Jednou nevěrník, pořád nevěrník: Jak to doopravdy je? | Moje zdraví

Jednou nevěrník, pořád nevěrník: Jak to doopravdy je?

Jednou nevěrník, pořád nevěrník: Jak to doopravdy je?
Problémy v manželství • Autor: iStock
18. května 2023 • 06:00

Tak tohle už slyšel asi každý z nás. Co myslíte: skutečně to platí, nebo se ten, kdo jednou „zahnul“, může poučit?

Člověk udělá ve vztahu mnoho chyb, někdo zalže, jiný ve vzteku vystřelí celá mračna zlých slov během hádky a další je vám nevěrný. S tím máme obecně největší problém a mnohdy je právě toto pochybení koncem našeho vztahu. V nevěře totiž často vidíme pouze touhu partnera po novém nepoznaném těle a málokdy jsme schopní si připustit, že i my v tom můžeme hrát svou roli. Jak to tedy je?

Video patří k placenému obsahu Blesku
Odemknout video
Upřímná zpověď Taťány Kuchařové: Pracovali jsme na miminku a on mě podváděl s Písařovicovou!VIDEO 

Nevěru považujeme za největší možnou zradu, jaké se nám ve vztahu může dostat. Jenže o tom to skutečně není. Nevěra není jen o chtíči zkusit jinou, „lepší“ postel. Může jít o chybějící obdiv a zájem, lásku nebo pocit spřízněnosti. To nás nakonec zavede do jiné náruče.

Teze, že jednou nevěrník rovná se navždy nevěrník, tak vůbec platná být nemusí. Nevěra se nemusí týkat jen toho, že chceme podvést partnera, kterého máme doma, protože nás baví lovit a získávat. Nevěru často využíváme jako způsob, jak dostat, co nám ve vztahu chybí a co nám partner nedává.

Co stojí za nevěrou?

Za nevěrou stojí vždy oba partneři a fakt, že vztah není dokonalý. Jenže ruku na srdce, žádný vztah nikdy dokonalý není a nebude. Nelze tedy s jistotou tvrdit, že je jeden podváděný a druhý jistou obětí, protože oba partneři hrají v oslabení svého vztahu významnou roli.

V praxi to znamená, že když vás partner podvede, můžete mít pocit, že jste oběť, ale co když jste ho podvedli první tím, že jste mu dokola lhali, a jeho nevěra je pouze vyústěním vašeho prvotního selhání?

Důvod „proč“ se počítá

Řešením je podívat se pravdě do očí. Přiznat si, proč k nevěře skutečně došlo. To je důležitým mezníkem před zaujmutím verdiktu, že když vás partner podvede, je to zkrátka nenapravitelný nevěrník. Ne všichni nevěrníci jsou naprogramováni k tomu, aby podváděli znovu.

Než se tedy člověk stane nevěrným recidivistou, je potřeba zjistit, co za tímto jednáním skutečně stálo. Definovat problémy, které partneři ve vztahu mají a které třeba jen dlouhodobě odsouvají místo toho, aby se jim upřímně podívali do očí.

Za mnohými nevěrami stojí neschopnost řešit dlouhotrvající problémy a strach partnerů jít do otevřeného konfliktu. Nejsou tedy úmyslnými pachateli nevěry, pouze hledají ventil z neshod, které mají a neřeší.

Autor: Valentina Lebová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.