Biohacking aneb jak se nakopnout k lepším výkonům | Moje zdraví

Biohacking aneb jak se nakopnout k lepším výkonům

Biohacking aneb jak se nakopnout k lepším výkonům
Autor: Leadgenia s.r.o.
18. června 2024 • 00:00
Prezentace klienta • 

Objevte svět biohackingu, moderní metody pro zlepšení fyzického i duševního výkonu. Seznámíme vás se základními postupy, díky kterým si můžete optimalizovat své zdraví – ať už jde o zvýšení kvality spánku, zlepšení stravování, využívání světelné terapie nebo zařazení mindfulness a meditace do svého každodenního režimu.

Co se skrývá pod pojmem biohacking?

Biohacking je moderní přístup, který vede ke zlepšování fyzického a duševního výkonu pomocí vědecky ověřených metod a technologií. Nejedná se tedy o žádné napadení hackerem. Tento koncept zahrnuje širokou škálu technik, jež mají za cíl optimalizovat naše zdraví, zvýšit energii, zlepšit koncentraci a pomoci nám dosáhnout lepšího výkonu v každodenním životě.

Počátky biohackingu sahají do konce 20. století, kdy se začaly objevovat první pokusy o neinvazivní úpravy těla za účelem zlepšení jeho funkcí. S rozvojem technologií a vědeckého poznání se tyto metody staly dostupnější a populárnější. Mezi ty nejoblíbenější metody a přístupy v biohackingu patří:

Cirkadiální rytmy: Jedná se o udržování pravidelného spánkového cyklu a vystavení přirozenému světlu pro přirozené fungování našich biologických hodin.

Světelná terapie: Použvá specifické druhy světla ke zlepšení nálady a zvýšení energie.

● Úprava jídelníčku a užívání doplňků stravy: Zdravé stravování a používání různých suplementů, nejčastěji vyrobených ze superpotravin, nám může pomoci zlepšit zdravé fungování našeho organismu.

● Mindfulness a meditace: Techniky ke zklidnění mysli, zmírnění stresu a zvýšení koncentrace.

Metody biohackingu s praktickými radami

Každá z jednotlivých metod bio hacking přináší má své výhody a specifické způsoby, jak dosáhnout lepšího zdraví a výkonu. Podívejte se na to, v čem spočívá jejich základ.

Cirkadiální rytmy

Cirkadiální rytmy jsou přirozené biologické cykly, které řídí mnoho fyziologických procesů v našem těle, včetně spánku, bdění, uvolňování hormonů a metabolismu. V moderním světě plném umělého osvětlení a jistého odpojení se od přírody můžeme jejich přirozený běh snadno narušit.

Pravidelný spánkový cyklus: Choďte spát a probouzejte se pravidelně a dlouhodobě ve stejných časech. Docílíte tak synchronizování svých biologických hodin a zlepšíte kvalitu svého spánku.

Expozice přirozenému světlu: Každodenní vystavení těla přirozenému dennímu světlu podporuje správnou funkci cirkadiálních rytmů. Ty ovšem umí spolehlivě narušit například modré světlo z televizních obrazovek, monitorů počítačů a displejů telefonů ve večerních hodinách. Důležitý je také výběr správného osvětlení do jednotlivých místností, případně možnost modifikovat jejich teplotu a intenzitu v průběhu dne.

Světelná terapie

Světelná terapie využívá specifické druhy světla k ovlivnění nálady, naší energie a cirkadiálních rytmů. Tato metoda je zvláště účinná během zimních měsíců, kdy nedostatek denního světla někteří jedince hůře snáší, nebo pro osoby, které vnímají narušení svých přirozených rytmů, případně pro ty, kdo pracují na noční směny či v nepravidelném pracovním rytmu.

Luminoterapie: Používá jasné světelné boxy během ranních hodin, což vám může pomoci zlepšit náladu a zvýšit energii. Tato terapie je často využívána při léčbě sezónní afektivní poruchy (SAD).

Červené světlo: Červené světlo má specifické vlastnosti, které mohou podporovat regeneraci buněk, zlepšovat zdraví pokožky a eliminovat zánětlivé stavy.

Zdravý jídelníček a doplňky stravy se superpotravinami

Biohackeři často experimentují s různými dietami a suplementy tak, aby našli nejvhodnější kombinaci právě pro své potřeby.

Často se v této souvislosti zmiňuje Keto dieta, tedy dieta s vysokým obsahem tuků a nízkým obsahem sacharidů. Při jejím praktikování je ovšem třeba dát si pozor na jojo efekt (Více informací zde). Dále je u biohackerů oblíbená také keto dieta zakládající se na konzumaci potravin, které byly dostupné našim předkům v době paleolitu.Většinou se tedy jedná o zeleniny, ovoce, ale i maso v co nejpřirozenějším stavu a naopak je žádoucí co nejvíce omezit průmyslově zpracované potraviny.

Co se týče doplňků stravy, najdete jich na trhu opravdu velké množství. Při výběru vhodných produktů se zaměřte především na jejich složení, kvalitu surovin i jejich následné zpracování. A samozřejmě pokud máte nějaké zdravotní potíže, konzultujte jejich užívání se svým ošetřujícím lékařem.

Mindfulness a meditace

Mindfulness a meditace jsou často skloňované pojmy. Pokud je provádíte dobře a pravidelně, pomůžou vám ke zklidnění mysli, snížení stresu a zlepšení celkové koncentrace. Začněte třeba s jednoduchými dechovými cvičeními nebo do své každodenní rutiny začleňte chvíle vědomého stravování, pohybu či vnímání okolí. Pokud potřebujete vedení, zapište se do kurzu jógy, na hodiny meditace nebo si stáhněte některou z mnoha aplikaci, která vám s meditováním pomůže. Sice vás to bude stát nějaké peníze, ale za větší klid na duši to stojí a investice do svého těla se vám jistě zúročí.

Jak vidíte, biohacking nabízí hned několik cest, kterými se vydat. A je jen na vás, která z nich se vám bude nejvíc zamlouvat. Jje potřeba si zdraví chránit. Na své zdraví a život můžete zkrátka myslet nejen třeba správným pojištěním, ale také odpovídající péči o své tělo a mysl, aby vám mohly sloužit co nejdéle a nejlépe.

Autor: Nikola Engelmann

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.