Bazén: Co si promyslet | Moje zdraví

Bazén: Co si promyslet

Bazén: Co si promyslet
Na výběr je nespočetné množství bazénů. • Autor: istockphoto.com
28. července 2016 • 10:11

Jak je krásné, když v letním čase nemusíme zvažovat, zda se nám dnes ještě vyplatí jet někam k vodě. Bazény jsou čím dál častěji řešením ve chvíli, kdy váháme, jestli vydrží pěkné počasí a zda má cenu se ještě po práci vydat někam za koupáním. 

Máme-li možnost si pořídit a provozovat bazén, určitě bude mít koupání či plavání kladný vliv na naše zdraví. Pohyb ve vodě je pro nás přirozený, prospívá pohybovému aparátu a přináší celkové uvolnění. Nezanedbatelná není ani úspora času a energie, když místo cestování za vodou uděláme pár kroků a ponoříme se do bazénu. Není ale vše tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Takový bazén, který bude mít pro naše zdraví nějaký význam a nebude to jen nafukovací nádrž, do níž si v horkém dni lehneme, představuje určitou investici nejen při samotném pořizování, ale i během provozu. 

Na výběr máme hodně typů bazénů. Můžeme zvolit typ volně umístěný na zahradě, zahloubený a ještě zastřešený, nebo dokonce přímo vestavěný v domě. Těmi nejlevnějšími a nejjednodušeji instalovatelnými jsou nadzemní nafukovací bazény. Mohou mít i pevnou konstrukci, která je vyztuží, ale přesto nemají dlouhou životnost a na zahradě zrovna estetickým dojmem nepůsobí. Jsou navíc limitovány rozměry a tím, jak s nimi můžeme manipulovat, když je na zimu někam ukládáme a před létem opět instalujeme. Dále existují bazény samonosné, které jsou zcela nebo alespoň částečně zapuštěné do země - v provozu jsou na tom lépe než ty nafukovací, a díky tomu, že jejich skelety tvoří plasty, konkrétně kopolymery s certifikací pro pitnou vodu, nevyjdou při stavbě o mnoho dráž. Bazény se železobetonovou konstrukcí představují špičkové zařízení, což se však pochopitelně odráží i na ceně. Navíc musíme počítat s tím, že kromě nafukovacích bazénů menších rozměrů budou tato zařízení potřebovat i určité zázemí - dostatečný zdroj vody, přívod elektřiny pro čerpadlo a filtrační zařízení, popřípadě čištění nebo osvětlení. Výběr typu i velikosti pak záleží na našich možnostech i účelu, k němuž bude bazén sloužit. 

Ke klidu přispěje alarm 

V případě bazénu si vždy musíme uvědomit možnost utonutí. K vyššímu riziku přispívá někdy i samotná dispozice bazénu, který je zapuštěný do terénu. Velmi riskantní jsou skoky do mělké vody. U bazénu zapuštěného do země je vhodné uvažovat o jeho překrytí v době, kdy není v provozu. Velkou hrozbu představuje kluzký okraj bazénu a nevhodně zvolená dlažba; vše bychom měli mít z protiskluzových materiálů. To platí také pro schůdky a držáky pro snadný výstup. Prevencí je pevné zastřešení, jež navíc prodlouží koupací sezonu, ovšem pozor - pod ním se naopak může projevit skleníkový efekt, kdy bude hrozit přehřátí a úpal. Ke klidu může přispět bazénový alarm, což je vlastně elektronický hlídač hladiny, který se spustí v případě, že někdo do bazénu spadne. V rámci prevence bychom také měli udržovat okolo bazénu pořádek a nenechávat tu povalovat zahradní nářadí nebo hračky dětí. 


Autor: Ivan Verner
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.