Pohyb prodlouží diabetikovi život | Moje zdraví

Pohyb prodlouží diabetikovi život

Pohyb prodlouží diabetikovi život
Diabetici mohou zkusit například nordic walking. • Autor: istockphoto.com
28. července 2016 • 12:25

Diabetem trpí jen v Česku okolo 800 tisíc lidí. Léčba tohoto onemocnění je úspěšnější, stane-li se její součástí pravidelná fyzická aktivita. Jaký sport zvolit, které cvičení je naopak nevhodné a jak předejít komplikacím v podobě hypoglykemie? 

Cukrovkou 2. typu onemocní nejčastěji lidé, kteří dlouhá léta zanedbávali zdravé životní návyky. Často rezignují na jakýkoli pohyb, a diagnostikuje-li jim lékař cukrovku, vede je to k ještě větší pasivitě. Chceme-li však okovy cukrovky povolit, měli bychom vědět, že pohyb k úspěšné léčbě opravdu patří. Pravidelný a přiměřený. Navyknout si na něj není nic lehkého a je třeba s ním začít velmi pomaloučku polehoučku, aby nedošlo k přetížení kloubů, úponů jednotlivých zatěžovaných svalů a tím k následnému ještě většímu pohybovému omezení. Vhodnou pohybovou aktivitou docílí diabetik snížení hodnot glykemie, zlepšení schopnosti tkání zpracovat cukr, snížení krevního tlaku i hladiny tuků v krvi. 

Jak často by měl diabetik sportovat? Základní pravidlo zní: Cvičit denně. Pozor na dlouhotrvající (hodiny trvající) fyzické aktivity, jež mohou navodit hypoglykemii, která může trvat i další hodiny po jejich skončení. Které pohybové aktivity jsou tedy vhodné pro diabetiky starší 50 let? Především je to chůze, konkrétně o rychlosti 4-6 km/h (pokud to váš stav dovolí). Velice „frčí“ i nordic walking, můžete to zkusit rovněž na trenažéru cross training (umožňuje elipsovitý pohyb, jenž je šetrný ke kloubům).

Doporučeno je též posilování, samozřejmě v přiměřené míře. Další vhodnou aktivitou je plavání, jízda na kole či jogging. Velmi oblíbenou činností je cvičení s fitballem nebo aquaaerobik. A které pohybové aktivity byste jako diabetici měli spíš jen sledovat zpovzdálí? Adrenalinové sporty či sporty, při kterých hrozí větší riziko úrazu nebo poranění dolních končetin. Ale ani dlouhodobé fyzické aktivity, stejně jako opakované sprinty, nejsou pro diabetika vhodné. 

American College of Sports Medicine spolu ve spolupráci s Americkou dietetickou asociací doporučuje diabetikům přiměřené aerobní cvičení jako například chození do schodů, horskou turistiku, plavání nebo společné fitness aktivity. Doporučená „denní dávka“ cvičení pro diabetika je 30-60 minut 7x týdně. Před jejím započetím je potřeba zahřát svaly (10 minut) a po cvičení ještě 10 minut setrvat v klidu. To je velice důležité, protože svaly diabetika rychleji metabolizují inzulin a mohou tak přerušit či podcenit inzulinovou odpověď.

Pozor na hypoglykemii 

Jste-li diabetikem a chystáte se provádět fyzickou aktivitu, pak byste měli mít na paměti několik skutečností: Pohyb, zvláště ten nadměrný, dlouhodobý, může způsobit přílišné snížení hladiny cukru v těle. Tato nepříjemnost se může stát ve chvíli, kdy cvičíte - buď hned bezprostředně po cvičení, nebo třeba s denním odstupem. Pokud se tedy cítíte roztřesení, bez energie, jste rozčilení, nevrlí, hladoví či unavení, měli byste zpozornět. Když se hladina cukru v krvi dostane příliš nízko, můžete dokonce omdlít.

„Zásada zní: Nikdy nesportovat nalačno! Vhodné je spíše vytrvalostní a silové cvičení. Rozhodně je třeba se vyhnout sportům, u nichž existuje větší riziko úrazu nebo poranění dolních končetin. Rovněž opakované sprinty nejsou kvůli riziku hypoglykemie vhodnou pohybovou aktivitou. Vždy je potřeba se nejprve poradit s lékařem,“ uvádí rekondiční instruktor a jeden z odborných garantů kampaně VZP „Aktivní diabetik“ Mgr. Jan Větrovský. 

Je-li váš diabetes ve stadiu, kdy hrozí problémy s očima, měli byste se vyvarovat aktivit, jež vyžadují zatížení krevních cév přivádějících krev do očí, například zvedání těžkých předmětů. Hrozí-li vám diabetická neuropatie, která postihuje nohy, měli byste chození změnit spíše na plavání. Pokud máte diabetes 1. typu, buďte obezřetní, neboť hrozí častěji riziko hypoglykemie. Nikdy nesportujte nalačno! Zvolte spíše vytrvalostní a silové cvičení. 

Odborná spolupráce: Mgr. Jan Větrovský, Fitness Aréna - Centrum zdravého pohybu, Poděbrady www.centrumzdravehopohybu.cz

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.