Varikokéla
Je nemoc, která se týká jen mužů. Jde o žilní problém, kdy dochází v (obvykle jen v jednom, a to levém) varleti ke městnání krve a vzniku žilního městnání, které se dá velmi zjednodušeně přirovnat například k jinému projevu žilního městnání, jako jsou hemoroidy.
Pokud žíly nefungují dobře, dojde k takzvanému městnání krve. Tím se zhorší proudění okysličené krve zpět do krevního oběhu (krev se městná ve varleti). Tím, že krev zůstává ve varleti déle, varle se otepluje, což může mít negativní vliv na plodnost.
Příznaky varikokély
Varikokélu pacient obvykle sám nepozná, ke zvětšení objemu varlete dochází bohužel, až když už jsou žíly výrazně poškozeny. Někdy může varovat pocit těžkosti a nepohodlí v oblasti šourku nebo lze zvětšené žilky nahmatat.
Postihuje
Projevuje se
Léčba varikokély
V případě, že si nahmatáte nějaké útvary v oblasti varlete, je vždy třeba vyloučit rakovinu varlete a také nemoc odlišit od dalších podobných chorob, jako jsou hydrokéla a spermatokéla. To lékař pozná pohmatem a ultrazvukovým vyšetřením. U varikokély je možné pacienta pouze sledovat, případně se rozhodnout pro operaci, při které se postižené žíly vyjmou nebo přeruší. To je možné učinit buď klasicky, nebo laparoskopicky. Další možností je sklerotizace, kdy se žíla zaslepí.
Léky
Nepodávají se, nemoc se léčí chirurgicky.
Prevence
Protože jde o žilní problémy, mají k ní náchylnost lidé, kterým se žilní problémy projevují i v jiných částech těla, například jako hemoroidy. I když jde nemoc ovlivnit jen málo, pomáhá zdravý životní styl.
Kdy vyhledat lékaře
Když si nahmatáte nějaký útvar ve varleti.