Masáž proti stresu | Moje zdraví

Podzimní relaxace: Kterou masáž si vybrat?

Podzimní relaxace: Kterou masáž si vybrat?
Autor: istock.com
17. listopadu 2021 • 06:00

Letní povalečské aktivity jsou nenávratně pryč, a tak se tělo začíná zákonitě dožadovat občasného přívětivějšího zacházení. Co mu dopřát kvalitní masáž? 

Patříte-li k maratoncům, kteří po práci, třeba i při nakupování v supermarketu, pobíhají s telefonem a dolaďují večerní program i schůzky na další den, pak je něco špatně. To jistě víte (a hlavně pociťujete) sama. V takovém nepřetržitém stresu tělo pochopitelně trpí. Zpomaluje se trávení, stoupá hladina adrenalinu a selhává imunitní systém. Takže aby se udrželo jakž takž v rovnováze, potřebuje pravidelnou relaxaci – fyzickou i psychickou. 

Video se připravuje ...
Jak z těla vyhnat zabijácký stres: Funguje sauna, jóga i masážeVIDEO 

POLOŽTE SE 

Pod pojmem odpočinek si samozřejmě každý představí něco jiného. My se ale zaměříme na jednu z nejoblíbenějších a zpravidla rychle fungujících metod, kterou je masáž těla. Škála možností je přitom v tomto směru obrovská: od aromaterapií, při kterých se používají nejrůznější směsi éterických olejů, po sportovní masáž, již obvykle doprovází intenzivní působení na ztuhlé svaly, či kupříkladu stále populární „hot stones“ neboli hýčkání zahřátými lávovými kameny spolu se souběžnou olejovou masáží svalstva jemnými tahy a stisky. Jistě také znáte, alespoň z doslechu, thajskou masáž odehrávající se v lehkém bavlněném oblečení, při níž terapeutka využívá k vašemu uvolnění vlastní váhy, a dokonce se nezdráhá po vás „projít“ nohama a lokty.

Do stejného ranku koneckonců patří i akupresura, která podobně jako klasická masáž povzbuzuje proudění energie v těle. Třeba při napětí ve svalech je vhodná (Japonci doporučovaná) metoda shiatsu, při níž se cíleně vyvinutým tlakem dá uvolnit zablokovaná životní energie čchi, proudící v meridiánech

Druhů masáží je zkrátka neuvěřitelné množství a záleží pouze na vašich preferencích a aktuálním (zdravotním) stavu, kterou si dopřejete. Než se k ní ovšem odhodláte, měla byste vědět a ujasnit si ještě pár dalších, neméně důležitých detailů. 

PSSST, NERUŠIT! 

Co do délky trvání si možná řeknete: čím víc, tím líp. Ne vždy se tato rovnice ovšem zakládá na pravdě. Hodina bývá optimální, ale třeba zrovna u shiatsu, kdy se jedná o stlačování energetických bodů, se vyplácí kratší terapie a také dostatečný interval mezi dalším ošetřením. Tělo totiž potřebuje impulzy nejprve zpracovat. Na samotnou proceduru je dobré se dostavit včas, ne příliš najedená a osprchovaná. Po uvelebení na lehátku maséra předem upozorněte na případné fyzické potíže anebo jiné nepříjemnosti, jako je třeba zbytečně hlasitá hudba, přílišný chlad v místnosti nebo mnoho světla. Jestliže je terapeut upovídaný, na rovinu mu řekněte, že se teď chcete absolutně uvolnit a relaxovat, takže pokud vám potřebuje něco důležitého sdělit, ať to udělá hned. Doporučení po masáži: hodně pijte a dejte si klidový režim. 

BEZ BLOKŮ 

Důležitým tématem je také bolestivost během procedury. Máte za to, že aby bylo ošetření účinné, musí bolet? Nikoli! V hodně napjatých partiích bývá občas citlivější, protože sval je v těch místech podrážděný a dostává nové impulzy. Ovšem kvalitní masér by tuto skutečnost měl brát v potaz a hranici bolestivosti neměl překračovat.

Při volbě terapeuta dejte nejspíš na doporučení; pokud se však pouštíte na zcela neprobádané území, řiďte se kvalifikací a praxí. Masérem či fyzioterapeutem může být jen ten, kdo absolvoval asi tři roky studia na odborné škole. Výjimku mají kosmetičky, které se základní masáže učí během studia. Naopak ti, kteří provádějí thajské masáže nebo shiatsu, většinou žádné zákonem předepsané vzdělání mít nemusí. Seriózní provozovatele byste však měli najít pod jednotlivými sdruženími (například Česká asociace shiatsu). 

Zvažujete, že byste rolí maséra zaúkolovala svého partnera? Proč ne?! S masáží je to jako se sexem – příjemný uvolňující prožitek, který navíc podpoří prokrvení a tok lymfy. Jiné je to jen v případě ztuhlých svalů okolo krční páteře. Ty je třeba opečovávat velice opatrně, přejížděním plochou dlaně. Od věci není ani prohmatání svalů vlastnoručně, ale připravte se na to, že tímto způsobem si tolik neulevíte. Na většinu míst si sama nedosáhnete, a když už, tak stejně musíte vyvinout úsilí, aby se určitá partie zrelaxovala. Výjimkou je masáž rukou, nohou a obličeje, které se například na Dálném východě řadí ke každodenním rituálům.   

Autor: Martina Polachová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.