Kvasinková infekce na penisu: Jak ji poznat a léčit? | Moje zdraví

Kvasinková infekce: Nevyhýbá se ani penisu. Jak se projevuje a jak jí předcházet?

Kvasinková infekce: Nevyhýbá se ani penisu. Jak se projevuje a jak jí předcházet?
.. • Autor: istockphoto.com
25. července 2023 • 06:00

Ačkoliv si kvasinkovou infekci běžně spojujeme s ženským pohlavním ústrojím, tedy s vaginou, tento nepříjemný jev se nevyhýbá ani mužům. Jak se u nich projevuje a lze mu předcházet? 

Kvasinkové infekce se skutečně nevyhýbají ani penisu. Kandida je mikroorganismus, který je běžně přítomen v těle každého z nás. Problém nastane v okamžiku, kdy se přemnoží.

Video se připravuje ...
Vaginální mykóza: Stačí prostředky z lékárny? A který funguje nejlépe?VIDEO 

V takovém případě musíme do lékárny, v ojedinělých případech je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Během sexuálního styku dochází k přenosu malého množství kandidy mezi partnery. Jakmile se kandida přemnoží, vzniknou kvasinky nebo afty v ústech.

Nepříjemné kvasinky

Snazší to mají v tomto ohledu ženy, ty kandidu poznají na první dobrou. Problém u mužů je, že může být a v hodně případech také je BEZPŘÍZNAKOVÁ.

Uvádí se, že mužů postižených kandidou je kolem 26 %. Až 37 % všech mužů však nepociťuje žádné nepříjemné příznaky. U ostatních se přemnožená kandida projeví balanititidou, zánětem předkožky a hlavičky penisu. Kandidová infekce předkožky je také známá jako kandidová balanopostitida.

Hlavně bez paniky

Pokud jste se teď zhrozili, zda i vy netrpíte kandidou, uklidníme vás. Kvasinková infekce je léčitelná a během několika týdnů odezní. Většině postižených postačí přípravky volně sehnatelné v lékárně. Po přeléčení už žádné další komplikace nehrozí. 

Příznaky kvasinkové infekce u mužů

Mezi hlavní příznaky, kterými se kvasinky u mužů projevují, patří: 

  • hustý výtok z penisu
  • pálení a řezání při močení
  • bolest při sexu
  • popraskaná kůže na penisu.

Co zvyšuje pravděpodobnost vzniku kvasinek?

Kvasinková infekce není považována za pohlavně přenosnou chorobu. Přesto je sex tím, co zvyšuje pravděpodobnost jejího vzniku. Pokud máte pohlavní styk s osobou, která kvasinkami trpí, je možnost přenosu poměrně vysoká. 

Vznik kvasinek může podpořit také oslabený imunitní systém, užívání antibiotik, nevhodně zvolená intimní kosmetika nebo neprodyšné spodní prádlo

Kvasinkové infekce penisu se častěji vyskytují u osob s neobřezaným penisem, kde teplé a vlhké prostředí pod předkožkou může sloužit jako živná půda pro růst kandid.

Autor: Valentina Lebová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.