Kardio pro neběžce | Moje zdraví

Kardio pro neběžce

Kardio pro neběžce
Autor: DECASPORT s.r.o.
12. června 2024 • 00:00
Prezentace klienta • 

Běh je skvělým prostředkem pro zvýšení tepové frekvence a efektivní spalování kalorií. Řekněme si to ale upřímně, ne každý rád běhá. Bolí vás klouby, nemůžete popadnout dech, potíte se, sotva na běhání pomyslíte, nebo vám běh prostě jen připadá nudný? Ať už je důvod jakýkoliv, existuje spousta jiných způsobů, jak do tréninku zařadit kardio cvičení.

Kardiovaskulární cvičení, běžně označované jako kardio, udržuje zdravé srdce, zlepšuje kapacitu plic a zvyšuje celkovou kondici. Samotné pomyšlení na hodiny strávené na oválu, cyklostezce nebo na běžeckém pásu ale může mnohé od pohybu odradit. Dobrou zprávou je, že běh není jediným cvičením, které vás rozproudí a nastartuje spalování kalorií. Existuje množství nejrůznějších aktivit, které jsou stejně účinné, zábavné a vhodné i pro ty, kteří se běhání bojí.

Proč vůbec cvičit?

Pravidelné kardio cvičení posiluje srdce a pomáhá snižovat riziko srdečních onemocnění. Efektivně spaluje kalorie, což může pomoci při hubnutí nebo udržování hmotnosti. Intenzivní fyzická aktivita zvyšuje produkci endorfinů, hormonů, které zlepšují náladu. Důsledný trénink také zlepšuje vytrvalost, což usnadňuje každodenní činnosti a zlepšuje výkony v jiných sportech.

Cyklistika

Jízda na kole je skvělé kardio cvičení s nízkou zátěží. Cyklistika je skvělou volbou pro milovníky přírody i pro ty, kdo nechtějí vytáhnout paty z domu. Velkou výhodou jízdy na kole je, že intenzitu tréninku lze snadno nastavit přesně tak, aby vyhovovalo vaší úrovni. S plánováním trasy je to složitější, máte-li však k dispozici rotoped nebo cyklistický trenažer, můžete si snadno navrhnout trénink přesně podle svých potřeb. Mezi další výhody patří také absence jakýchkoliv dopadů, a tedy snížení zátěže kloubů.

Tanec

Tanec je nejen skvělým kardio cvičením, jedná se také o zábavnou společenskou aktivitu. Na nejrůznější lekce tance se můžete zapsat sami, v páru, nebo třeba se skupinkou přátel. Pokud si představujete společenské oděvy a boty na podpatku, nebojte se. Tanec může znamenat plesovou klasiku, ale také zumbu, hip-hop nebo moderní výrazový tanec. Najděte svoji disciplínu a protancujte střevíce!

Veslování

Pokud bydlíte v blízkosti velké vodní plochy, můžete se věnovat pravému, nefalšovanému veslování. Patříte-li však k těm, kteří obývajjí byt v centru města a nemají času nazbyt, pořiďte si veslovací trenažér. Veslování zaručuje komplexní trénink zaměřený na více svalových skupin zároveň. Posílíte při něm nohy, střed i horní části těla. Jedná se o velmi efektivní cvičení, jehož intenzitu můžete snadno regulovat, jak potřebujete.

Skákání

Trampolíny a švihadla nejsou jen pro děti. Skákání je velmi intenzivní a vysoce účinné kardio cvičení, které lze provádět téměř kdekoliv. Je vynikající pro zlepšení koordinace, rovnováhy a kardiovaskulárního zdraví. Stačí vám švihadlo a dostatek místa a můžete začít. Pravidelným tréninkem se budete zlepšovat mílovými kroky. Pokud skákání přes švihadlo není nic pro vás, vyzkoušejte lekci jumpingu. Jedná se o speciální hodiny skákání na malých trampolínách pod vedením zkušeného lektora. Užijete si spoustu zábavy a pořádně se zapotíte.

HIIT (High Intensity Interval Training)

HIIT znamená krátké intervaly intenzivního cvičení, po nichž následuje odpočinek nebo cvičení s nízkou intenzitou. Tato metoda umožňuje efektivní trénink celého těla ve velmi krátkém čase. HIIT může zahrnovat nejrůznější dynamické i statické cviky, skoky, posilovací cviky, angličáky nebo běžecká abeceda. Můžete si vybrat přesně to, co je vám příjemné.

Boxování

Trénink boxu je skvělým spojením kardio tréninku se silovým a koordinačním cvičením. Údery rukou spojené s manévry dolních končetin a neustálý pohyb zapojují více svalových skupin včetně ramen, paží, středu těla a nohou. Kromě fyzických výhod může být box vynikajícím prostředkem k odbourání stresu. Nejlépe uděláte, když se zapíšete na lekci a vyzkoušíte nejrůznější boxerské disciplíny. Pokud se vám nechce chodit mezi lidi, můžete si domů pořídit boxovací pytel a vyzkoušet si základy třeba s návodem na internetu.

Díky dostupnosti sportovního vybavení a množství nejrůznějších skupinových lekcí si můžete vyzkoušet cokoliv se vám zamane. Na většinu kurzů a tréninků vám budou stačit pohodlné tenisky, legíny nebo šortky, funkční tričko či tílko a pořádná dávka zvědavosti a nadšení. Pokud se chystáte na lekci některé z výše zmíněných aktivit, nezapomeňte si s sebou však vzít také dostatek vody a pořádně savý ručník.

Autor: Alena KADLČÍKOVÁ
Email: alena.kadlcikova@decathlon.com

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.