Jste workoholik: 4 varovné signály, jak to poznáte

Práce šlechtí, ale jen do chvíle, než se kvůli ní můžeme z fleku ocitnout v blázinci. Problém workoholismu totiž spočívá v neustálé snaze pracovat. Ne vždy je však tato snaha prospěšná našemu zdraví a psychické pohodě.
Workoholismus je závisost na práci. Někdy vychází z toho, že svou práci milujeme natolik, že v ní skutečně chceme trávit dny i noci, jindy má ale workoholismus naprosto jiný důvod.
Odborníci se shodují, že za workoholismem často stojí fakt, že utíkáme před nefungujícími vztahy, psychickými problémy a dost často i sami před sebou. Zacyklení v práci, ze které doslova nevystrčíme paty, se pak jeví jako ten nejlepší způsob.
Jedno toužíme přebít druhým a vůbec nám nedochází, že tohle není cesta, která by naše problémy skutečně dokázala vyřešit. Ba naopak. Kromě toho, že problémy, před kterými utíkáme, zůstanou, přidá se k nim brzy také naprosté fyzické vyčerpání. To pak může s naší psychikou ještě více za zamávat.
Problém workoholismu pak spočívá především v tom, že takoví lidé neumějí odpočívat. Jakoukoli chvilku věnují práci. Nikdo jim za to ale nenadává, protože tento druh závislosti přece nikomu neškodí. Až na workoholika samotného.
Rysy workoholika
- neustále pracuje
- když nepracuje, necítí se dobře
- má problémy ve vztahu, pokud nějaký má.
Pokud se navíc jedná o workoholika, který tímto způsobem života žije už nějaký čas, často trpí bolestmi hlavy, nespavostí a zhoršenou schopností se soustředit.
Z dlouhodobého hlediska pak workoholismus může vést k syndromu naprostého vyhoření.
Další rizika
Člověk trpící workoholismem končí většinou sám, jeho vztahy jsou plně nefunkční. Přidat se mohou nejen fyzické problémy, ale také ty psychické. A někdy další závisoslti.