Bolest zad souvisí s celým tělem | Moje zdraví

Bolest zad souvisí s celým tělem

Bolest zad souvisí s celým tělem
Při bolestech zad je vhodné zajít na vyšetření. • Autor: istockphoto.com
27. července 2016 • 08:46

Problémy se zády jsou stále častější. Čím to je a co děláme špatně? Jak jim můžeme předcházet a jak se jich dlouhodobě zbavit? O tom všem jsme hovořili s primářkou léčebny dospělých v Janských Lázních MUDr. Lenkou Smetanovou. 


Jak se máme o svůj pohybový aparát starat, abychom byli soběstační a funkčně vydrželi alespoň do osmdesátky? 

Pokud by existoval jeden návod pro všechny, bylo by to na Nobelovu cenu. Každý člověk je jiný a každý z nás musí respektovat potřeby i zvláštnosti svého těla. Obecné principy lze samozřejmě formulovat: nekouřit, nepřehánět to s alkoholem, držet si váhu, jíst vyváženou stravu obsahující zeleninu, ovoce a dostatek vlákniny, pravidelně a kvalitně spát, mít dobrou náladu a do svého denního programu vměstnat i pohyb. Dále to znamená nevyhýbat se schodům, překonávat kratší trasy bez hromadné dopravy. Pokud přidáte plavání, denně rychlou chůzi, kolo a další pohybové aktivity, máte téměř vyhráno. O svůj organismus se starejte alespoň stejně, jako se staráte o své auto: doplňujte adekvátní provozní kapaliny a nevynechávejte technickou kontrolu, nehoňte stroj do vysokých otáček, když je ještě studený, kupujte kvalitní obutí a občas se postarejte i o povrch. 

Když už problémy se zády máme, prvním krokem bude jistě stanovení diagnózy. Kromě vyšetření a případné standardní léčby má smysl jednou ročně vyjet například do lázní na speciální programy zaměřené na bolesti zad? Jak je to s rehabilitacemi v místě bydliště a jejich dopadem na zdravotní stav, jsou takové rehabilitace plně kompatibilní s pobytem v lázních? Proplácí obojí zdravotní pojišťovna, máme na tuto péči nárok? 

Když odhalíte příčinu bolestí zad, měli byste dostat doporučení od lékaře a fyzioterapeuta co změnit a jak dál postupovat. V prvé řadě je třeba si uvědomit, že jedna rehabilitace či pobyt v lázních neodstraní dlouhodobý problém, který vyplývá ze špatných pohybových návyků a přetěžování páteře. Rehabilitace vás může naučit jak to změnit: zmírnit akutní potíže a nastartovat dlouhodobý proces cesty k lepšímu držení těla, svalovým poměrům, dýchání, pohybovým vzorcům všedního dne, což je velmi důležité. Maximum práce ale musíte udělat sami na sobě – cvičit a především si uvědomovat chyby v každodenních činnostech. Ambulantní rehabilitaci i lázně hradí v indikovaných případech zdravotní pojišťovny. Samozřejmě je optimální, když se oba postupy doplňují a vzájemně na sebe navazují.

Řekněme, že je mi něco přes čtyřicet, mám sedavé zaměstnání, párkrát týdně sportuji, ale léta mě pobolívá v kříži. Co byste mi doporučila? 

V každém případě vyšetření odborníkem, který zjistí, proč vás v tom kříži bolí. Důvodů může být mnoho: od prostého přetěžování a svalové nerovnováhy přes výhřez meziobratlové destičky nebo těžké degenerativní změny drobných kloubů mezi obratlovými těly až po revmatická autoimunitní onemocnění. Pokud to bude funkční problém, tedy nic strukturálního a hmatatelného, pak vám určitě prospěje rehabilitace. Rehabilitační odborník zjistí, zda umíte dýchat, jak stojíte, které svaly máte zkrácené, které oslabené a proč to vše dohromady nefunguje.

U chronických bolestí nedoporučuji „samoléčbu“ tím, že si naordinujete sport a posilovnu bez předchozího vyšetření. Některými sporty si můžete stav bederní páteře dokonce zhoršit. Myslím, že výstižný je příměr mezi angínou a bolestí beder. Pokud máte v nepořádku svaly stabilizující bederní páteř, jdete na masáž a polykáte analgetika, je to, jako když si u angíny vezmete paralen nebo brufen. Taky se vám přechodně uleví, ale podstatu problému nevyřešíte a vrátí se. U angíny musíte dostat penicilin, u funkční bolesti páteře se musíte přeučit dýchání, držení těla, zapojení takzvaných stabilizačních svalů a některé pohybové stereotypy. Podle toho i poznáte dobré rehabilitační pracoviště. Pokud vám naordinují pouze elektroléčbu a masáž, a nikdo nezjistí, jak stojíte, dýcháte a v jakém stavu máte svalstvo, vězte, že se tam budete vracet stále dokola. 

Mohou s problémy v křížové oblasti nebo v oblasti páteře souviset i bolesti kyčlí či kolen? 

Bolesti v oblasti beder, kyčlí i kolen spolu často souvisejí, ovlivňují se navzájem a vždy je vhodné například zjistit, zda pacient s bolestí v tříslech a kyčlích nemá potíže s meziobratlovými destičkami nebo již u něho proběhly degenerativní změny dráždící měkké tkáně v oblasti dolní bederní páteře a kosti křížové. Stejně tak je třeba zjistit, zda nemá artrózu kyčelního kloubu. Ta se naopak může projevit i bolestí v kolenním kloubu. Pokud má pacient bolest v jednom úseku pohybového aparátu, obecně má tendenci bolesti ulevovat a přetěžuje tím jinou část pohybového aparátu. Ta se pak také většinou začne bolestivě ozývat. 

Více o léčbě bolesti zad se dočtete ZDE.

Autor: Kateřina Svobodová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.