Syndrom toxického šoku
Syndrom toxického šoku (TSS, streptococcal toxic shock syndrome) je infekční onemocnění vyvolané zlatým stafylokokem, vzácněji streptokokem.
Stafylokoky produkují mnoho škodlivin a mezi nimi i toxin TSST-1. Tento toxin dokáže v lidském těle vzbudit silnou imunitní odpověď a celou řadu reakcí. Ty vedou k těžkému šoku s poškozením vnitřních orgánů a nevratně poškozuje povrch ledvinných kanálků. Syndrom toxického šoku může skončit i smrtí pacienta.
Syndrom toxického šoku se vyskytuje téměř v polovině případů u menstruujících žen - během menstruace nebo krátce po ní, a to především v souvislosti s používáním menstruačních tampónů.
Syndromem toxického šoku mohou onemocnět i muži. STS může vzniknout při jakémkoli stafylokokovém (vzácněji streptokokovém onemocnění). To jsou kožní infekce, zápal plic, záněty ledvin a močového měchýře, záněty kostí, srdečních chlopní, různá drobná poranění (popáleniny, ranky, puchýřky), která jsou těmito bakteriemi infikována. Existují i případy nákazy v nemocnicích.
Postihuje
Projevuje se
Příznaky syndromu toxického šoku
- náhlá vysoká teplota (nad 39)
- pokles krevního tlaku a rychlý pulz
- vyrážka (která se po několika týdnech začne olupovat)
- zvracení
- průjem
- bolest svalů
Inkubační doba
8 hodin – 2 dny
Léčba
Vzhledem k tomu, že se jedná o bakteriální onemocnění, je nejdůležitější, aby byla pacientovi podána správná antibiotika. Je také potřeba mírnit příznaky šoku.
Léky
antibiotika
Domácí léčba a babské rady
Nemocnému pomůžete tím, že ho co nejdříve dopravíte k lékaři.
Vyšetření
Lékař určí původce onemocnění na základě odběru bakterií z ložiska a kultivace.
Očkování
neMožné komplikace
Syndrom toxického šoku může skončit smrtí pacienta.
Prevence
Protože je syndrom toxického šoku spojován s používáním menstruačních tampónů, je velmi důležité tampóny dostatečně často měnit (doporučuje se doba mezi 4 – 8 hodinami). Každé poranění je dobré vydezinfikovat, jako prevence se doporučuje i dodržování základní hygieny a včasná léčba zánětů.