Na kole do práce i do hor | Moje zdraví

Na kole do práce i do hor

Na kole do práce i do hor
Autor: DECASPORT s.r.o.
14. května 2024 • 00:00
Prezentace klienta • 

Cyklistika neznamená jen pelotony atletů v barevných dresech. Tento sport patří odjakživa k nejoblíbenějším aktivitám napříč všemi národy i generacemi. Jízdní kolo skvěle funguje jako dopravní prostředek, posilovací stroj i prostředek k odreagování po náročném pracovním dni. Chystáte-li se pořídit si jízdní kolo, můžete vybírat z nepřeberného množství nejrůznějších modelů určených do města, do hor i na závodní dráhu.

Z dřevěných strojů s kovovými koly, které se objevily v Německu na začátku 19. století, se v průběhu let staly technicky propracované stroje, na kterých je možné trhat rychlostní rekordy nebo převážet nadrozměrný náklad. Na kole můžete trénovat vytrvalost, vozit děti do školky, nebo třeba pracovat. Záleží jen na vás, jaký model si vyberete a kam se na něm vydáte.

Kola pro nejmenší

Tak jako s každým jiným sportem, i s cyklistikou je dobré začít v útlém věku. Děti se rychle učí a nebojí se tak jako dospělí. Těm nejmenším cyklistům můžete pořídit odrážedlo nebo kolo s přídavnými kolečky. Děti se na nich zlepšují pohybové a koordinační schopnosti a zvykají si na rychlý pohyb po silnici. Odrážedla a dětská kola mají nízký rám a kolečka s nízkým profilem, což umožňuje lepší stabilitu a snadnější řízení. Kola pro nejmenší většinou nemají řazení a malí sportovci se tak mohou soustředit jen na koordinaci pohybů a ovládání vozidla. Kola pro větší děti se více podobají kolům pro dospělé, jsou stejně jako klasická kola vybavena přehazovačkami, výkonnými brzdami a vším, co je k jízdě třeba. Pro školáky tak můžete vybírat z trekových, silničních i horských modelů.

Univerzální výbava

Trekingová a krosová kola jsou všestrannými společníky pro všechny, kdo si chtějí užívat objevování přírody i měst. Jsou vhodná pro jezdce, kteří potřebují spolehlivé vybavení do různých typů terénu a nechtějí nebo si nemohou pořizovat specializované vybavení. Treková kola v sobě spojují hbitost silničních kol s odolností horských kol. Jsou proto skvělá na dojíždění do práce, krátké vyjížďky nebo dlouhá dobrodružství v rozmanitém terénu. Díky geometrii rámu sedí jezdec v pohodlné vzpřímené jízdní pozici. Robustnější konstrukce rámu a vysoko umístěná řidítka zaručují pohodlí, stabilitu a dobrou ovladatelnost jak na zpevněných cestách, tak na štěrkových stezkách a lehkých trailech.

Výkonnostní cyklistika

Výkonnostní cyklistice se díky cenové dostupnosti moderního technického vybavení může věnovat každý nadšený sportovec. Lehké karbonové rámy, precizní převodovky i další propracované komponenty jsou  v dnešní době na dosah každému, kdo má odhodlání jezdit a zlepšovat se. Amatérští cyklisté mohou investovat do vybavení, které zlepší zážitek z jízdy a posune jejich výkony, aniž by se sportu museli věnovat na profesionální úrovni. Cyklistice se můžete věnovat venku, ale také v pohodlí domova. Díky domácím trenažérům, interaktivním aplikacím i špičkovému vybavení si s přáteli po práci snadno vyjedete stoupání na trase Tour de France nebo na druhé straně světa. Abyste se mohli zlepšovat, stačí vám několik málo věcí. Správně velké a dobře seřízené kolo, cyklistické oblečení, které zaručí pohodlí a bezpečnost, cyklistické tretry a dobře padnoucí cyklistickou helmu. Na vyjížďky byste nikdy neměli vyrážet bez lahve na vodu a opravné sady.

Horské dobrodružství

Horská cyklistika je disciplína, kterou si zamilují jezdci všech úrovní. Ve světě horských kol si totiž každý dobrodruh najde to své. Horská kola, neboli MTB (anglicky „mountain bike“) jsou u nás dlouhodobě nejoblíbenějším typem jízdních kol. Široké pláště s výrazným dezńem, robustní rámy, široká řídítka a dobré odpružení z nich totiž dělají skvěle ovladatelné a odolné společníky pro jízdu v náročném kopcovitém terénu. Díky velkému průměru kol se s nimi ale nemusíte trápit ani na zpevněných površích. Na vyjížďku s rodinou vám bude stačit hardtailové provedení kola s jemnějším vzorkem, pokud se chystáte na trail, náročný sjezd nebo vytrvalostní terénní trasu, oceníte celoodpružené kolo typu XC (cross-country), all mountain nebo enduro. Pro zvládnutí různých stylů je třeba pořídit si specializované vybavení přizpůsobené nárokům náročného terénu mimo silnice. Kromě dobrého kola nezapomeňte na helmu, rukavice, chrániče kolen nebo třeba chránič páteře. Se správným vybavením se nemusíte bát testování svých limitů a objevování nových míst.

Udržitelná a rychlá městská doprava

Elektrokola ve světě dopravy i cyklistiky představují změny a výhody, které zdaleka neslouží jen starším nebo fyzicky méně zdatným jezdcům. Kola s elektronickým pohonem nejsou pouhým dopravním prostředkem, díky motoru zmenšují úsilí nutné ke zdolávání dlouhých, táhlých kopců a překonávání dlouhých vzdáleností a tím zvyšují požitek z jízdy. Asistenci elektronického motoru ocení cyklisté všech věkových kategorií a schopností. Navzdory mylné představě, že elektrokola jsou určena výhradně pro starší nebo nemohoucí osoby, jsou stále oblíbenější mezi nejrůznějšími typy jezdců. Motor se hodí sportovcům, kteří si chtějí užívat náročné sjezdy, aniž by museli plýtvat energií v častých vyčerpávajících stoupáních. Dopomoc při šlapání oceníte při dojíždění do práce, převážení nákupů nebo dovážení dětí do školky. Městská elektrokola nabízejí pohodlnou a ekologickou alternativu k automobilům nebo prostředkům městské hromadné dopravy. Snadno a rychle se na nich propletete městskými ulicemi, na cargo kolech odvezete děti nebo velký nákup a skládací modely můžete v práci schovat třeba do skříně. Díky pokročilým technologiím využívaným při výrobě motorů můžete na jedno nabití při vyjížďce ujet až o několik desítek kilometrů dál, než na klasickém kole.

Svět cyklistického vybavení je stejně rozmanitý jako krajina, kterou na kole můžete objevovat. Z široké nabídky nejrůznějších modelů vyberete kola pro celou rodinu. Výkonnostní silničky, robustní celopéra, stylová městská retro kola, nebo univerzální cestovní kola s pohodlnou geometrií. Záleží jen na vás, po kterém kousku sáhnete. Nasaďte si helmu, šlápněte do pedálů a vydejte se za dobrodružstvím!

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.