Pigmentové skvrny a pihy: Jak o ně pečovat v létě? A jak se jich zbavit úplně? | Moje zdraví

Pigmentové skvrny a pihy: Jak o ně pečovat v létě? A jak se jich zbavit úplně?

Pigmentové skvrny a pihy: Jak o ně pečovat v létě? A jak se jich zbavit úplně?
Mateřská znaménka se neodstraňují pouze z estetických důvodů. • Autor: shutterstock.com
28. července 2016 • 11:45

Hnědé flíčky, mateřská znaménka… zkrátka pigmentové skvrny nás většinou trápí z hlediska estetického. Je však dobré věnovat jim pozornost, aby nepřerostly v problém zdravotní. Osvětové kampaně v tom již udělaly velký kus práce. 


Kůže stárne stejně jako všechny orgány našeho těla. V mládí je „šťavnatá“, dobře hydratovaná a její regenerační mechanismy jsou v dobré kondici, takže ji udržují vláčnou a kožní buňky operativně obnovují. S přibývajícími roky se ale tyto schopnosti pozvolna vytrácejí. Je to způsobeno nejen věkem, ale také vnějšími vlivy. Mráz, vítr, teplo a hlavně sluneční záření způsobí narušení kožní funkce a na pokožce se objevují nežádoucí kožní projevy. Neznamená to ovšem, že jsme zcela bezbranní, že to vzdáme a stav se pokusíme zachránit tak nanejvýše vrstvami make-upu a všeskrývajícím oblečením. Spíš jde o to vybrat si správnou zbraň. 

Jde víc o zdraví než krásu 

Tou nejlepší je prevence, tedy správná péče o pleť. Neznamená to samozřejmě jenom pravidelné mytí (ostatně s tím bychom měli být opatrní, protože častým oplachováním by mohla kůže o své přirozené ochranné schopnosti přijít). V první řadě nezapomínejme, že kůže má paměť: naše časté opalování bez ochranných prostředků a několikeré letní spálení nám jednou připomene nejen pihami, které lze považovat za roztomilé, ale pigmentovými skvrnami, o nichž se to už nedá moc tvrdit. Týká se to zejména slunění v období po kosmetických nebo estetických procedurách.

V takovém případě odborníci doporučují chránit se před slunečními paprsky někdy až šest měsíců a varují, že škody, které na kůži vzniknou, bývají často nevratné. Potvrdit to mohou majitelky pigmentového „knírku“ pod nosem, k němuž přišly při opalování krátce po jeho depilaci. Na vině je proces, při němž slunce donutí buňky melanocyty produkovat melanin, tedy kožní barvivo jako ochranu před ultrafialovým zářením. A třebaže se obecně ví, že na slunce jsou citlivější lidé se světlou pletí a vlasy, toto poškození může potkat klidně i tmavovlásky. Abychom se ale jenom neobviňovali, že si kůži ničíme sami, tím největším nepřítelem pokožky bílé a hladké jako porcelán je stáří a dědičnost. U žen navíc stav zhoršuje kolísající hormonální hladina v těhotenství a potom hlavně ztráta hormonů v době přechodu. Musíme se zkrátka smířit s tím, že nám kromě mateřských znamének, s nimiž jsme se narodili, v průběhu života nějaká ta skvrnka na kráse přibude. 

Začněte kosmetikou

Když už se objeví problém, je možné nejdříve vyzkoušet kosmetiku zaměřenou právě na něj. Na trhu je dostatek prostředků slibujících vybělení pokožky. Může to být sérum, olej nebo krém potlačující přirozenou tvorbu melaninu v pokožce, takže se vyrovnává zabarvení pleti. Jejich základem jsou často přírodní a esenciální oleje z léčivých bylin (dobromysl, řebříček, růže, olivy), které zlepšují okysličení pokožky a sjednocují její barvu. Pokud navzdory pravidelnému používání speciálních bělicích prostředků nedojde k nápravě, můžeme rezignovat a skvrny se pokusit zamaskovat make-upem. Vhodnější je ale vyžádat si odborné posouzení a případné následné řešení. 

Posviťme si na ně! 

