Pacient a právo: Neschopenka kvůli rozbitým brýlím

Pacient a právo: Neschopenka kvůli rozbitým brýlím
Lékař vám může napsat neschopenku do zaměstnání. • Autor: shutterstock.com
1. ledna 2017 • 00:15

Poškodili vám invalidní vozík, takže se nedopravíte do práce? Ztratili jste naslouchátko? Rozbily se vám brýle a nemůžete kvůli tomu dočasně vykonávat zaměstnání? Řekněte si ošetřujícímu lékaři o neschopenku.

Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti může lékař na základě zákona o nemocenském pojištění, konkrétně jeho § 57, vystavit pojištěnci, který nemůže kvůli poškození nebo ztrátě ortopedické či kompenzační pomůcky vykonávat dosavadní pojištěnou činnost (za pojištěnou činnost se pokládá zaměstnání vykonávané dle podmínek zakládajících účast na nemocenském pojištění a samostatná výdělečná činnost, pokud se samostatně výdělečně činná osoba na základě výkonu této činnosti přihlásila k účasti na nemocenském pojištění).

 

Na jak dlouho lze neschopenku za zmíněných okolností vystavit?

Podle zákona ošetřující lékař rozhodne o vzniku dočasné pracovní neschopnosti dnem, v němž ji zjistil. O jejím ukončení rozhodne ke dni, od kterého může pojištěnec po opravě nebo opatření nové ortopedické či kompenzační pomůcky vykonávat dosavadní pojištěnou činnost.

Lékař může neschopenku vystavit i zpětně, a to až o 3 kalendářní dny, v ostatních případech musí mít písemný souhlas příslušného orgánu nemocenského pojištění. Pro úplnost dodejme, že není vaší povinností mít náhradní kompenzační pomůcku jakéhokoli typu „v záloze“ pro případ ztráty nebo poškození té, kterou používáte.

Odborná spolupráce: JUDr. Pavel Zajíc Advokátní kancelář Kubica, Zajíc a partneři

Autor: Dita Váchová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.