Čtyři tipy, jak jíst více vlákniny za den a lépe trávit | Moje zdraví

Čtyři tipy, jak jíst více vlákniny za den a lépe trávit

 • Čtyři tipy, jak jíst více vlákniny za den a lépe trávit
  Autor: istock.com
  15. dubna 2019 • 14:00

  V lidském těle se nerozkládá, a proto na sebe dokáže navázat nezdravé látky, které se hromadí ve střevech. Díky schopnosti vstřebat vodu urychluje pohyb střev, a pomáhá tak odpad rychleji dostat ven z těla. Zároveň tím pomáhá snížit riziko rakoviny tlustého střeva, obezity i nemocí srdce. To všechno umí vláknina, tedy směs nestravitelných sacharidů, kterou najdeme v ovoci a zelenině, luštěninách, obilovinách, semenech nebo celozrnném pečivu.

  Vlákniny bychom měli sníst 30 gramů denně, jenomže jak na to, když například jablko obsahuje jen dva až tři gramy vlákniny a sezamová bulka čtyři gramy? Tady je několik tipů.

  1. Celozrnně od rána do večera 

  Se změnou jídelníčku můžeme začít už ráno, kdy si místo slazených cornflakes zalijete mlékem lupínky z pšeničné mouky a pšeničných otrub (tzv. bran flakes). Svačinovou housku se šunkou vyměňte za celozrnný rohlík a večer si udělejte třeba čočkový salát. Těstoviny zkuste celozrnné, rýži tmavou.

  Tip: Zkuste si také upéct domácí chleba. Kvásek není potřeba, stačí zpracovat různá semínka, rozmixované mandle, rozpustnou vlákninu psylium, celozrnnou mouku, sůl a vodu.

  2. Přidejte ořechy, zeleninu a semínka

  Jestli se vám nechce znovu promýšlet komplet jídelníček, přidávejte potraviny s vlákninou do toho stávajícího. Ořechy a hrozinky do ranní kaše, semínka do salátu, cizrnu nebo čočku k masu. Uvidíte, bude se vám pak lépe trávit.

  Tip k ohni: Brambory ve slupce jsou také bohaté na vlákninu!

  3. Nepospíchejte

  Jestliže na zdravější jídelníček obsahující vlákninu teprve přecházíte, dělejte to pomalu, jinak riskujete potíže s nadýmáním nebo průjmem.

  Tip: Hodně pijte, ideálně osm až deset sklenic vody denně.

  4. Zkuste zeleninové smoothie

  Jste zvyklí dělat si ráno čerstvou ovocnou šťávu? Zkuste zpracovat celé plody, nejlépe v mixéru. Odšťavňovač z ovoce vytáhne jen tekutinu, kdežto mixér si poradí i s dužinou, která obsahuje vlákninu. Kdo chce minimalizovat příjem cukru, ten ať si namíchá smoothie z jahod, grepů, banánu nebo třeba avokáda. Třeba v Maroku je to pochoutka, kterou prodávají v každé restauraci hned vedle pomerančového džusu.

  Tip: Pokud chcete superzdravé smoothie, mixujte například špenát, petržel nebo okurku. Více tipů na smoothie najdete zde.

  A kolik vlákniny obsahují jednotlivé potraviny?

  Celozrnné pečivo: 7 g (při 100 g potraviny)

  Knäckebrot: 15 g

  Celozrnná mouka: 12 g

  Obilné vločky: 10 g

  Zelenina: 2 g

  Ovoce: 3 g

  Celozrnný kuskus: 7 g

  Rýže: 5 g

  Ořechy: 10 g

Autor: Hana Slívová
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.