Pravé neštovice: Prohlédněte si vývoj hrůzné nemoci, kterou pomohl vymýtit český lékař
- ..
Pravé neštovice patřily mezi skutečné katastrofy, které zasáhly lidstvo. Jejich epidemie vyhladila miliony lidí bez ohledu na věk, rasu nebo pohlaví. Vymýtit je se nakonec podařilo českému lékaři, který použil kravské neštovice jako účinnou zbraň. Zdokonalil tak techniku, se kterou přišel jeho předchůdce Edward Jenner.
1. Pravé neštovice pokořil český lékař
Pravé neštovice zabíjely miliony obyvatel ročně a znamenaly skutečnou katastrofu. Dlouho se nevědělo, jak na ně. Vymýtit se je nakonec podařilo na konci 70. let 20. století. Velké díky patří českému lékaři Karlu Raškovi.
2. Naděje kravských neštovic
Z kravských neštovic se vytvořila vakcína, která obsahovala hnis z vřídku. Právě ten se nakonec ukázal jako skvělý způsob prevence pravých neštovic.
3. Na každého se nedostalo
Problém pravých neštovic se po zavedení vakcinace řešil očkovací dávkou. Na tu si ale mnoho lidí muselo počkat...
4. Panika v ulicích
Pravé neštovice vzbuzovaly v lidech strach a narůstající panika vytvářela celou řadu sociálních nepokojů. Lidé se báli o svůj život a často podléhali panice.
5. Britský lékař detekoval účinky kravských neštovic
Průkopníkem na poli vakcinace za pomoci kravských neštovic jako účinné strategie proti pravým neštovicím byl britský lékař Edward Jenner. Ten jako první detekoval, že lidé nakažení kravskými neštovicemi jsou zcela imunní proti neštovicím pravým.
6. Neštovice jako celosvětový problém
Neštovice zachvátily doslova celý svět. Všude tak bylo zapotřebí nemocnic, kde by se lidé postižení touto nemocí léčili. Jedním z takových zařízení byla i nemocnice Renwick Small na Rooseveltově ostrově v New Yorku.
7. Neštovice vedly ke zřízení vakcinačních stanic
V okamžiku, kdy se vytvořila účinná vakcína, měli lidé poprvé možnost nechat se naočkovat. Zřizovaly se nejrůznější vakcinační stanice. Jednou z nich byla i stanice v Bayamonu v Portoriku.
8. Po očkování obdržel každý očkovací průkaz
Lidé, kteří byli oočkovaní, dostali jako potvrzení očkovací průkaz. Na fotografii můžete vidět jeden z nich pocházející z roku 1860.
9. Památníky k uctění těch, již neštovicím podlehli
Na světě je k vidění mnoho památníků věnovaných obětem pravých neštovic. Jedním z nich je i památník Laguna Retreatants v Monte Alegre de Minas v Brazílii. Památníky slouží jako připomínka lidí, které epidemie pravých neštovic připravila o život.
10. Kapacita nemocnic nestačila
Epidemie pravých neštovic byla natolik rozsáhlá, že bylo zapotřebí nemocničních lodí. Ty převážely pacienty do nemocnic na pevnině. Jednou z takových lodí byla i ta na Long Reach fungující v roce 1884.
11. Pacienti se léčili po celém světě
Další z nemocnic pro pacienty nakažené pravými neštovicemi byla na Kubě.
12. Jen pro otrlé
Rodiny čekající na očkovací dávku často trpělivě čekaly v ordinacích lékařů nebo v čekárnách vakcinačních center.
13. Velké ztráty na životech
Epidemie pravých neštovic si vyžádala velké množství obětí. Důkazem toho, jak zákeřná byla, jsou hřbitovy po celém světě. Příkladem je i Grapefruitový hřbitov blízko kostela svatého Františka z Assisi ležící na Mauriciu v Africe.
14. Neštovice se šířily kapénkovou cestou...
Virus pravých neštovic se šíří vzduchem, po 14 dnech od nakažení se na rukou vytvoří puchýřky, které hnisají a jsou plné ničivého viru.
15. Neštovice zasáhly celé tělo
Puchýře zasáhnou nejprve zevní část těla, poté se objeví také v ústech, nose nebo na vnitřních orgánech.