Vitamin K2: Posílí kosti a ochrání cévy | Moje zdraví

Vitamin K2: Posílí kosti a ochrání cévy

Vitamin K2: Posílí kosti a ochrání cévy
Vitamín K2 zahání rakovinu i vrásky. • Autor: istockphoto.com
29. července 2016 • 15:26

Všichni známe vitamin C, A, E, vitaminy rozvětvené skupiny B, ale víte, v čem přesně nám pomáhá vitamin K a proč je pro nás důležitý?


Pokud mluvíme o vitaminu K, mluvíme hned o celé skupině látek (K1, K2 a K3) rozpustných v tucích (což znamená, že vitamin není z těla odváděn močí, v těle se kumuluje). K1 je obsažený především v zelené listové zelenině (kapusta, hlávkový salát, špenát), brokolici, petrželi, řeřiše, řasách či v rostlinných olejích a jeho hlavní funkcí je "hlídat" správnou srážlivost krve, resp. snižovat riziko vnitřního krvácení. Vitamin K3 je syntetický vitamin, který se pro lidskou výživu nepoužívá vzhledem ke značné toxicitě.

Podle dosavadních poznatků dostatečný přísun K2 snižuje riziko vzniku nádorových onemocnění až o 30% a zhruba o stejné procento sníží i nebezpečí, že člověk na nádor zemře. Vědci zároveň zjistili, že vitamin K2 je efektivní též proti růstu nejen dvou typů nádorů, které vedou na žebříčku mužské úmrtnosti, tj. prostaty a plic, ale též u nádorů jater, střeva, žaludku, prsu, mozku, hrdla a ústní dutiny.

S ohledem na řadu studií, které prokázaly, že dostatečný příjem tohoto vitaminu je základem prevence a léčby mnoha onemocnění. Je naprosto nezbytný pro pevnost kostí a zdraví srdce a cév, jeho deficit může vést k řadě onemocnění včetně rakoviny, cukrovky, poruchy růstu zubů či nemocí ledvin. K2 je důležitým článkem v boji proti osteoporóze, kdy nejdříve pomyslíme na klasickou kombinaci vápníku a vitaminu D - což sice zvýší hustotu kostí, ale zároveň může vést k zesílenému ukládání vápníku do krevních cév, čímž roste riziko infarktu a dalších kardiovaskulárních chorob.

Proto je třeba přidat též zmiňovaný vitamin K2 - aktivuje totiž proteiny, které řídí pohyb vápníku v těle (např. osteokalcin, který přivádí vápník do kostí a zubů, nebo MGP, tj. matrix gla-protein, jehož úkolem je odvádět vápník z měkkých tkání). Dostatečným příjmem vitaminu K2 tak dochází nejen k potřebnému zvýšení pevnosti kostí, ale též k pročiššování cév od vápenatých usazenin, čímž preventivně působí proti vzniku srdečně-cévních chorob.

Vitamin K2 též hraje svou roli v souvislosti s Alzheimerovou chorobou (je schopný předcházet akumulaci volných radikálů v mozkových tkáních). Zároveň zvyšuje citlivost na inzulin, který je zcela zásadní pro funkci mozku, proces učení a paměť. Když jsme u inzulinu, bylo mimo jiné prokázáno, že nedostatek vitaminu K2 snižuje schopnost slinivky břišní produkovat inzulin. Naopak dostatek tohoto vitaminu zvyšuje produkci inzulinu a zároveň zvyšuje citlivost tkání na tento hormon na buněčné úrovni. Z tohoto důvodu je vitamin K2 nepostradatelný též v prevenci a léčbě cukrovky.

Pružnost cév oddálí stárnutí pleti

Víte, proč Japonky mají mnohem méně vrásek než Američanky? Mají totiž v krvi mnohem vyšší hladinu vitaminu K2, a to vzhledem k časté konzumaci fermentovaných sójových bobů, které jsou jedním z jeho nejbohatších přírodních zdrojů. Vrásky totiž vznikají zejména poté, co jsou elastická vlákna v pleti postižena zvápenatěním a ztratí tak svou původní pružnost. A tomu dokáže vitamin K2 zabránit.

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.