Vaše letní nezbytnosti | Moje zdraví

Vaše letní nezbytnosti

Vaše letní nezbytnosti
V létě by vám neměl chybět opalovací krém. • Autor: istockphoto.com
8. září 2016 • 10:04

Ať už dovolenou trávíte na kole, lezením po pyramidách nebo lenošením na pláži, podstatné je, abyste se z ní vrátili spokojení. Když vám někdo po dovolené řekne „Vypadáš skvěle!“, je to potvrzení vaší dobré péče o sebe. 

Dovolená vás nabije energií, ze které budete čerpat ještě několik dalších týdnů. Ovšem jen tehdy, když se vydaří. Podstatné je samozřejmě počasí, společnost, v níž ji strávíte, a také jak vás nadchnou krásy vybrané destinace. Nejvíc ze všeho ale záleží na vašem zdraví. Když se před odjezdem dobře připravíte, nic by vás nemělo zaskočit. Určitě jste si už vybavili vaši cestování lékárničku, ale je třeba ještě myslet na pár nezbytností do příruční taštičky. 

Ve volných dnech se možná nebudete líčit, ale hlavně nezapomínejte na dobrou hydrataci pokožky. Obličej, krk a dekolt ocení nejen hydratační krém, libovat si bude i po přiložení regenerační masky. Ostatně jestliže si stěžujete, že během roku nemáte na větší péči čas, nyní to můžete pleti vynahradit. Ušetřit co nejvíce místa v zavazadle svádí k tomu, abyste si místo svého osvědčeného krému hodili do kosmetické taštičky vzorky různých produktů. To určitě nedělejte. Jednak vám spíše nebudou stačit a za druhé nedokážete předem odhadnout, zda vám prokáží služby, na které jste zvyklí u své oblíbené značky. Věřte, že vás to hodně rozladí. Velmi jsme si také oblíbili spreje s minerální vodou. Osvěží pleť i nás. 

V každém případě v zavazadle nesmí chybět přípravky na opalování a po opalování. Na ochranném faktoru nešetřete, nezapomeňte, že sluníčko i u nás pálí skoro jako u moře a že natřít se musíte, i když třeba jen okopáváte zahrádku. Pokud se ale přece jenom spálíte (a to se slunečním nadšencům občas stává), sáhněte po mastech, sprejích nebo gelech na spáleniny, nejlépe s panthenolem. Kůži zchladí a zklidní. Postihnout vás může také sluneční dermatitida. Na zklidnění podrážděné pokožky zkuste prostředky, které mají protizánětlivé vlastnosti a hojivé účinky (například extrakt z měsíčku lékařského nebo heřmánku). Jestliže vás tento problém postihuje pravidelně, nechejte si raději preventivně předepsat od lékaře léčivé přípravky řešící tyto problémy. 

Pokud jste poměrně nedávno prodělali úraz či operaci, která vám zanechala jizvy, nevystavujte je slunci, mohlo by dojít k nepěkné pigmentaci. Pro ošetření jizev se doporučují speciální masti. Před pobytem venku na ně naneste přípravek s nejvyšším faktorem. 

Před slunečními paprsky byste měli chránit také vlasy, aby se nevysoušely a nelámaly. Dobře jim nedělá ani časté namáčení ve slané vodě a následné sušení na slunci. Kromě vlasových sér, masek a ochranných sprejů na vlasy s ochranným UV faktorem, tedy speciální vlasové kosmetiky, nezapomeňte na krytí kloboukem nebo čepicí. 

Jestliže se chcete vyhnout kožním potížím, nechoďte bosi u bazénu, ale raději ani na pláži. Speciální obuv oceníte jistě i v moři, zejména při setkání s mořským ježkem.

