Kolik kalorií mají svařák, trdlo, langoš nebo klobása? | Moje zdraví

Které pochoutky z vánočních trhů jsou při hubnutí nejhorší?

Které pochoutky z vánočních trhů jsou při hubnutí nejhorší?
Svařák nebo grog s přáteli na vánočních trzích není žádný dietní hřích • Autor: iStock.com
21. prosince 2017 • 12:00

Vánoční trhy nás lákají na různé dobroty a člověk se zkrátka nechá unést atmosférou a tučných jídel spořádá hned několik. Přestože je o Vánocích povoleno hřešit, i zde platí pravidlo všeho s mírou. Pokud nechcete svátky oslavit s nějakým tím kilem nahoře, dejte si pozor na to, co jíte a pijete. 

Kde jinde se před Vánoci setkat s přáteli než na vánočních trzích? Ještě navíc, když tam najdete tolik dobrot! Jenže si dávejte pozor na to, co jíte nebo pijete. Hrozí vám, že do Vánoc díky těmto pochutinám, přiberete. 

Kolik kalorií má svařák?

Svařák, griotka, punč nebo grog. Je jedno, který z alkoholických teplých nápojů si vyberete, nicméně ani v jednom případě to nebude výhra. Takový grog, což je jen panák rumu zalitý vodou, je nejmenší zlo z toho všeho. Pokud si ho tedy značně nedosladíte. 200 ml s jedním panákem má kolem 380 kJ, záleží na tom, jaký druh rumu si tam dáte. Horká griotka má 480 kJ, vánoční punč přes 500 kJ a nejhůř na tom je vlastně svařák. Dvě deci mají 880 kJ.

Kolik kalorií má trdelník?

I když jsou Vánoce za dveřmi a s nimi i sladké cukroví, stejně na trzích často neodoláme sladkým lákadlům. V poslední době si první místo v oblíbenosti drží hlavně trdelník a sladké palačinky. Kynuté těsto, skořice, cukr – a to dohromady dává na sto gramech 1600 kJ. Palačinka s čokoládou má kolem 600 kJ. Pozor ale i na takové zdánlivě neškodné drobnosti, jako jsou třeba pražené sladké mandle. Sto gramů má přes 900 kJ.

Jak tučná je klobása

Jak zahnat na trzích co nejrychleji hlad, to je jasné: Dát si klobásu! Pokud už neodoláte a koupíte si ji, započítejte si ji alespoň do denního příjmu jako oběd nebo večeři. Ačkoliv co do kilojoulů to nemusí být taková pecka, zdraví vám příliš nepřidá. Sto gramů šunkové klobásy má 870 kJ, ale také vysoký obsah nezdravých tuků a soli.

Papriková klobása má ještě víc a úplně největší bombou je pak klobása vinná. Má na sto gramů až 1300 kJ, a navíc poměrně vysoký obsah tuku. Někteří výrobci uvádí, že až 40 %. Proto byste si ji měli dopřát spíše výjimečně. Mimochodem – nezapomeňte si připočítat také kečup, hořčici a chléb, který k tomu sníte. Rázem se příjem může zvýšit o stovky kJ.

Za výbornými grilovanými klobásami se v těsném závěsu – co do oblíbenosti –  drží langoše. Tradiční maďarská pochoutka vás ale může pěkně rozhodit. Jestli nejste zvyklí jíst příliš smažená tučná jídla, připravte se na to, že vám bude pěkně těžko. Langoš, který má 200 gramů, má energetickou hodnotu 2100 kJ, ale také 20 gramů tuku, vysoký podíl cholesterolu i soli. Energetická hodnota se ale může zvyšovat, záleží na přísadách, které tam dáte.

I když ze zdravotního hlediska není uzené maso úplně to pravé ořechové (kvůli uzení a obsahu soli), rozhodně z dietního hlediska patří k těm méně rušivým elementům při vaší cestě za hubnutím. Sto gramů moravského uzeného má 520 kJ, navíc i téměř 20 gramů bílkovin, což vaše tělo zajisté ocení. Dejte si ale pozor: nejezte k němu zbytečně moc chleba, akorát byste energetickou hodnotu zvýšili.

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.