody a následně se řeší výpadek produkce estrogenů.
K úpravě menstruačního cyklu a odstranění potíží někdy postačí doplnit estrogeny užíváním hormonální antikoncepce, v případě rozvinutého klimakterického syndromu se již předepisují přípravky hormonální substituční terapie (HRT), nejčastěji obsahující kombinaci estrogenů a gestagenu Existují ve formě tablet, náplastí, gelů k aplikaci na kůži a injekcí a o jejich podání rozhoduje mj. přání pacientky.
Dlouhé a silné menstruační krvácení
Ženy, které HRT užívat nechtějí, mohou sáhnout po fytoestrogenech - estrogenech rostlinného původu. Mnoho fytoestrogenů se přirozeně nachází v luštěninách. Doplnění jídelníčku o sóju, čočku a méně nadýmavé druhy fazolí (mungo, adzuki) spolu s pravidelným cvičením „zabírá" mechanismem příznivého ovlivnění psychiky hlavně na návaly a deprese.
Dlouhé a intenzivní menstruační krvácení v intervalu kratším než 21 dní je třeba řešit. Kromě krevních ztrát a anemie hrozí i riziko zhoubného nádoru děložní sliznice!