Důvody k nespokojenosti s veterinářem | Moje zdraví

Důvody k nespokojenosti s veterinářem

Důvody k nespokojenosti s veterinářem
Najít toho správného veterináře je někdy složité. • Autor: shutterstock.com
27. července 2016 • 11:56

Debaty o veterinárních lékařích nejsou na internetu žádnou zvláštností. Zatímco jedni dotyčného odborníka chválí, druzí jej mnohdy zatracují. 


Někdy nezůstane jen u internetových diskusí. Chovatelé nespokojení s léčbou svých domácích mazlíčků občas sepisují také stížnosti a žádají potrestání nesvědomitého veterináře. „Naše stavovská organizace ročně řeší desítky až stovky různých podnětů,“ říká předseda legislativní komise Komory veterinárních lékařů ČR MVDr. Ondřej Rychlík. „Naprostá většina z nich pak souvisí s problémy v komunikaci mezi veterinářem a chovatelem.“ Posoudit oprávněnost stížnosti je pak úkol pro nezávislou revizní komisi. 

Porozumění se zvířetem i s majitelem 

Při léčbě čtyřnohého pacienta se veterinář neobejde bez spolupráce s chovatelem. Právě jemu by měl srozumitelně vysvětlit nejen postup léčby, ale i možná rizika. Do jisté míry je tedy zapotřebí, aby byl zároveň tak trochu psychologem, ale dost často tomu tak není. „Psychologie se na veterinární fakultě bohužel nevyučuje,“ konstatuje MVDr. Rychlík. „Znám řadu kolegů, kteří si velice dobře rozumějí se zvířaty, ale podstatně méně už s jejich majiteli.“

Nezřídka se proto stává, že na slovo vzatý odborník, který se nedokáže domluvit s chovatelem, bývá podstatně méně oblíbený než méně erudovaný veterinář lépe ovládající umění jednat s lidmi. Velký počet stížností bývá také na vysoce odborná veterinární pracoviště, která řeší nejtěžší případy. Veterináři jsou zde leckdy nuceni dělat i riziková rozhodnutí a nemají možnost přesunout zodpovědnost na někoho jiného. Přes velký pokrok, ke kterému v posledních letech došlo ve veterinární medicíně, mnohdy nedokážou zabránit úmrtí vážně nemocného čtyřnohého pacienta. 

V pozadí leckterých stížností ovšem figurují také finance. Tak jako v případě úmrtí patnáctiletého psa, jehož majitel si stěžoval na špatně provedený zákrok. Ve své stížnosti se ale zapomněl zmínit o tom, že před operací odmítl kardiologické vyšetření zvířete, které se mu zdálo příliš drahé. „Na předraženost veterinárních zákroků si lidé stěžují velice často,“ doplňuje doktor Rychlík, „jenže ceny jsou smluvní a chovatel by si je měl zjistit předem.“ Stížnostmi tohoto druhu se proto Komora veterinárních lékařů zásadně nezabývá.

Stejně tak nemůže řešit ani případy podvodníků, kteří si otevřou ordinaci a vydávají se za veterináře, přestože mají například pouze středoškolské veterinární vzdělání. Pokud se o podobném podvodníkovi komise dozví, může na něj chovatele pouze upozornit. Řešení této situace však v daném případě musí přenechat soudům a státnímu zastupitelství. Revizní komise Komory veterinárních lékařů ČR se zabývá pouze stížnostmi, které souvisejí s možným odborným pochybením veterináře. Pokud zjistí, že skutečně k takové chybě došlo, vypracuje žalobu a přednese ji čestné radě. Ta pak zváží všechny argumenty pro a proti a situaci vyhodnotí. 

Než si vyberete veterináře

Pokud se chcete vyhnout zbytečným stížnostem, určitě se vyplatí si předem pečlivě vybrat veterinárního lékaře, kterému můžete důvěřovat. Podle slov doktora Rychlíka neexistuje univerzální odborník, který by vyhovoval úplně každému chovateli. Proto by nikomu nedoporučoval spoléhat se na internetová diskusní fóra, kde jedni veterináře velice často vychvalují, zatímco druzí jsou s ním velmi nespokojení. Pro začátek je podle jeho názoru úplně nejlepší podívat se na webové stránky Komory veterinárních lékařů ČR, kde je seznam všech veterinářů, kteří mají oprávnění provozovat praxi. Na zmíněných stránkách je možné se dozvědět i na jaká zvířata se specializují a jakou mají odbornost.

„V humánní medicíně by nikoho ani nenapadlo, aby šel se zlomenou nohou k ušaři,“ říká s nadsázkou doktor Rychlík. „Pokud si ale zlomí nohu jezevčík, chovatelé dost často odmítají zajít s ním k ortopedovi a naléhají na ‚svého‘ veterináře, aby se o něj postaral.“ Když se zákrok nepovede, neváhají psát stížnost. Jestliže tedy chcete sobě i svému domácímu mazlíčkovi ušetřit zbytečné nepříjemnosti, pak je určitě nejlepší si některé věci promyslet předem. A spíš než na internet se spolehnout na rady zkušených odborníků. 

Odborná spolupráce: MVDr. Ondřej Rychlík předseda legislativní komise Komory veterinárních lékařů ČR

Autor: Ivana Matyášová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.