Kloubům slouží kolagen | Moje zdraví

Kloubům slouží kolagen

Kloubům slouží kolagen
Bolesti kloubů omezují spoustu jedinců v pohybu. • Autor: istockphoto.com
22. srpna 2016 • 09:14

Bolesti kloubů a zad, ranní ztuhlost, omezená schopnost pohybu – to jsou jen některé projevy velké skupiny degenerativních a zánětlivých onemocnění kostí a kloubů. 

V lidském těle je asi 210 kostí, z toho více než 180 je spojeno kloubem. Existuje tedy velká pravděpodobnost, že některé z nich se poraní nebo onemocní. Pohybové ústrojí – zejména právě klouby, páteř, ale i šlachy a svaly – bývá postiženo revmatickými chorobami. Nejastějšími a také nejzávažnějšími z nich jsou dnavá artritida, osteoartróza a revmatoidní artritida. Příčiny revmatických chorob jsou různé – může to být porucha obranného systému, který tvoří protilátky vůči vlastním buňkám v těle, infekční onemocnění, dědičné vady i metabolické poruchy. Přes toto široké spektrum mají tyto choroby jedno společné – vždy jde o dlouhodobé záněty svalů, šlach nebo kloubů. 

Všechny struktury pohybového aparátu obsahují řadu látek, z nichž např. vazy jsou až z 80 % tvořeny kolagenem. Z toho je patrné, že jde o látku naprosto klíčovou pro náš pohybový systém. Kolagen (z řeckého colla – klih) je bílkovina, která je základní stavební hmotou pojivových tkání. Tvoří 25–30 % všech bílkovin v těle savců a až 10 % naší celkové hmotnosti. Skládá se z řetězců alfa 1 a alfa 2, které tvoří trojitou spirálu označovanou jako tropokolagen – ten je základní jednotkou kolagenu a je dlouhý přibližně 256 nm. Kolageny se liší strukturou a funkcí Dosud bylo popsáno 12 hlavních typů kolagenu, které se nacházejí v různých částech těla (kosti, šlachy, vlasy, nehty, pokožka, cévy, střeva, rohovka atd.). Pro pohybový aparát jsou klíčovým stavebním prvkem kolageny typu I a II. Kolagen typu I je nejrozšířenějším druhem a je přítomný ve šlachách, vazech a kostech. Zde vytváří poměrně silná vlákna vzájemně propojená do objemných vláknitých svazků, protože vazy a šlachy musejí vydržet silný tah. Kolagen typu II se nejvíce vykytuje v chrupavce. Zde naopak vytváří husté prostorové sítě z velmi tenkých vláken, protože chrupavka je namáhána především tlakem ve všech směrech. Kolagen typu II drží chrupavku pohromadě a zajišťuje její pevnost a odolnost. Na trhu je k dispozici řada přípravků na klouby, včetně těch s obsahem kolagenu. Ten se v nich tradičně vyskytuje buď jako želatina, nebo kolagenní hydrolyzát. V obou případech jde o „povařený“ kolagen, který si nezachovává přirozenou strukturu, a je proto třeba jej užívat ve vysokých dávkách, což je nejen nepohodlné, ale také drahé. Efektivnější řešení pro pravidelné dlouhodobé užívání, které je u preparátů na klouby nutné, nabízejí přípravky na bázi čistého, tzv. nativního kolagenu, zejména typu II. Získání nativního kolagenu z přírodního zdroje vyžaduje složitý technologický proces zachovávající původní strukturu a tím i biologickou aktivitu kolagenu – při výběru v lékárně je dobré na to pamatovat. 

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.