Kde nám bude dobře: Domovy pro seniory mají Doporučený standard kvality | Moje zdraví

Kde nám bude dobře: Domovy pro seniory mají Doporučený standard kvality

Kde nám bude dobře: Domovy pro seniory mají Doporučený standard kvality
Než vyberete ten správný domov, je třeba ho řádně prozkoumat. • Autor: istockphoto.com
29. července 2016 • 15:54

Výběr nejméně ze dvou jídel, čtyři výlety ročně nebo možnost vzít si do domova pro seniory oblíbený obraz jsou jen zlomkem z 92 kritérií obsažených v „Doporučeném standardu kvality“, který pro potřeby zřizovatelů domovů, ale hlavně pro seniory a jejich rodiny vydala Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR.

Doporučený standard má naplňovat dva cíle. Prvním je pomáhat veřejnosti, tedy zejména seniorům a jejich rodinným příslušníkům, ve výběru dobrého domova pro seniory. Druhým cílem je stimulovat zvyšování kvality a motivovat vedení těchto domovů ke konkrétním aktivitám či změnám,“ vysvětluje prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Ing. Jiří Horecký, Ph. D., MBA.

Na tvorbě Standardu pracoval tým odborníků dva roky. Dokument je koncipován z pohledu uživatelů, tedy seniorů, a je rozdělen do 5 oblastí: 1. ubytování, 2. stravování, 3. kultura a volný čas, 4. partnerství, 5. péče. Celkem 92 kritérií bylo ověřováno u více než dvou set seniorů v šesti krajích ČR. Vybíráme některá z nich:

UBYTOVÁNÍ

*Samozřejmostí je přístup k internetu, televizor a možnost připojení rychlovarné konvice, lednice, fénu, mikrovlnné trouby, žehličky apod. na pokoji.
*Možnost vzít si s sebou do domova vlastní nábytek (např. oblíbené křeslo) a běžné dekorační předměty.

*Maximálně dvoulůžkové pokoje.
*Zeleň v prostředí domova, uklizené a čisté prostory, užití více barev v interiéru, vybavení nejbližšího okolí domova lavičkami, altánem, klidovou zónou (zastíněná plocha, zázemí na grilování, zookoutek, vodní prvek, park, zahrada) apod.

STRAVOVÁNÍ

*Výběr ze dvou jídel (mimo diety) alespoň 5 dní v týdnu, minimálně tři teplé večeře v týdnu, hlavní jídlo se neopakuje častěji než jednou za čtyři týdny, konzultace přípravy a složení stravy s nutričním terapeutem.
*Možnost odběru jídla v rámci 1,5hodinového rozpětí
nejméně u dvou jídel.
*Svobodná volba místa konzumace stravy (malá jídelna,
vlastní pokoj).

KULTURA A VOLNÝ ČAS

*Nabídka alespoň jedné kulturní nebo společenské akce minimálně jednou za dva týdny, nabídka alespoň čtyř výletů (celodenních nebo kratších) ročně s doprovodem a minimálně jedné vzdělávací aktivity jednou za dva týdny, nabídka pravidelných bohoslužeb.
*Zajištění individuálního doprovodu (či asistence) na akci podle osobních potřeb a přání uživatele domova.

PARTNERSTVÍ

*Pravidelná setkání s vedením domova alespoň čtyřikrát ročně a individuální rozhovory s pracovníky poskytovatele sociální služby alespoň dvakrát týdně po dobu 15 minut, existence schránky důvěry pro zpětnou vazbu od uživatelů, dotazníky spokojenosti, ankety, rozhovory i s rodinnými příslušníky uživatelů.

*Právo na výběr pokoje a respektování volby spolubydlícího podle možností poskytovatele, zdravotního stavu a potřeb uživatele.

*Zajištění soukromí – zaměstnanci klepou na dveře a vyčkají na vyzvání ke vstupu, při hygieně, převlékání apod. se používají paravány a zavírají se dveře pokoje atd.

*Přítomnost fyzioterapeuta v zařízení, zajištění služeb praktického a odborných lékařů, systém prevence podvýživy, dekubitů (proleženin) a pádů, sledování a podpora pitného režimu.

Autor: Dita Váchová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.