Nordic running: Máme hole v ruce | Moje zdraví

Nordic running: Máme hole v ruce

Nordic running: Máme hole v ruce
Nordic running je vhodný i pro ty méně zdatné sportovce. • Autor: shutterstock.com
18. července 2016 • 15:05

K nordic running nelze využít ani hole lyžařské, ani ty na severskou chůzi. Hole pro běh na lyžích jsou provedením hrotu („zobce“) a talířku uzpůsobeny pouze pro sněhové podmínky, na asfalt je nelze vzít vůbec a ani v běžném terénu příliš neobstojí. Jejich zapíchnutí není plynulé a náraz se tak „vrací“ do paže; talířek je příliš velký, může proto překážet a brzy se ulomit. Hole pro nordic running jsou speciální

U holí pro nordic walking je základním omezením nedostatečná délka, většinou maximálně do 130 cm. To by u jedinců s tělesnou výškou nad 165 cm znamenalo „šmrdlání“ holemi proklatě nízko. Správnou techniku běhu umožňují jedině speciální hole pro nordic runnning, vyrobené buď z hliníku (těžší, kolem 460 g), nebo z karbonu (lehčí, kolem 420 g), vybavené rukavičkovým poutkem. Tyto hole se zatím bohužel nedají běžně koupit, ale pouze objednat, a to v Nordic Walking Centru v Hradci Králové, na zakázku je vyrábí česká firma Birki. Hliníkové stojí 1550 Kč, karbonové 1850 Kč. 
Kontakt: http://nwlive.cz/hradec-kralove 



Runningové hole by měly být přibližně o 10 centimetrů kratší než hole používané pro běh na lyžích klasickou technikou, tj. měly by dosahovat těsně nad podpažní jamku (běžkařské dosahují až nad ramena). Pro přesnější výpočet použijte vzorec: tělesná výška (v cm) 0,8 3 cm. Vysvětlení: alespoň středně zdatní běžkaři ovládající klasický (střídavý) styl 3 cm přičítají, běžkaři začátečníci 3 cm odečítají. Výsledek je třeba zaokrouhlit, neboť hole se vyrábějí v délkách po 5 cm. 

Jako autorka článku jsem si běh s holemi samozřejmě vyzkoušela, a to v Praze na Ladronce pod dohledem Milana Kůtka. V čistě dámské skupince jsem si nepřipadala nijak nepatřičně, ačkoli jsem svých posledních sto metrů uběhla na základní škole a na lyžích jsem naposledy stála v prvním ročníku gymnázia. Tak se nebojte, podívejte se na www.behsholemi.cz a zkuste to taky. Na jaře a na podzim se běhá nejlépe! 

Milan Kůtek zdůrazňuje: „Běh s holemi je vhodný i pro lidi, kterým momentální fyzická kondice neumožňuje zvládnout plné tréninkové zatížení. Jedná se především o jedince s nadváhou, o začínající a rekreační běžce, praktikující pouze jogging. V jejich případě lze běh s holemi zařadit jako pohybovou aktivitu navazující svou vyšší náročností na prostou chůzi a chůzi s holemi (nordic walking), se zaměřením na zdravotně preventivní přínosy - především odlehčení pohybového aparátu.“ Nordic running hodnotí jako přínos pro svůj trénink i oštěpařka Barbora Špotáková (na snímku s Milanem Kůtkem). V těhotenství s holemi běhala, od druhého trimestru klusala a ke konci „jen“ rychle chodila. Po porodu jí hole pomohly v návratu k plnému tréninkovému zatížení. Badmintonista Petr Koukal, který dlouhodobě laboruje s kolenem, oceňuje na běhu s holemi efekt odlehčení přetěžovaných partií nohou. Vyšší intenzity tréninku dosahuje pomocí holí ultravytrvalec Miloš Škorpil, autor mnoha originálních běžeckých rekordů. 

Odborná spolupráce: Mgr. Milan Kůtek, www.behsholemi.cz

Autor: Dita Váchová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.