Sport baví nejen nás, ale i domácí mazlíčky: Začněte sportovat společně | Moje zdraví

Sport baví nejen nás, ale i domácí mazlíčky: Začněte sportovat společně

Sport baví nejen nás, ale i domácí mazlíčky: Začněte sportovat společně
S pejskem můžete jezdit i na kole. • Autor: shutterstock.com
18. srpna 2016 • 12:18

Vášnivé sportovce můžeme najít nejen mezi lidmi, ale i mezi domácími mazlíčky. Někteří z nich dokonce soutěží také o medaile. 

V zahraničí není sportování se zvířaty žádnou novinkou, u nás se s ním ale ve větší míře začínalo až po sametové revoluci. A stále přibývají nové disciplíny, které mohou milovníci pohybu vyzkoušet. „Sportovat se dá v zásadě s jakýmkoli domácím mazlíčkem, záleží ale hlavně na tom, aby to zvířátko bavilo,“ říká MVDr. Jana Müllerová z Veterinární kliniky v Jesenici u Prahy. Potěšení ze společného sportování by ovšem samozřejmě měl mít také páníček. 

K nejčastějším sportovcům patří psi, se kterými se dají provozovat nejrůznější aktivity. Některým chovatelům stačí svižnější procházky po lese, jiní zatouží po náročnější disciplíně. Milovníky delších tras může uspokojit třeba dogtrekking neboli trampování (či orientační pochod) se psem ve volném terénu, kdy nejkratší trasy měří kolem 80 kilometrů. V zimě se dá – hlavně se severskými sáňovými psy – provozovat muschering, při němž mezi sebou závodí dobře secvičená psí spřežení. 

Čtyřnohý kamarád nás ovšem může doprovázet také při vyjížďkách na kole. „Podobné výlety jsou však vhodné spíše pro atletičtější lovecká plemena,“ radí doktorka Müllerová. „Pokud s sebou chceme vzít třeba podsaditějšího labradora, je zapotřebí nasadit mírnější tempo a zvolit spíše kratší trasy.“ Nejvhodnější pro společné cyklistické výlety jsou podle jejích slov lesní cesty, kde může pejsek běhat podél kola na volno. V každém případě by ovšem cyklista vždy měl brát ohledy na svého čtyřnohého parťáka, aby se v létě nepřehřál a v zimě neprochladl.

Sportovní školky pro psy

Přílišný spěch se nevyplácí u lidských ani u zvířecích sportovců. Se štěnětem je proto nejlepší začít zprvu „trénovat“ formou hry, přibližně ve třech měsících ho však už můžete nechat zapsat do některé ze speciálních školek, které se zaměřují na překážkový psí běh zvaný agility. „Pejsek by se tu měl ovšem pouze otrkat, zvyknout si třeba na to, že mu tyčky, které občas spadnou, nic neudělají,“ říká veterinární lékařka.

„Se skutečným tréninkem je vhodné začínat až kolem tři čtvrtě roku, kdy už je dokončený vývoj většiny kostí a kloubů.“ Jestliže totiž chceme mít ze svého domácího mazlíčka příliš rychle sportovního šampiona, můžeme vážně ohrozit jeho správný vývoj a způsobit mu pohybové problémy. Obdobou psího agility je takzvaný králičí hop, pro nějž se hodí spíše lehčí plemena králíků. Velkou výhodou je, že s nimi mohou soutěžit i děti. A díky tomu si už odmalička zvykají na to, že domácí mazlíčci nejsou jen na pomazlení, ale dá se s nimi zažít i spousta legrace a napětí. Na rozdíl od psů však ušáci leckdy dost těžko snášejí pobyt v soutěžní hale, proto je třeba vybírat jedince, kteří jsou dostatečně odolní proti stresu. 

Pokud domácí mazlíček zvládá agility, můžete přejít i na složitější disciplíny, jako je aportování disku, čili dogfrisbee, a nebo flyball, při němž je už zapotřebí týmové spolupráce. Družstvo složené ze čtyř psovodů a čtyř psíků má za úkol v co nejrychlejším čase správně překonat překážky a ještě donést do cíle míčky. Při podobných závodech se zaručeně proběhnou nejen zvířecí, ale i lidští závodníci. 

Snad nejnáročnější v tomto směru je dog dancing, čili tanec se psem, který se dá provozovat s čivavou stejně jako s bernardýnem. Pohybově zdatný ovšem v tomto případě musí být i páníček. Sportovat se přitom takto dá nejen závodně, ale i rekreačně. Pokud potřebujete utužit kondici nebo shodit nějaké to kilo navíc, bývají čtyřnozí kamarádi často skvělými parťáky. Radost ze společného sportování zná i doktorka Müllerová, která doma na zahradě trénuje skoky přes překážky se svým psem i králíkem. „Pohyb je doslova hormonální smršť všech možných endorfinů,“ říká s přesvědčením. A nadělit si ji může prakticky každý chovatel. 

* O psích sportovních aktivitách i o chystaných závodech se více dozvíte na stránkách Českomoravské kynologické unie: www.cmku.cz

* Informace o králičím hopu najdete na: www.klubkralicihop.webnode.cz 

* Pokud nechcete pokazit svému šampionovi kondici, s pamlsky to příliš nepřehánějte.

* Zvířecí závodníky můžete za dobré výkony odměnit pochvalou.

* V zahraničí sportují i morčata nebo želvy, ale u nás to zatím běžné není. 

Odborná spolupráce: MVDr. Jana Müllerová Veterinární klinika, Jesenice u Prahy

Autor: Ivana Matyášová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.