Obezita zvyšuje riziko rakoviny ledvin až dvojnásobně | Moje zdraví

Obezita zvyšuje riziko rakoviny ledvin až dvojnásobně

Obezita zvyšuje riziko rakoviny ledvin až dvojnásobně
V České republice je asi 20 % obyvatel obézních a dalších 35 % má nadváhu, výskyt obezity výrazně roste s věkem • Autor: iStock.com
15. března 2017 • 06:00

Česká republika drží v Evropě další smutné prvenství: Je na špičce ve výskytu rakoviny ledvin. Počet pacientů by nemusel být tak vysoký, kdyby si Češi více hlídali váhu. Obezita totiž zvyšuje riziko rakoviny ledvin o 40 % a těžká obezita více než dvojnásobně. Hlídat si správnou váhu neznamená tedy jen chránit si srdce a cévy. Znamená to i ochranu před rakovinou.

Obezita je novodobou epidemií rozvinutých zemí. Žijeme v takovém blahobytu, že máme dostatek jídla a nemusíme se hýbat. Že nadměrná váha přispívá k nemocem srdce a cév a dřívější smrti, je zřejmé. Obezita ale škodí i některým orgánům, u kterých byste to nečekali – například ledvinám.

V České republice je asi 20 % obyvatel obézních a dalších 35 % má nadváhu. Výskyt obezity výrazně roste s věkem. Je dobře známo, že obezita dvakrát zvyšuje úmrtnost lidí a významně zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Méně známo je, že má obezita také nepříznivý vliv na ledviny.

„Chronické onemocnění ledvin postihuje v Evropě asi 10 % obyvatel, zvyšuje riziko onemocnění srdce a cév a u části nemocných dokonce vede k selhání ledvin vyžadujícího náhradu funkce ledvin dialýzou nebo transplantací,“ říká prof. MUDr. Vladimír Tesař, přednosta Kliniky nefrologie 1. LF UK a VFN v Praze.

A dodává: „Obézní pacienti mají ve srovnání s osobami s normálním indexem tělesné hmotnosti cca o 50 % vyšší riziko chronického onemocnění ledvin a až třikrát vyšší riziko rozvinutí chronického onemocnění ledvin do selhání ledvin.“Obezita také zvyšuje o 60-80 % riziko močových kamenů. Česká republika je na prvním místě v Evropě ve výskytu rakoviny ledvin a obezita zvyšuje riziko rakoviny ledvin o 40 % a těžká obezita více než dvakrát. Prevence obezity tedy chrání nejen srdce a cévy, ale i ledviny.

„Pokud se podaří obézním pacientům snížit tělesnou váhu, mají významně nižší riziko vývoje chronického selhání ledvin. Prevenci i léčbě obezity je proto třeba i kvůli ledvinám věnovat maximální pozornost,“ říká MUDr. Vladimír Tesař.

„Chronické onemocnění ledvin probíhá často i do pokročilé fáze bez klinických příznaků, aktivní sledování chronického onemocnění ledvin je proto velmi důležité,“ upozorňuje lékař.

Od obezity vám mohou pomoci zdravé snídaně, inspirujte se na našem videu.

8 tipů, jak zdravě snídatVIDEO 


Autor: Kateřina Erbsová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.