Místo krásy alergie | Moje zdraví

Místo krásy alergie

Místo krásy alergie
Alergie na kosmetiku si vyžaduje koupi speciálních kosmetických produktů. • Autor: istockphoto.com
18. srpna 2016 • 12:49

Nabídka kosmetických prostředků je tak široká, že uspokojí snad všechny ženy. Ne každá však má to štěstí, že může volně vybírat podle značky nebo doporučení kamarádky. Než si cokoli koupíte, je třeba důkladně prostudovat složení výrobku, a stejně nebudete mít jistotu, že se po něm „neosypete“. 

Alergie dnes trápí každého čtvrtého člověka, roste i počet těch, kteří se setkali s nepříznivou reakcí na kosmetiku. Koupíte si značkovou kosmetiku, po pár dnech ji ale musíte přestat používat. Začnou vám slzet oči, kůže zarudne, objeví se drobné puchýřky, svědivé pupínky… Méně běžné je, že se vám to přihodí s kosmetickým produktem, který používáte léta. Častěji se stává, že se s těmito nepříjemnými stavy setkáme u nového kosmetického prostředku.

„Alergie časného typu se projeví ihned po použití, může to být do pár minut, ale i po několika hodinách od aplikace,“ vysvětluje MUDr. Andrea Kubátová z kliniky laserové a estetické medicíny Esthé. Alergické příznaky se mohou objevit kdekoli na těle, nejčastěji však bývá postižen obličej - zejména oční víčka, kde je kůže velmi jemná. Alergické reakce se ovšem nevyhýbají ani zbytku obličeje, krku, vlasové části hlavy nebo rukám. Objeví-li se pouze zarudnutí, jde většinou jen o podráždění pokožky. Provází-li jej však svědění, jedná se s největší pravděpodobností o alergii. 

Kožní projev, který nás postihl, se nazývá dermatitida. Způsobila jej vnější příčina (kosmetický prostředek) a jde o tzv. iritativní dermatitidu. Kdo na alergie trpí a už ho nějaká trápí, má zpravidla po ruce prostředek, který alergii zmírní či odstraní. V případě prvního nebo silného ataku nemoci je nutné kosmetický přípravek okamžitě přestat používat a navštívit lékaře. 

Pro kosmetiku do lékárny 

Odborník určí příčinu alergické reakce a stanoví způsob léčby. Nejčastěji to bývají promašťovací krémy a masti (emoliencia), protože promazávání je základem péče o alergickou pokožku. Z dalších léčiv to mohou být imunomodulátory - prostředky zvyšující aktivitu imunitního systému. „Prvních několik dní, kdy jsou projevy kožního zánětu nejsilnější, se akutní stav léčí lokálně a velmi úspěšně kortikosteroidy, k nimž se přidávají antihistaminika, tedy látky tlumící alergické reakce,“ říká dermatoložka.

„Uleví rovněž obklad z fyziologického roztoku nebo termální voda ve spreji. K doléčení se ideálně hodí ošetření biostimulačním laserem. Délka terapie je individuální a záleží na rozsahu – nejrychleji zmizí alergie kolem očí (například na řasenku), jindy léčení trvá i 14 dní. Po vyléčení je vhodné absolvovat kožní testy, při nichž se pátrá po příčině alergické reakce.“ Za problémy stojí nejčastěji vonné složky, parfémové a rostlinné extrakty, masťové základy (např. lanolin) a hlavně konzervační látky obsažené v kosmetických produktech (parabeny). 

Alergie na kosmetiku

Jak ji poznat?

Zarudnutí kůže: Bývá počátečním příznakem, ale může být přecitlivělou reakcí na daný výrobek a po nějaké době samo zmizí. 
Svědění kůže: Neustává ani po nějaké době, spíše se zhoršuje. 
Vyrážka: Někdy může samovolně zmizet a projeví se znovu po dalším setkání s alergenem. 
Ekzém: Na kůži se objeví puchýřky, které někdy mokvají; bez příslušné léčby mohou přejít v chronický ekzém. 
Pigmentace kůže: Nečastěji se objevuje na horním rtu, u očních víček a na rukou, zejména po aplikaci opalovacího prostředku a následném vystavování se slunečním paprskům. 

Nejčastější alergeny 

Opalovací prostředky: Alergické reakce způsobují zejména chemické UV faktory, které pohlcují sluneční záření; fyzikální UV faktory sluneční paprsky odrážejí a kůži tolik nedráždí. 
Kondicionéry: Někdy obsahují konzervační látky a parfémovou složku, na kterou může být kůže na hlavě citlivá. 
Barva na vlasy: Barevná tužidla nebo šampony, které se časem smyjí, většinou problémy nepůsobí. Alergickou reakci mohou způsobit permanentní barvy, proto se před jejich použitím doporučuje provést test snášenlivosti nanesením kapky barvy za ucho nebo do loketní jamky a počkat 24 hodin. Jestliže se neobjeví zarudnutí, svědění či otok, je možné barvu bez problému použít. 
Deodoranty a antiperspiranty: Problémy mohou způsobit, použijí-li se bezprostředně po holení. 
Řasenka, oční stíny, linky: Oční víčka a kůže kolem očí jsou velmi jemné a citlivé, proto je třeba kosmetiku pro tuto oblast vybírat velmi pečlivě. V zásadě platí, že všechny kosmetické produkty, které se z pokožky hůř odstraňují, mohou být víc alergizující (např. voděodolná řasenka nebo linky). Více také dráždí tmavé stíny než ty světlé. Tyto kosmetické prostředky by se měly měnit každé tři měsíce, aby se předešlo bakteriálnímu znečištění. 
Rtěnka, lesk na rty: Obsahují barviva, konzervační a vonné látky vyvolávající někdy alergickou reakci, jsou-li rty suché a popraskané. 
Lak na nehty: Součástí laků bývá formaldehyd, což je silný alergen. Alergie se projevuje zarudnutím prstů, ale také očních víček, obličeje nebo krku, tedy míst, kde se nejčastěji dotýkáme prsty. 
Umělé nehty: Dráždit mohou lepidla s obsahem methakrylátu, které se při aplikaci nehtů používají. Dermatologové radí ženám, které je nosí permanentně, aby si je vždy po třech měsících nechaly na čas sundat a dovolily vlastním nehtům zregenerovat se.

Jak se jí vyhnout 

* Při výběru kosmetického produktu si pečlivě pročtěte jeho složení. Vyhněte se těm, které jsou výrazně parfemované a obsahují větší množství alergenů. Nejčastěji to bývají parabeny (chemické látky sloužící jako konzervační činidla), ale mohou to být i některé rostliny (např. heřmánek) 
* Kosmetiku nenakupujte na trzích nebo na ulici, ale pouze v parfumeriích. 
* Vyhýbejte se napodobeninám značkových kosmetických prostředků, které mohou vyvolat alergickou reakci kvůli použitým náhradním složkám. 
* Pokud vás už někdy alergická reakce postihla, kupujte výrobky hypoalergenní a nejlépe v lékárně. 
* Kosmetické výrobky používejte jen na místa, pro něž jsou určená; alergii může vyvolat i nevhodný způsob aplikace. 

Odborná spolupráce: MUDr. Andrea Kubátová klinika laserové a estetické medicíny Esthé

Autor: Jana Nová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.