plodnost po 40 | Moje zdraví

Žena po 40 z pohledu gynekoložky: Některé rodí první děti, jiné vstupují do klimakteria

Žena po 40 z pohledu gynekoložky: Některé rodí první děti, jiné vstupují do klimakteria
Jaké problémy čekají ženy po čtyřicítce? • Autor: iStock.com
5. srpna 2017 • 06:00

Zatímco některé ženy ještě po čtyřicítce přivádějí na svět potomky, jiné vstupují do klimakteria a musejí se vyrovnat s nedostatkem estrogenu, močovou inkontinencí nebo odnětím dělohy. 

Prvním projevem oslabení funkce vaječníků a snížení tvorby estrogenu bývá nepravidelnost menstruačního cyklu. Některým ženám se prodlužuje, jiným naopak zkracuje (i pod 21 dnů, což je spodní hranice normy), krvácení však bývá v obou případech delší a intenzivnější než dosud.

Přicházejí psychické změny, žena bývá nervózní, podrážděná, plačtivá, trpí depresí, přidružit se může nespavost. Častá bývá suchost sliznic pochvy a močové trubice, která vede k potížím s močením, ať už ve smyslu urgentního močení nebo neudržení moči.

Se suchostí sliznic a celkovou nepohodou v důsledku nedostatku estrogenu souvisejí problémy v pohlavním životě - sexuální styk je obtížnější, bolí a žena ho odmítá. Část žen obtěžují návaly horka a pocení. 

Myomy způsobují krvácení a bolesti při pohlavním styku

Další ženy, které dosud bez problémů žily s jedním menším myomem v děloze, začnou v důsledku jeho růstu nepravidelně krvácet, trpět bolestí břicha, potížemi s močením nebo bolestí při pohlavním styku.

Jestliže je myomů v děloze mnoho, popřípadě je děložní sliznice (endometrium) změněná ve smyslu prekancerózy (zárodek rakovinného bujení) anebo při poklesu pánevních orgánů s částečným nebo úplným výhřezem dělohy se doporučuje hysterektomie - chirurgické odstranění tohoto orgánu. Někdy se při těchto operacích (a/nebo jsou-li zhoubným bujením postiženy vaječníky) odnímají i vaječníky s vejcovody a následně se řeší výpadek produkce estrogenů.

K úpravě menstruačního cyklu a odstranění potíží někdy postačí doplnit estrogeny užíváním hormonální antikoncepce, v případě rozvinutého klimakterického syndromu se již předepisují přípravky hormonální substituční terapie (HRT), nejčastěji obsahující kombinaci estrogenů a gestagenu Existují ve formě tablet, náplastí, gelů k aplikaci na kůži a injekcí a o jejich podání rozhoduje mj. přání pacientky. 

Dlouhé a silné menstruační krvácení

Ženy, které HRT užívat nechtějí, mohou sáhnout po fytoestrogenech - estrogenech rostlinného původu. Mnoho fytoestrogenů se přirozeně nachází v luštěninách. Doplnění jídelníčku o sóju, čočku a méně nadýmavé druhy fazolí (mungo, adzuki) spolu s pravidelným cvičením „zabírá" mechanismem příznivého ovlivnění psychiky hlavně na návaly a deprese.

Dlouhé a intenzivní menstruační krvácení v intervalu kratším než 21 dní je třeba řešit. Kromě krevních ztrát a anemie hrozí i riziko zhoubného nádoru děložní sliznice! 

 

Autor: redakce Moje zdraví
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.