Letní aktivity zaviní vážnější úrazy | Moje zdraví

Letní aktivity zaviní vážnější úrazy

Letní aktivity zaviní vážnější úrazy
Skákání do vody bývá častým důvodem úrazů. • Autor: istockphoto.com
28. července 2016 • 12:34

Je čas dlouhých procházek, vyjížděk na kole, mototuristiky a rozmanitých sportovních aktivit. Ale to také znamená, že před sebou máme období častějších úrazů. 

Některé téměř nestojí za řeč - odřená kolena a lokty umíme ošetřit sami, s jednoduchým výronem nebo namoženými svaly si většinou taky poradíme. Někdy ale bohužel dojde ke zraněním, která musí vidět a ošetřit odborník. „V ordinacích ortopedů se v poslední době objevují tři skupiny pacientů,“ říká MUDr. Milan Kutáček, vedoucí lékař traumatologického oddělení Oblastní nemocnice Mladá Boleslav. „Jsou to mladí pacienti se,starými‘ klouby a pak pacienti se,staršími a starými‘ klouby.

Do první skupiny spadají takzvaní intenzivní sportovci, kteří často přecení vlastní schopnosti. Při léčení jejich úrazů se musíme snažit o to, abychom minimalizovali budoucí problémy, zejména pravděpodobná artrotická postižení chrupavek kloubů. Pacienti po třicítce a hlavně před šedesátkou jen neradi slyší, že by měli své aktivity přizpůsobit věku a hlavně stavu tělesné schránky. Těm řešíme již existující problémy a zároveň se snažíme oddálit zákroky, které je v některých případech čekají, například endoprotéza. Pacienti nad 60 let se často dožijí devadesátky, ale vlivem věku mají opotřebovaný pohybový aparát. A tak ke mně do ordinace přijde třeba svěží dáma po nejednoduchém úrazu na lyžích, která chce navštěvovat alpské svahy dál, a já teprve podle chorobopisu zjistím, že je jí 75 let. A to už dnes není výjimka,“ uvádí MUDr. Kutáček. 

K poměrně běžným zraněním i při běžné chůzi patří podvrtnutí kloubu. Někdy pomůže klid a obklad, v těžších případech a při poranění vazů je nutné přiložit sádrovou dlahu. Zlomenina v oblasti hlezenního kloubu se léčí buď konzervativně, nebo operací. K závažnějším a častým patří poranění kloubů. Následkem je dočasná nebo i trvalá ztráta normální funkce kloubu, někdy mohou nastat rovněž komplikace, a dokonce - především u seniorů s přidruženými zlomeninami, například krčku stehenní kosti - i velmi závažné stavy. 

K častým poraněním patří vymknutí ramenního kloubu a zlomeniny horní části pažní kosti. S těmito úrazy se setkáváme ve všech věkových kategoriích, u mladších osob převažují sportovní úrazy - v létě především u cyklistů. Ve střední a vyšší věkové kategorii dochází k těmto poraněním následkem pádů. Závažnost stavu velmi často souvisí s osteoporózou, která se týká velkého procenta starší populace, především žen. Některé typy tříštivých zlomenin horního konce pažní kosti mohou zanechat - i přes kvalitní lékařskou péči - trvalé následky, například omezení pohyblivosti a svalové síly. Důležitou součástí následné péče je rehabilitace. 

Koleno (kolenní kloub) je velmi složitý orgán, a pokud se poraní, léčení je poměrně složité a dlouhodobé. V těchto případech jde nejčastěji o úrazy vzniklé při sportu, mohou být porušeny vazy, menisky, chrupavka. Všechny vyjmenované úrazy mohou v různém stupni omezovat pohyb - a bolet. Nepříjemné funkční následky mívají i poranění loketního kloubu. Děti si nejčastěji lámou právě lokty, u dospělých patří mezi nejčastější zranění zlomeniny pažní a vřetenní kosti a především zlomeniny dolní části předloktí. Obvykle jsou to následky tzv. vysokoenergetických traumat - pád na in-line bruslích, při rychlé jízdě na kole apod., kdy se ruka snaží zmírnit následky pádu. Ve středním a vyšším věku zpravidla dojde ke stejně nepříjemným stavům z důvodů osteoporózy. Lékaři obvykle tyto složité zlomeniny zreponují a fixují do sádry.

Staří lidé víc padají

Vysoký výskyt pádů ve stáří je spojen s poruchami zraku a vestibulárních funkcí (souvisejících s rovnovážným aparátem ve vnitřním uchu), s náhlým poklesem krevního tlaku, s problémy se srdeční arytmií a s užíváním většího množství léků a jejich kombinací. Významnou měrou se na vyšší frekvenci pádů podílí rovněž oslabení kloubů a svalů. Chůze a stabilita těla vyžaduje správné fungování centrálního i periferního nervového systému, motorických funkcí a zmíněného vestibulárního aparátu. S přibývajícím věkem dochází k fyziologickým změnám, a proto starší lidé snadno ztrácejí rovnováhu a stabilitu. 

„K vážným úrazům starých lidí dochází poměrně často - jsou to většinou obávané zlomené stehenní kosti a zlomeniny předloktí. Nejdůležitější je prevence zaměřená na odstraňování bariér a v zimě je třeba dbát na údržbu chodníků. Člověk ve věku nad 80 let by neměl bydlet v domě bez výtahu, v bytě by měl mít silnější žárovky, neměl by klopýtat přes prahy, neměly by tu mít místo sešmajdané bačkory a koberce; berle, případně chodítko by měly být na dosah. O to by se měli postarat příbuzní! Existuje velký rozdíl mezi tím, jak to funguje u nás a jak venku,“ doplňuje doktor Kutáček. 

„V zahraničí jsou do preventivního procesu zapojeni ergoterapeuti, naučí klienta praktické dovednosti, navrhnou bezbariérové prostředí. Je to všechno levnější než řešení vážných úrazů a pobyt v ústavech.“ K nejčastějším frakturám u starých osob patří zlomeniny horního konce (krčku) stehenní kosti. Hlavním důvodem bývá uklouznutí a pád. Řešením je operační léčba s použitím implantátů v kombinaci s endoprotézou kyčelního kloubu. Je nutná dlouhodobá následná péče a i přes pokroky v léčení je u osob ve věku nad 80 let velké riziko komplikací a úmrtí. 

Prevence pádů 

+ Co nejdéle (týká se věku) - s ohledem na předchozí trénovanost - cvičit, chodit, pěstovat obratnost a zpevňovat svaly. 
+ Postarat se o správné léčení chorob, které mohou mít souvislost s rizikem pádů, omezit rizikovou medikaci (centrálně působící hypotenziva, psychofarmaka, antiarytmika, ototoxické léky, diuretika). 
+ Během zdravotní prohlídky seniora by lékař měl posoudit úroveň vědomí, měřit krevní tlak a také zhodnotit kvalitu chůze a rovnováhu.
+ Je vhodné nacvičit si vstávání po pádu. 

Lékárnička pro domácí ošetření úrazů a poranění: 

* polštářkové náplasti různých rozměrů 
* náplast k fixaci obvazů 
* sterilní gázové obvazy a čtverce 
* tlakový obvaz 
* elastické obinadlo 
* trojcípý šátek 
* resuscitační rouška 
* jednorázové rukavice z latexu 
* nůžky, pinzeta, zavírací špendlíky 
* teploměr 

Odborná spolupráce: MUDr. Milan Kutáček, traumatologické oddělení Oblastní nemocnice Mladá Boleslav

Autor: Jana Hrabáková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.