Cesta skrze sny a snění | Moje zdraví

Cesta skrze sny a snění

Cesta skrze sny a snění
... • Autor: istockphoto.com
28. července 2016 • 14:25

Fakt, že se nám během spánku zdají sny, bereme jako přirozený jev, někdy vítaný, jindy obávaný. Jinak je to s tzv. denním sněním. Mohlo by se zdát, že se do naší uspěchané doby příliš nehodí. Je tomu ale právě naopak. Snít je důležité! 

Obrazy jako takové (a snění k nám promlouvá prostřednictvím obrazů) jsou původním a v jistém slova smyslu jediným „jazykem“, kterému naše tělo skutečně rozumí a hluboce na něj reaguje. Tento jazyk je navíc společný/zakódovaný lidem všech vyznání, barev pleti a bez rozdílu pohlaví. Ve velké míře jsme však bohužel vědomé spojení s tímto prvotním jazykem věků poztráceli, zapomněli jsme na svou schopnost pomocí obrazů tvořit svůj život. Je tedy třeba schopnost vnímat/ tvořit/pochopit obrazy znovu probudit. 

V rovině psychologického fungování má každý z nás „sklony“ k používání buď levé mozkové hemisféry (verbální), nebo pravé (imaginální ). Levá mozková hemisféra se vztahuje na abstraktní myšlení a rozum, zatímco pravá myslí prostorově a je orientovaná na tělo. Pravá mozková hemisféra „nemyslí“, ale prožívá, tlumočí naše smyslové prožitky do vědomí, snění/imaginace je propojená právě s touto hemisférou… Různé vědecké výzkumy potvrzují, že imaginace mají přímý dopad na fyzický svět (např. stimulují odpovědi ve svalech), což je v mnoha směrech překvapující. Pokud aktivně praktikujete vizualizace (řízená „cvičení“), dáváte do pohybu fyzickou, emocionální, mentální i duchovní část svého těla, bytí.

Uzdravme sny i sebe

Nemoc se projevuje ve čtyřech různých rovinách: fyzická rovina (tiky, střevní problémy, srdeční palpitace…), emoční (destruktivní vzorce chování…), mentální (schizofrenie, paranoia…), duchovní (zahořklost, ztráta smyslu života…). Zpravidla se však zabýváme pouze účinky nemocí - snažíme se potlačit příznaky, místo abychom se zabývali zdrojem daného onemocnění. Někdy se nám také stává, že zrcadlíme uvíznutí v nedobrých návycích partnera, rodičů…

V každém případě jednou nastane čas, kdy nezbude, než vnitřním „démonům“ čelit tváří v tvář. A k tomu nám sny/snění/imaginace mohou výrazně napomoci. á propos, rozumíte svým nočním snům? Pokud ne, vezměte si na pomoc deník a sny si zapisujte -často ukazují na nutnost změny (zejména opakují-li se)! Zpravidla nás nenapadne, že sen od nás není odtržený. Jsme publikum, ale zároveň tvůrci, autoři svých snů, tedy rozhodně NE oběť náhodných výjevů! Zůstává však otázka, co nám chtějí říci (noční můry bývají silným poplašným zvonkem), jakým způsobem zareagujeme a budeme ochotní ke změně svého života… 

Jak se navrátit ke snění a svým snům hluboce porozumět, ukazuje kniha síla snění a kabala", kterou napsala americká psycholožka Catherine Shainberg, jež mimo jiné deset let studovala v Jeruzalémě u slovutné kabalistky Colette AboulkerMuscat. Posléze v New Yorku založila School of Images ("kolu obrazů), kde učí techniky vizualizace - řízená cvičení a práci se sny. Poselstvím školy je naučit lidi, jak mohou používat imaginace k tvůrčím, léčivým a transformujícím účelům. 

Autor: Helena Míková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.