Jak často chodit na pedikůru? | Moje zdraví

Pohodlí noze na míru

Pohodlí noze na míru
Nošení podpatků má svá pozitiva i negativa. • Autor: istockphoto.com
27. července 2016 • 10:01

Každý národ má svou vlastní představu o tom, co je krásné, ale pro mnohé krása začíná obnaženými prsty u nohou. I když všichni máme pravděpodobně odlišné priority půvabu, jisté je, že pečovat o dolní končetiny se vyplatí nejen z estetických, ale i ze zdravotních důvodů. 

Pohledné nohy a lehká chůze jsou bezpochyby ozdobou každého člověka. Jak si je ale uchovat, když nohy celý život tak zatěžujeme? Prochodí průměrně 150 000 kilometrů a někdy ještě v nepříliš vhodné obuvi. Dobře jim nedělá ani dlouhé stání a nějaké to kilo navíc… Nohám musíme věnovat péči, která jim náleží, nejen proto, aby nás dobře nosily, ale také abychom je mohli bez obav ukazovat. 

To úplně nejmenší, co pro nohy můžeme udělat, je namazat je ráno speciálním krémem s vysokým podílem hydratačních látek schopných proniknout do hlubších vrstev kůže. Zabráníme tvorbě tvrdé kůže na chodidlech, která má tendenci praskat. V teplých měsících se doporučuje ošetřit chodidla deodorantem nebo antiperspirantem zabraňujícím pocení. 

Přes den toho pro své dolní končetiny asi moc udělat nezvládneme, ale dámské nohy jistě ocení, když se nebudou muset neustále tísnit v lodičkách na vysokém podpatku. Existují samozřejmě profese, kde se nehodí nosit pantofl e nebo tenisky, v tom případě ale volíme středně vysoký podpatek a kvalitní koženou obuv. Odborníci za ideální považují podpatek o výšce 3-4 cm.

Jsou balerínky zdravé pro nohy?

Balerínky jsou sice stále ve velké oblibě, ale nohám nesvědčí ani chození na úplně rovné podešvi, protože chůzí po tvrdém povrchu trpí. Totéž se týká žabek, při jejichž nošení nohy podstupují jednostrannou zátěž, aby žabku na noze udržely. Sice se našemu zvyku přezouvat se na Západě posmívají, ale lepší je, když po návratu domů obujeme pohodlnou domácí obuv, a pokud je to možné, odpočíváme s nohama mírně zvednutýma.

Zabráníme tak pocitu „těžkých nohou“ způsobenému špatným prokrvením dolních končetin. Hlavně v letních měsících jim navíc můžeme ulevit skotskými střiky střídavě teplou a studenou vodou nebo je čas od času ponoříme do koupele se solí a potom odstraníme ztvrdlou kůži pemzou či pilníkem. 

O tom, jak se naše nohy budou cítit, se rozhoduje už při nákupu obuvi. Až zarážející je statistika, která uvádí, že čtyři z deseti žen si kupují nepadnoucí boty. Při výběru podlehnou diktátu módy a věří (mnohdy marně), že boty povolí. Průzkum ve Velké Británii odhalil, že magickým číslem je 42. Za touto hranicí už mají ženy tendenci kupovat si obuv menší. A kdy obuv nakupovat? Nejlépe v odpoledních hodinách, protože během dne noha otéká a prodlužuje se; s tím je třeba počítat. Při nákupu by nám bota měla být spíš těsná.

Srdíčka do bot zmírňují tlak na palcový kloub

Stav můžete trochu vylepšit, když si do bot dáte speciální „srdíčka“, která klenbu trochu podepřou (a která se dají vlepit i do pantoflů). Zmírňují tlak obuvi na palcový a malíkový kloub. Podobných pomůcek, které nohám zpříjemní život, najdeme ve zdravotních potřebách mnohem více: náplasti proti otlakům, anatomicky tvarované stélky, gelové korektory, polovložky, terapeutické masážní vložky, gelové podpatěnky atd. Nohám rovněž neprospějí těsné ponožky z umělého a neprodyšného vlákna.

Nejvhodnější jsou bavlněné s volným lemem. V poslední době se vedou diskuse na téma prstové boty. Ortopedové jsou v doporučování spíš opatrní, ale běžci a chodci na dlouhé tratě si je nemůžou vynachválit – žádné puchýře ani otlaky, protože každý prst má svůj vlastní „pokojíček“. Chcete-li je vyzkoušet, pořiďte si „originál“ (poznáte ho podle vyšší ceny – asi 3000 Kč) z kvalitního materiálu a dobře zpracovaný.

Jak často na pedikůru?

Jednou měsíčně je vhodné absolvovat pedikúru u profesionálů. Odbornice ví, jak správně zastřihávat nehty: zásadně rovně, aby se zamezilo zarůstání. A pokud už nehet zaroste, ví si rady s nápravou. V případě potřeby vám doporučí rovnátka na korekci nehtů, aby už příště k zarůstání nedocházelo. Odstraní i případná kuří oka. 

Do rukou odborníků patří rovněž lymfodrenáže, které rozpohybují lymfu, jež mívá na svědomí otoky nohou a může být jednou z prvotních příčin tvorby křečových žil. Pouze správné ovládání této techniky vám může přinést pozitivní efekt, v opačném případě si spíše ještě pohoršíte. Na stav nejen nohou, ale celého našeho těla můžou velmi pozitivně působit i reflexní masáže chodidel, a to díky velkému množství bodů, které jsou spojeny se všemi orgány našeho těla. 

Možná jste dodržovali zásady správného obutí a nezanedbali péči o dolní končetiny, a přesto nejsou zcela „zdravé“. Nejčastějším problémem je příčně plochá noha, ostruha patní kosti a zborcená klenba, která může vést až ke vzniku tzv. kladívkových prstů nebo otlaků. Namístě je zajít na podologii. Vyšetření odhalí, jaké místo na noze zatěžujete.

Při diagnostice se zhotoví obrázek plosky, díky čemuž odborník pozná, která místa je třeba odlehčit a korigovat zdravotními vložkami. Koupit si je můžete i v prodejně obuvi nebo ve zdravotnických potřebách. Nejlepší ale je nechat si je zhotovit na míru na základě ortopedického doporučení. Komplexní péče o dolní končetiny je tedy zásadní pro každý den, protože nohy nevyměníte jako pár bot. A výsledek vašeho snažení, tedy krásné a zdravé nohy, vás budou nejen těšit, ale hlavně dobře nosit.

Podpatky ano nebo ne?

Jaké jsou příznivé, a naopak negativní důsledky dlouhodobého nošení vysokých podpatku:

Pro: Přidají několik centimetrů. Zvyšují sebevědomí. Skvěle se hodí k sukni, ale i ke kalhotám. Udělají chůzi ladnější. Posilují svaly pánevního dna. Orgány jako močový měchýř, střeva a děloha jsou chůzí na podpatcích automaticky procvičovány, takže se zvyšuje jejich odolnost a stabilita.

Proti: Zkracují se šlachy v nohou, tlak v koleni je téměř o třetinu vyšší než u nošení nízké obuvi. Celá váha spočívá na přední části chodidla. Zatěžují se kolena, kotníky, kyčle. Podílejí se na případné deformaci páteře, bolestech šíje a hlavy. Přetěžuje se nožní klenba a snižuje odolnost vazivového aparátu celé nohy, z toho vyplývá deformace postavení palců, příčně ploché nohy, kladívkové prsty. Mohou vést ke vzniku vbočeného palce (halluxu).

Autor: Jana Nová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.