Rhodiola: Rostlina posilující mentalitu | Moje zdraví

Rhodiola: Rostlina posilující mentalitu

Rhodiola: Rostlina posilující mentalitu
Rhodiola posiluje i imunitní systém • Autor: istockphoto.com
8. srpna 2017 • 06:00

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) je tučnolistá rostlina, která získala své druhé jméno díky oddenku vydávajícímu intenzivní vůni připomínající růže. Umí se chovat jako tzv. adaptogen, tedy látka, která celkově posiluje organismus, zvyšuje jeho odolnost vůči působení fyzického a mentálního stresu, snižuje únavu a zlepšuje výkonnost. 

Po náročném fyzickém výkonu stoupá v krvi koncentrace dvou látek - C-reaktivního proteinu (CRP) a kreatinin kinázy, což je známkou poškození svalových vláken v rámci probíhajících regeneračních procesů. Jedna ze studií potvrdila, že osoby užívající rhodiolu mají po testu na bicyklovém ergometru nižší zejména hladinu CRP.

Další výzkumy prokázaly také snížení celkové (nespecifické) a mentální únavy. Například při testování studentů v průběhu zkouškového období po 2 týdnech užívání 100 mg rhodioly denně došlo ke zvýšení mentální kapacity, zlepšení dlouhodobé paměti, snížení psychické únavy a zkrácení potřebné doby odpočinku. Zlepšily se u nich rovněž výsledky v testech fyzické kapacity (na bicyklovém ergometru), motorické rychlosti a koordinace mezi rukou a očima. 

Rhodiola působí na celkové zlepšení imunitních funkcí, a to zejména díky podpoře funkce T buněk a NK buněk, ale i díky zlepšení hormonální rovnováhy. Prokázán byl příznivý vliv na léčbu bakteriálních infekcí, chřipky či nachlazení. Je možné ji užívat jak preventivně, ale i v akutní fázi pro podporu léčby. 

Působení rhodioly na srdce a cévy je také rozsáhlé. Chrání například srdce před poškozením v důsledku stresu, snižuje hladinu LDL cholesterolu v krvi a pomáhá při arytmiích

Pro zlepšení fyzické výkonnosti sportovců je rhodiola často využívána v kombinaci s housenicí čínskou. Často užívané jsou i kombinace se ženšenem, ginkgo bilobou, macou či guaranou.

Způsob užívání 

Ze rhodioly se nedělá odvar či nálev, protože teplem se účinné látky ničí. Buď se užívá ve formě doplňků stravy (prášek z oddenku v kapslích), nebo se z ní připravuje tinktura pomocí macerování zastudena v 50% lihu. 

Rhodiola může zastoupit nenávykovou alternativní léčbu úzkostných poruch, lehčích forem depresí a sezonních afektivních poruch. Její užívání zlepšuje transport tryptofanu do mozku, kde je tato aminokyselina využívána k tvorbě neurotransmiteru serotoninu, jehož nízká hladina je považována za jednu z hlavních příčin depresí. 

Rhodiola obsahuje zejména organické kyseliny (citronovou, jablečnou, jantarovou, fumarovou, vinnou, gallovou, kávovou), třísloviny, silice, flavonoidy, rosiridol, rosiridin, heteroglykosidy a další účinné látky. 

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.