Plíseň nohou | Moje zdraví

Mykózy: Plísně, které umí potrápit

Mykózy: Plísně, které umí potrápit
Plísní se můžete nakazit i používáním cizího ručníku • Autor: istockphoto.com
25. srpna 2017 • 06:00

Léčba mykóz je svízelnou záležitostí. Svěřit se do rukou odborníka je klíčové. Při špatné léčbě se mykózy stanou naším častým společníkem.

Co jsou vlastně mykózy? Patří mezi plísně, resp. houbová onemocnění, jež se mohou objevit prakticky kdekoli v organismu. Budeme se však věnovat pouze mykózám nehtů (tzv. onychomykóza), které v létě mohou hrát prim, vzhledem ke snadnému přenosu zejména na koupalištích. Převážně jsou postiženy nehty na nohou, kdy dochází ke ztluštění, drolení a zežloutnutí nehtu, což může dokonce dospět až k oddělení nehtu od ploténky (ztrátě nehtu). 

Mykotické infekce vyvolávají kvasinky nebo dermatofyty. K nákaze často napomáhá zvýšená potivost nohou, uzavřená obuv, nošení neprodyšného prádla a podobně. Výskyt bývá nejčastěji v místech kožních záhybů, kde se kůže potí a těsně přiléhá na sebe. Ideálním prostředím k rozvoji mykotické infekce je třeba teplo, vlhko a tma. K nákaze nehtových plotének ještě napomáhá mikrotraumatizace nehtových plotének (například v obuvi při sportu, nešetrným ošetřováním okolí nehtů, opakovaným odmašťováním). Nakazit se můžeme dokonce též používáním cizích infikovaných nástrojů ke stříhání nehtů,“ popisuje MUDr. Alena Machovcová  primářka dermatovenerologického oddělení FN Motol. 

Léčba by měla být v rukou odborníka, onemocnění je svízelné a často se vrací. Bývá zapotřebí lokální zásah formou roztoků či krémů (antimykotika) a často je též zapotřebí celková léčba pomocí léků. Komplikace mohou nastat u lidí staršího věku, oslabených, diabetiků apod.

Kdy jít s plísní k doktorovi?

S léčbou je nutné začít co nejdříve, jakmile si všimneme ztráty průhlednosti nehtové ploténky. Postižení nehtů se vyskytuje pod nehtem, proto je nutné zakapávat roztoky přímo tam a obrnit se trpělivostí, protože nehet roste velmi pomalu.

Pokud si nevíte rady, je vhodné se obrátit na odborníka. Kromě nehezkého kosmeticky rušivého vzhledu pacient může být zdrojem další nákazy pro osoby ve svém okolí. Navíc se jedná o dřímající infekční ložisko, které pak může způsobit další zdravotní problémy a komplikace. 

Rizikovou skupinou pro výskyt mykóz jsou mimo jiné sportovci, osoby pracující v uzavřené obuvi, vojáci, často se postižení nehtů objevuje pod umělými nehty. 

Tip: Používejte pouze svůj vlastní ručník, v tělocvičnách vhodnou obuv - nechoďte na takových místech bosky, ve veřejných sprchách noste gumové žabky. Svou obuv pravidelně dezinfikujte například  antibakteriálními přípravky se stříbrem. 

Další tipy jak zůstat zdraví a nepřivodit si v létě nejen mykózy nohou najdete v článku na maminka.cz.

Autor: Helena Míková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.