Bazén: Jak udržet čistotu | Moje zdraví

Bazén: Jak udržet čistotu

Bazén: Jak udržet čistotu
Čistotu vody zajistí filtrace a chlor. • Autor: istockphoto.com
28. července 2016 • 10:22

Rozhodli jste se a bazén už je přichystaný na letní provoz? Zamysleli jste se nad tím, jak je řešen jeho provoz? Zdravotních rizik spojených s provozem bazénu je také dost a my bychom s nimi měli dopředu počítat. 

Dopředu je dobré zvážit umístění bazénu. Blízkost stromů a keřů znamená nejen znečištění napadaným listím a hmyzem, ale i trusem ptáků. Bazén by neměl být ani poblíž prašné komunikace. U nadzemních nádrží také může hrozit únik vody, což může být nejen nepříjemné, ale i nebezpečné, jestliže v okolí bude elektrické zařízení. Péče o kvalitu vody by měla být samozřejmostí, protože její podcenění může vést k infekcím a kožním onemocněním. Mimo znečištění z externích zdrojů, tedy mechanických nečistot, jako je prach, písek a různé organické zbytky, si vodu znečišťujeme sami. Když se před vstupem do bazénu neosprchujeme, přeneseme do ní pot nebo opalovací krémy. Málokdo asi bude používat koupací čepici, a tak do vody zaneseme i vlasy. Samostatnou kapitolou je kontaminace močí zvláště u malých dětí. Je to především o našem uvědomění, ale koupat se mohou i ti, kteří trpí inkontinencí nebo malé děti. Pro obě skupiny jsou na trhu speciální plavky, které moč nepropustí. 

Prvotním předpokladem k čisté a nezávadné vodě je však filtrační zařízení s odpovídajícím výkonem - to znamená, že celý obsah bazénu by měl projít filtrací alespoň dvakrát během 24 hodin. U nadzemních a menších bazénů se používá filtrace kartušová, v níž se přečerpává voda přes komoru s vložkou ze zpevněného filtračního papíru, na němž se nečistoty zachytí. Její výkon a účinnost (kartuš se rychle zanáší) nemůže být dostačující pro větší bazény, kde je nezbytná filtrace písková s vlastním čerpadlem, v níž je použit křemičitý písek. Čištění filtračního zařízení je pak poměrně jednoduché a spočívá v propláchnutí zaneseného pískového filtru, což je záležitost v řádu desítek minut. Přestože můžeme být přesvědčeni, že jsme pro čistotu vody udělali vše, neměl by do ní vstupovat nikdo s kožním onemocněním či otevřenými rankami. Zvláště u dětí pak musíme dát pozor, aby nepily vodu z bazénu. Pro zdravou relaxaci je také důležitá správná teplota vody - nízká nebo naopak příliš vysoká totiž může způsobit zdravotní problémy a křeče. 

Chemie bez chloru 

Filtrační systémy a chemikálie však bohužel nejsou všemocné, proto je nejdůležitější prevence. Škodlivé mikroorganismy nevidíme, a jestliže je necháme přemnožit, koupání rozhodně přestane být zdravé. K čištění samotného bazénu, tedy jeho dna a stěn, je na trhu k mání dostatek techniky včetně robotů, které to zvládnou bez našeho zásahu. Používání různých prostředků bazénové chemie bychom se při správném výběru neměli bát. Jejich výrobci už myslí i na ty jedince, kteří mohou být přecitlivělí na obsah chloru, proto nabízejí bezchlorovou dezinfekci. Problémem u přípravků s chlorem je i čpavek, který se přidává v malém množství, aby účinky chloru byly dlouhodobější. I když jsme je už jednou použili, můžeme se chloru a čpavku zbavit například pomocí zeolitu nebo produktů, které promění chloraminy na bezpečnější sloučeniny. Vodu také můžeme čistit třeba ionizací, kdy se dezinfikuje pomocí ozonu nebo prostřednictvím UV záření, ale nakonec chemie zůstává tou nejúčinnější zbraní. Při jejím používání musíme dbát na doporučené dávkování a postupy při jejich aplikaci, zároveň musíme sami sebe patřičně chránit (brýle, rukavice), protože jsou dodávány v koncentrovaném stavu. Ještě předtím, než se do práce s těmito prostředky pustíme, bychom měli vědět jak postupovat, když se jimi potřísníme -předejdeme zmatkům, když se nějaká taková nehoda stane. Rozhodně by při manipulaci s chemikáliemi neměly asistovat děti ani pobíhající domácí zvířata. 

Čím škodí chlor 

Při plavání dýcháme nízko nad hladinou a vdechujeme tak aerosoly chloru. Jeho obsah ve vodě dráždí oči a může vyvolávat kožní onemocnění, navíc zpomaluje tvorbu pigmentace kůže – narušuje tak opálení, což může vést k výskytu rakoviny kůže. K neblahým důsledkům patří také poškození nehtů nebo vlasů, nepřírodní blondýnky už asi znají i to, že jim obarví vlasy do zeleného nádechu. Chlor navíc zabíjí nejen nebezpečné organismy, ale i ty, které hostíme a potřebujeme v našem těle. Výsledkem mohou být třeba některé gynekologické potíže. Bohužel chlor může reagovat i na složky našeho potu a způsobit tak podráždění kůže. 

Autor: Ivan Verner
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.