Všímavé jídlo: Proč je dobré mindful eating a jak na to | Moje zdraví

Všímavé jídlo: Proč je dobré mindful eating a jak na to

Všímavé jídlo: Proč je dobré mindful eating a jak na to
Autor: iStock.com
20. srpna 2020 • 06:00

Mindfulness neboli všímavost by se dala popsat jako schopnost prožívat přítomnost. Přijímat to, co přináší, nenechat se vláčet domněnkami a věčným „kdyby“. Netěšit se na to, co bude zítra, neřešit, co bylo včera, ale těšit se z toho, co už je teď. Jedná o celý soubor schopností a praktik a jejich osvojení chce praxi a čas. Vy se ale můžete zaměřit jen na vybranou sféru - například na jídlo. Co vám přinese "všímavé stravování" a jak na něj? 

Mindfulnes - schopnost žít tady a teď je v poslední době populárním způsobem, jak najít v životě vnitřní klid a rovnováhu. Podle některých studií přináší osobní spokojenost, menší stres, schopnost najít sám sebe.

Osvojit si takovou schopnost je běh na delší trať. Můžete ale začít třeba s jídlem. Vědomá konzumace jídla, všímavé jedení neboli mindful eating vám může přinést řadu benefitů. Lidé, kteří jedí vědomě, jsou podle různých studií vyrovnanější, spokojenější a mají menší potíže s váhovými výkyvy. Také se u nich méně často vyskytuje emoční přejídání.

Přemýšlíte o tom, že byste do toho šli? Zkuste tedy základní rady, na kterých se shoduje většina odborníků na mindful eating.

Jezte pomalu

Dejte si na jídlo čas. To je to nejlepší, co můžete udělat. Kromě toho, že si jídlo více užijete po všech stránkách, sníte toho také méně! Proč? Mozku trvá nejméně patnáct minut, než dostatečně zachytí a zpracuje signály těla o tom, že je syté. Proto toho často sníme víc, než je potřeba. Pokud budete jíst pomalu, sníte toho – než se dostaví pocit sytosti – méně.

Čas je samozřejmě vzácná komodita, a tak není nutné každé sousto třicetkrát žvýkat, povalovat v ústech a mezitím nechat všechny kolegy odejít ze společného oběda. Zkuste to třeba při svačině. Jedno jídlo denně. Pomalu a v klidu.

Jezte v klidu

Zkuste se zamyslet nad prostředím, kde jíte. Je to pracovní stůl a díváte se do monitoru? Je to kuchyňský stůl, na kterém se válí spousta složenek a vzadu bliká zapnutá televize? Zkuste si jedno jídlo denně vychutnat o samotě a v tichu.  A další v klidu s přáteli nebo s rodinou.

Sami v klidu například zapojíte všechny své smysly – jídlo budete vnímat očima, všimnete si barev, konzistence, pocítíte vůni a samozřejmě – když to spojíte s pomalým žvýkáním i polykáním – budete moci podrobněji vnímat chuť jednotlivých součástí vašeho pokrmu. Možná díky tomu nebudete muset tolik solit, sladit nebo používat další dochucovadla.  

Vnímejte své tělo

Zkuste se na chvíli zastavit v momentě, kdy vás přepadne hlad nebo chuť. Zkuste si vzpomenout, kdy a co jste jedli naposledy, a zjistit: Opravdu potřebuje vaše tělo energii? Není to jen volání po nějaké odměně nebo náplast na stres? Měli jste dostatek bílkovin, zeleniny, nehoní vás mlsná jen kvůli tomu, že odkládáte nepříjemnou práci? Až příliš často totiž jíme proto, že tím reagujeme na nějaké emoce a nikoliv na nedostatek energie.

Vnímejte to, co jíte

Zkuste se při jídle zamyslet i nad tím, jak se daný pokrm dostal k vám na stůl. Kde se vypěstoval, jak moc se jídlo podobá tomu, jak vypadá v přírodě. Co konkrétně vašemu tělu přinese za živiny. Kdo ho připravil, podle jakého receptu.

Pomalé jídlo vám tak může kromě zdravotních benefitů přinést větší spojení sám se sebou. Můžete tak při běžné činnosti praktikovat schopnost naslouchat signálům svého těla, schopnost soustředit se na jednu věc a nenechat se rozptylovat jednoduchou zábavou nebo neodbytnými myšlenkami.

Nemusíte hned začínat tím, že od rána do večera budete následovat všechna naše doporučení. Můžete vyzkoušet jen něco. A pokud se vám mindful eating zalíbí, pak teprve přijde čas na upravení denního rozvrhu, aby se v něm našlo více prostoru na jídlo.Autor: Pavla Skurovcová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.