Mějte ostrý zrak v každém věku. S dioptriemi si poradí laser nebo nová čočka | Moje zdraví

Mějte ostrý zrak v každém věku. S dioptriemi si poradí laser nebo nová čočka

Mějte ostrý zrak v každém věku. S dioptriemi si poradí laser nebo nová čočka
Laserové operace jsou dnes běžné a pro většinu pacientů vhodné, některé dioptrické vady ale laserovou operací nevyřešíme. Pacientům se tak doporučují nitrooční zákroky, např. implantace ICL čoček. V DuoVizi najdeme řešení pro 9 z 10 pacientů. • Autor: Neovize Group s.r.o.
18. prosince 2017 • 00:00
Prezentace klienta • 

Přináší zhruba tři čtvrtiny všech vjemů a informací z okolního světa. Řeč je o zraku. V průběhu let se mění, a postupně se tedy mohou objevit nejen vrozené vady, ale i obtíže způsobené stárnutím očí. Moderní medicína si však dokáže s očními vadami a onemocněními poradit. A to dokonce v každém věku.

Jaké metody používají oční chirurgové k odstranění krátkozrakosti, dalekozrakosti, astigmatismu, šedého zákalu a jiných potíží se zrakem? Mezi možnosti patří například laserové odstranění dioptrií, výměna původní lidské čočky za umělou anebo implantace nitroočních kontaktních čoček. Ale v jakém věku je která metoda nejvhodnější?

18 až 40 let: Dioptrie odstraní laser

U pacientů ve věku od 18 do 40 let patří mezi nejčastější oční operace laserové odstranění dioptrií. Věk zde ale není jedinou rozhodující podmínkou, zákrok podstupují i pacienti mladší 18 let. A také ti, jejichž oční vada není stabilní a narůstá. Není tedy potřeba čekat. Jaké vady jsou pro laserový zákrok nejvhodnější? Vady od +3 do cca -6 dioptrií. Už více než 10 let funguje v ČR bezbolestné odstraňování dioptrií tzv. femtosekundovým laserem. Tímto laserem se provádí i nejšetrnější zákrok současnosti - ReLEx SMILE (NeoSMILE 3D).

Jak takový zákrok vypadá? „Laser separuje pod povrchem oční rohovky přebytečnou tkáň, která způsobuje neostré vidění. Chirurg ji následně z rohovky odstraní pomocí speciální pinzety. Při metodě NeoSMILE 3D zcela odpadá nutnost použití excimerového laseru, který u předchozích metod typu LASIK přebytečnou tkáň pálil,“ vysvětluje docentka Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize.

Po 40. roce: Čas na novou čočku na čtení

Po čtyřicítce se obvykle začínají objevovat potíže s ostrým viděním nablízko. Je to zcela přirozené. Špatné vidění na normální čtecí vzdálenost totiž způsobuje stárnutí, kdy se pružnost oční čočky postupně snižuje, a čím blíže se předmět nachází, tím obtížněji jej lze zaostřit. Tato vada se nazývá presbyopie neboli vetchozrakost. Objevuje kolem 40. až 45. roku života a vrcholí ve věku 63 až 65 let, kdy se stabilizuje a dále nezhoršuje. Není nutné ale nosit brýle na čtení. Neostrého vidění se můžete zbavit jednoduše: moderní metodou PRELEX, při které oční chirurg během patnáctiminutového bezbolestného zákroku nahradí přirozenou oční čočku umělou čočkou, která přináší zlepšení vidění nablízko, na počítač i do dálky. Tímto způsobem lze odstranit jakýkoliv počet dioptrií, vetchozrací lidé se tak zbaví nutnosti střídat dioptrické brýle na různé vzdálenosti.

Chcete kvalitu? Zvolte k operaci šedého zákalu laser. Femtosekundový laser LenSx dokáže nahradit skalpel precizním laserovým paprskem řízeným počítačem a kontrolovaným chirurgem. • Autor: Neovize Group s.r.o.

 

Od 65 let: U šedého zákalu je léčba jediná - operace

V souvislosti se stárnutím se po 65. roce věku nejčastěji objevuje šedý zákal neboli katarakta. Při tomto onemocnění dochází ke zakalení oční čočky a zhoršení kvality vidění, pacienty popisované jako "vidění přes mlhu". K jeho vzniku ale přispívají také chronická onemocnění, jako je cukrovka, anebo dlouhodobé užívání některých léků, kouření či úrazy oka. Šedý zákal se může objevit také jako komplikace jiných očních a celkových onemocnění. Jediným řešením šedého zákalu je sice operace, ale jde o rychlý a bezbolestný zákrok, který je zároveň příležitostí zbavit se i dioptrií a astigmatismu. „Během operace nahradí chirurg zakalenou oční čočku umělou nitrooční čočkou, která v oku zůstává po zbytek života,“ říká primářka Oční kliniky DuoVize v Praze MUDr. Lucie Valešová. „Současně s odstraněním šedého zákalu můžeme pacienta zbavit i dioptrií či astigmatismu, stačí zvolit vhodnou nitrooční čočku. Multifokální čočka zajistí ostré vidění do dálky i nablízko, torická čočka koriguje astigmatismus a asférická čočka zase zlepšuje vidění za zhoršených světelných podmínek,“ dodává primářka.

Odstranit šedý zákal lze dokonce i zákrokem bez použití skalpelu, a to s pomocí femtosekundového laseru LenSx. Přístroj dokáže nahradit skalpel precizním laserovým paprskem řízeným počítačem a kontrolovaným chirurgem. „Laser LenSx se přizpůsobí na míru pacientova oka, je přesný, bezpečný a precizní,“ vyjmenovává jeho výhody docentka Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize v Brně.

Správné vyšetření na prvním místě

Operační zákrok je dnes otázkou několika málo minut. Musí mu ale předcházet vyšetření, které zpravidla trvá dvě až tři hodiny. Až na jeho základě stanoví lékař přesnou diagnózu a tu nejvhodnější metodu na míru přímo konkrétnímu pacientovi. Bez tohoto vyšetření by operace mohla způsobit více škody než užitku. Rychlost změn oční čočky je u každého člověka různá, od počátečních obtíží do výrazného snížení kvality vidění mohou uplynout roky či desetiletí, ale také pouhé měsíce. Jakékoliv problémy se zrakem je proto nutné co nejdříve konzultovat s očním lékařem.

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.