5 zajímavostí, které bychom měli vědět o své krvi
Krev je vzácná a pro náš život zcela nezbytná tekutina, které nám v těle koluje přibližně 5 litrů. Jednou z nejdůležitějších funkcí krve je přenos kyslíku a živin do periferních tkání. Jaké další zajímavosti bychom o krvi měli vědět?
Posiluje imunitu
Krev slouží lidskému tělu jako ochrana před infekcemi. To vše díky působení bílých krvinek a dalších látek, jež se podílejí na tvorbě imunitního systému.
Termoregulace
Krev nám dává teplo. Proudí do celého těla z míst s vyšší teplotou, aby se dostala do míst, kde je teplota nižší. Tím vzniká rovnováha.
Složení krve
Krev je složena z krevní plazmy a krevních buněk. Krevními buňkami nazýváme červené a bílé krvinky a krevní destičky. Hemoglobin obsažený v červených krvinkách je nezbytný pro přenos kyslíku po těle. Bílé krvinky budují imunitní systém. Krevní destičky umožňují srážlivost krve. Srážení krve je nezbytné při poranění, abychom nevykrváceli.
Krevní skupiny
Pokud jde o krev, rozlišujeme 4 krevní skupiny: A, B, AB a 0. Nejrozšířenější skupinou je skupina A, nejvzácnější pak AB. Ta je schopná přijímat erytrocyty jakékoli jiné skupiny. Krevní skupiny definoval český psychiatr a neurolog Jan Janský.
Rh faktor
U krve neurčujeme pouze krevní skupiny, ale i takzvaný Rh faktor. Svůj název dostal podle opic – Makaků rhesus, kteří se využívali jako laboratorní zvířata. Při pokusech byl objeven antigen označovaný písmenem D. Jeho přítomnost se popisuje jako Rh+. Lidé, kteří jej naopak nemají, mají faktor Rh-.