V zavazadle by ještě neměly chybět: 
• Tee trea oil a gel z aloe vera: Pomůže při ošetření malých poranění a popálenin.
• Deodorant a antiperspirant: Budete krásně vonět sobě i okolí.
• Dezinfekce na ruce: Ne vždy je po ruce voda.
• Hygienické ubrousky: Jsou vhodné na očištění rukou i pro intimnější hygienu.
• Kapky do očí: Na zvlhčení očí i protialergické.
• Náplasti: Občas se nějaký puchýř nebo otlak udělá.
• Osvěžující sprej na nohy: Oceníte jej při procházkách po městě i po pláži.
• Šampon a kondicionér: Zvolte prostředky na suché vlasy, i když takové běžně nemáte.
• Voděodolná řasenka: Když chcete vypadat atraktivně i úvody a ve vodě.
• Vzdušné oblečení: Ochrání vás před slunečními paprsky a přitom se nebudete potit.
• Kvalitní sluneční brýle!

Nosíte kontaktní čočky a chystáte se na dovolenou? Pak máte dvě možnosti. Vzít si s sebou můžete dlouhodobé kontaktní čočky a v tom případě musíte do kufru přibalit i roztok na jejich čištění a speciální pouzdro. Nebo si pořiďte jednorázové, které se nosí pouze jeden den a potom se vyhodí. Odpadají veškeré starosti s čištěním, vymýváním pouzdra nebo sháněním kvalitního roztoku. Pokud jste zastánci vícedenních kontaktních čoček, nezapomínejte se o ně pravidelně a důsledně starat. Doba dovolených nahrává tomu, že se pravidla mohou občas porušit, ale v případě péče o kontaktní čočky by se to nemuselo vyplatit.

Pokud se s kontaktními čočkami koupete v rybníce, na koupališti nebo v moři, musíte je každý den důkladně vyčistit, vydezinfi kovat a uložit do pouzdra. Před každou manipulací si řádně umyjte ruce mýdlem a osušte je. Pouzdro nejprve vypláchněte roztokem na kontaktní čočky a potom tím samým roztokem pouzdro naplňte až po rysku. Než čočky vložíte do pouzdra, musíte je jemně mechanicky vyčistit – lehce je promněte mezi prsty. Opět použijte roztok, nikdy ne vodu, která nemá správné složení a může být kontaminována.

Při vkládání čoček do pouzdra dbejte na to, aby byly zcela ponořeny. Jinak mohou vyschnout a ztratily by své vlastnosti. Čočky by v roztoku měly setrvat minimálně šest hodin, aby dezinfekce mohla správně účinkovat. Po vyjmutí čoček z pouzdra roztok vylijte, nechejte pouzdro vyschnout a potom zavřete. Nikdy nedávejte čočky do roztoku z předešlého dne. Někteří odborníci doporučují kontaktní čočky vyjmout, vyčistit co nejdříve po skončení plavání a nečekat až na večer. Díky tomu se případné bakterie či viry uchycené na čočkách nestihnou namnožit. 

Otázka pro Janu Zajíčkovou, odbornou vizážistku a školitelku Yves Rocher: Je třeba si při koupání venku vždy opláchnout obličej od chlorované nebo slané vody v moři? Vadí chlor a sůl pleti? 

Pokud máte citlivou pleť nebo sklon k alergiím, chlor i sůl ji mohou podráždit. Co se týče mořské soli, často se mluví o jejích blahodárných účincích na pleť, avšak může dojít i k opačnému efektu – podráždění pleti, a to v případě, že je oslabená po předchozím nadměrném opalování. S chlorem to může být horší: vysušuje pleť, pokožka se stává zranitelnější, u citlivějších jedinců se může vyskytnout svědění, pálení, dokonce i alergická reakce.

Doporučuji vám po každém koupání osprchovat obličej, vlasy i tělo. Pokud není k dispozici sprcha, noste s sebou láhev čisté vody alespoň na omytí obličeje a lehké opláchnutí těla. Dodržujte pitný režim, který celkově chrání před úpalem, zabraňuje dehydrataci pokožky a tvorbě vrásek. Pokud by vaše pleť byla dehydratovaná, byla by méně odolná a tím pádem by mohlo častěji docházet k nepříjemným reakcím, o kterých jsem hovořila. 

Autor: Jana Nová, Marie Hejlová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.