Natržení menisku
Natržení menisku je poměrně běžné poranění kolene při nepřiměřené zátěži.
Menisky jsou vazivové poloměsíčité ploténky, které tlumí nárazy při pohybu a stabilizují kolenní kloub. Může být poškozen při zkroucení nebo nepřiměřeném točení kolene, prasknutí kolenních vazů může natržení menisku provázet. Rizikovým faktorem je věk, protože meniskus se během stárnutí opotřebovává a stává se náchylnějším ke zranění.
Postihuje
Projevuje se
Příznaky natržení menisku
Projevy závisí na závažnosti poranění. Malá trhlina se projeví slabou bolestí a otokem po dobu dvou až tří týdnů.
Při větší trhlině je typická bolest na straně nebo v centru kolene, noha je však schopná chůze. Otok trvá 2 až 3 dny, koleno se nemůže pořádně ohnout. Pokud kolenem rotujete do stran, objeví se ostrá bolest. Dochází k uzdravení, ale při minimálním točení kolene do stran nebo při přetížení se příznaky znovu objeví.
Pokud se kousky menisku vklíní do kolenního kloubu, objevuje se krvácení do kolene, koleno otéká a tuhne, jde o vážné zranění.
Léčba natržení menisku
Léčba závisí na typu a lokalizaci, věku a typu zátěže. Nechirurgická léčba zahrnuje klid, přikládání ledu, kompresní obvaz kolene, zvýšení postižené nohy a fyzikální léčbu.
Chirurgický zákrok spočívá ve vyjmutí části nebo celého poškozeného menisku. Pak následuje rehabilitace kolene. Zákrok se provádí většinou artroskopicky. Dvěma či třemi vstupy o velikosti cca jednoho centimetru se dovnitř kolene zavede tzv. artroskop, kterým lékař prohlédne kloub. Druhým vstupem lékaři za pomoci operačních nástrojů ošetří poškozený meniskus.
Celý zákrok lékaři sledují na monitoru. Kloub je při operaci vyplněn tekutinou, která místo proplachuje a současně také umožňuje odstranění poškozené tkáně. Celý zákrok trvá cca 20 až 40 minut a obvykle se provádí při celkové anestézii, někdy při spinální anestezii (pacient necítí tělo od pasu dolů).
Pokud má pacient po odstranění menisku dále bolesti, stala se nadějnou transplantace menisku. Jedná se o přenos tkáně menisku od dárců.
Léky
Lékař předepíše analgetika (Ibalgin, Ibuprofen, Algifen). Ty pomáhají jen zmírnit obtíže, ale neléčí.
Bylinky
Pomáhají masti z kostivalu, kaštanu a měsíčku lékařského.
Homeopatika
Zmírnit obtíže může Arnica Monatan 9 C, Ruta Graveolens 9 C, Rhus Toxicondron 9 C.
Domácí léčba a babské rady
Některé zdroje doporučují preparáty s kyselinou hyaluronovou, která však spíše působí na klouby než na meniskus jako takový, rozhodně tím ale nic nezkazíte.
Délka léčby
14 dnínásledná rehabilitace trvá týdnyVyšetření
Diagnózu stanoví lékař posouzením mechanismu úrazu a klinickým vyšetřením – bolestivost a lupání na vnitřní kloubní štěrbině, zvýraznění bolesti ohnutím a rotací kolena. Často je přítomen výpotek v kolenním kloubu.
Dále nařídí RTG a ultrazvuk, ale to jen pro případné vyloučení jiného poranění. Meniskus na RTG vidět není. Lepší je magnetická rezonance, ale ani ta není zcela spolehlivá.
Možné komplikace
Komplikací je vklínění menisku do kolenního kloubu.
Trvalé následky
Chybná léčba může znamenat špatnou pohyblivost kolene a vadu chůze.
Závažnost onemocnění
Zdravotní cviky
Nejprve je třeba nechat nohu v klidu, poté fyzioterapeut ukáže speciální cvičení.
Prevence
Opatrnost při sportu, důležitý je pravidelný strečink, protažení a nepřeceňování svých sil.
Kdy jít k lékaři
Lékaře navštivte při pichlavé bolesti a otoku kolene.