Umlčte vnitřního kritika a začněte si věřit. Známe pět kroků, jak na to! | Moje zdraví

Umlčte vnitřního kritika a začněte si věřit. Známe pět kroků, jak na to!

Umlčte vnitřního kritika a začněte si věřit. Známe pět kroků, jak na to!
... • Autor: iStock.com
11. dubna 2017 • 06:00

Zdá se tak snadné mít sen či životní plán a podle něj řídit své kroky. Mnohým ženám se ale nedaří realizovat to, co si předsevzaly. Často na cestu ani nevykročí nebo po ní klopýtají s očima upřenýma na horizont, který se stále posouvá dál a dál a nelze jej nikdy dosáhnout. Co je toho příčinou?

Máte před důležitou schůzkou, pracovní nebo osobní, před zásadním životním krokem. Cítíte vnitřní chvění, z vašeho úhlu pohledu jde o hodně. O novou práci, skvělého partnera nebo cokoli jiného. Na tento moment jste dlouho čekala, těšila jste se, ale najednou cítíte zvláštní bezmoc. Hlavou vám bleskne myšlenka: „To nezvládnu! Je přece tolik jiných, lepších, hezčích, chytřejších, zábavnějších… Nemám na to!“ Co se stalo? Právě se silným hlasem ozval vnitřní kritik.

Změňte to

Sebekritického pohledu je sice třeba, ale nezdravě silná a všudypřítomná sebekritika nás omezuje v rozletu, boří vnitřní touhy a podrývá naši autoritu (směrem k sobě i k ostatním). Jde o jakýsi vnitřní „hlas“, který bravurně manipuluje s naším strachem či obavou (kterou máme v lehké míře zpravidla všechny, když se pouštíme do něčeho neznámého či pro nás zásadního) a násobí je do obřích rozměrů. Začneme si nevěřit. Zásadně nevěřit! Tento vnitřní hlas souvisí s našimi zasutými vzorci chování a myšlení, které jsme převzaly či které jsme si nechaly vnutit svým okolím, rodiči, partnery, školou a podobně – a které zatlačily naše pravé, odvážné a zdravě sebevědomé já do temného kouta. Odtud je třeba jej opět přivést na světlo, zbavit se pochybovačného našeptávače, který nám říká, že za nic nestojíme a nic v životě nedokážeme. Vůbec nejlepší je změnit tohoto vnitřního trapiče na nápomocného a věrného přítele!

Kde se bere?

„Vnitřní kritika je zásadním momentem, který nás obvykle demotivuje místo toho, aby nás posiloval. Do určité míry to může být náš vnitřní hnací motor, avšak v drtivé většině případů se jedná o mechanismus, který nás vyčerpává a blokuje od toho, co ve skutečnosti chceme. Vnitřní kritika úzce souvisí s naším sebevědomím. V případě, že jej máme zdravé, vnitřně samy sebe podporujeme v tom, po čem toužíme. V momentě, kdy na sebe máme nezdravý náhled, nás myšlenky vedou ke stagnaci a přehnané vnitřní sebekritice,“ vysvětluje Bc. Lenka Černá, koučka, lektorka a zakladatelka Pure Clinic Praha.

Jak se zbavit potřeby vtěsnat se do představ druhých? Jak se srovnat s neúspěchy a využít je k dalšímu posunu? Známe kroky, které vám pomohou vyhrát nad sebekritikou: To vše a mnohem víc se dočtete v aktuálním čísle časopisu Moje zdraví. Čeká vás téma o zubních implantátech nebo speciál o rodině. K dostání ve stáncích nebo v partnerských lékárnách.

... • Autor: red

Autor: red
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.