Urychlené hojení: Léčba krevní plazmou | Moje zdraví

Urychlené hojení: Léčba krevní plazmou

Urychlené hojení: Léčba krevní plazmou
Krevní plazma umí zázraky. • Autor: istockphoto.com
8. srpna 2016 • 14:47

Ačkoli jsou regenerační schopnosti lidského organismu obdivuhodné, pokoušíme se tento proces ještě zintenzivnit. Dočkáme se pak rychlejšího a lepšího efektu léčby. To je také případ terapie krevní plazmou. 

Metoda ACP (autologous conditioned plasma) již byla odzkoušena u lidí, kteří si například poranili kloubní chrupavku, vazy či šlachy nebo mají artrózu. Jedním z pracovišť, kde ji aplikují, je Nemocnice Na Františku v Praze.

„Terapie využívá přirozené regenerační schopnosti těla. Konkrétně jde o růstové faktory obsažené v krvi. Pomocí tenké jehly a speciální dvouplášťové stříkačky odebereme krev ze žíly na paži. Poté je vložena do centrifugy, kde je v průběhu 5 minut odstředěna plazma. Obsahuje krevní destičky, jejichž součástí jsou růstové faktory. Ty příznivě působí na výživu a tvorbu tkání. Proto je odstředěná plazma s růstovými faktory injekčně aplikována do postiženého místa,“ vysvětluje primář chirurgie Nemocnice Na Františku a lékař AC Sparta Praha MUDr. David Erhart. 

Celý proces obvykle netrvá déle než půl hodiny a použití dvouplášťové stříkačky zaručuje nezbytnou sterilitu po dobu přípravy aplikace krevní plazmy. Ta se provádí ambulantně a nevyžaduje hospitalizaci. „Podmínkou zahájení léčby je zhodnocení zdravotní dokumentace pacienta, zejména rtg snímků či operačního protokolu. Následuje odborné klinické a ultrazvukové vyšetření a zhodnocení vhodnosti léčby krevními destičkami obohacenou krevní plazmou,“ dodává MUDr. Erhart.

Zkušeností přibývá 

Ortoped MUDr. Miroslav Sinkule z Nemocnice Na Františku, který je zároveň lékařem národního basketbalového týmu a FC Mladá Boleslav, doplňuje: „Metoda léčby krevní plazmou se v poslední době používá stále častěji i v těžších případech. Seznamuje se s ní skupina pacientů, jejichž stav již vyžaduje úvahy o endoprotéze. Například potřebují obnovit funkci kyčelního či kolenního kloubu, ale z určitého důvodu operaci nemohou absolvovat nebo ji ještě odkládají.“

Právě i oni si slibují, že se jim tato metoda může pomoci. Počet aplikací krevní plazmy závisí na diagnóze pacienta a doporučení lékaře. U léčby poranění a onemocnění vazů, šlach a chrupavek je doporučena aplikace 2 až 5 injekcí. Podání jedné dávky stojí zhruba 3500 až 4000 korun podle pracoviště, kde je zákrok proveden. Pacient si léčbu hradí sám, zdravotní pojišťovny tuto metodu neproplácejí. ACP je možno využívat v ortopedických ambulancích s licencí České lékařské komory v oboru ortopedie. 

Pomocí terapie krevní plazmou lze ošetřit nejen většinu poranění šlach, svalů či vazů, ale i přetržená svalová vlákna a zánět šlach. V Nemocnici Na Františku v Praze již mají dobré zkušenosti s použitím krevní plazmy také u artróz, degenerativních zánětlivých procesů, u bolestivých syndromů z přetížení a svalových či šlachových poranění. Efektivitu léčby zde také již mohli posoudit díky pacientům z řad aktivních sportovců. 

Odborná spolupráce: MUDr. David Erhart

Autor: Marie Hejlová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.