Rozvoj moderních technologií umožnil likvidaci téměř všech změn na kůži kosmeticky, tzn. bez řezání a následného šití. V současné době patří mezi nejběžnější postupy mikrodermabraze, IPL (intenzivní pulzní světlo), chemický peeling, radiofrekvenční vlnění a hlavně laser. Posledně jmenované ošetření pracuje tak, že skvrnu „rozstřelí“ a barvivo se následně odplaví přes buňky imunitního systému kůže. Bezprostředně po zákroku skvrna ztmavne, poté zesvětlá a do tří dnů zmizí. Laserů existuje mnoho typů, z nichž odborník vybere optimální podle vašich potíží. Někdy je skvrna vymazána po jednom ošetření, většinou je jich zapotřebí několik. V každém případě mějte na paměti, že všechny tyto procedury fungují tak, že odstraňují horní vrstvu kůže, takže ji činí ještě citlivější na UV záření. Nechránit se po nich před slunečními paprsky by mohlo způsobit stav ještě horší než před zákrokem. Ve vzácných případech, kdy byla zanedbána kontrola znamének a došlo již ke zhoubné přeměně původně nezhoubných útvarů, je nutné chirurgické řešení: excize. Následná léčba je závislá na tom, zda se podařilo útvar vyříznout celý nebo se již vytvořily metastázy. 

Moderní vyšetření znamének se provádí dermatoskopem. Jde o podrobné ohledání mateřských znamének pomocí speciální světelné lupy, která umožňuje lépe zhodnotit strukturu, okraje a rozložení pigmentu ve znaménku než pouhým okem - byť odborníka. A jestliže se dermatologovi některé zdá podezřelé, navrhne odstranění a následné histologické vyšetření. Na většině odborných pracovišť se ostatně histologická analýza dělá pro jistotu vždy. A možná je i po nechirurgickém odstranění (laserem). Není tedy se třeba obávat, že se útvar vypaří a zůstane nejistota, zda byl či nebyl zhoubný. 

Jak udělat v létě své pokožce dobře? Jak vybrat správný opalovací krém?

Radí MUDr. Zuzana Kulíková, dermatoložka a specialistka na estetickou dermatologii a práci s lasery z kliniky LaserPlastic v Praze 1 

Asi každý už dnes ví, že pokožku si musíme pro její krásu i zdraví chránit v létě krémy s vysokým ochranným faktorem. Zdaleka nejlepší ale je, pokud krém s vysokým UV filtrem zkombinujeme i s krémem obsahujícím filtr minerální. Jedině tak totiž můžeme zabránit tomu, aby na pleti nevyskákaly nehezké tmavé flíčky. Ty v létě trápí zejména všechny majitele citlivé kůže náchylné k pigmentaci. Přes minerální zrníčka škodlivé záření nepronikne. Proto se hodí aplikovat tyto přípravky i na kůži s mnoha znaménky, na ošetřování jizev a různých poranění.

Léto přináší i trápení i v podobě sluneční alergie, která v pravém slova smyslu nebývá tak častá jako spíše případy, kdy i jinak zdravá a odolná pokožka začne po slunění svědit, zrudne a objeví se na ní pupínky či puchýřky. Tady je nutné zvykat kůži na sluneční paprsky postupně. Velmi opatrní bychom měli být i při odstraňování chloupků. Nejen laserová depilace, ale i jakékoli vytrhání chloupků může totiž způsobit poranění, které pak na sluníčku nepěkně vyleze a ztmavne. Není ale pravda, že naše pleť v létě trpět musí a žádné estetické a omlazující zákroky na ní provádět nelze.

Výborným letním ošetřením je třeba mezoterapie, která udělá pleti asi tak dobrou službu, jako když v horkých dnech ráno důkladně zavlažíme rozkvetlou zahradu. Do kůže se při ní vpravují účinné látky jako vitaminy, aminokyseliny nebo kyselina hylauronová. Ty se malými jehličkami dostávají do nejhlubších vrstev, čímž se jejich efekt zesiluje. Pokožka povzbuzená antioxidanty a hloubkovou hydratací se nejen důkladně zavodní, ale urychlí se v ní hojení různých poškození, takže i v parných dnech vypadá odpočinutá a svěží. I pleť sluncem poničenou, pigmentovanou a vysušenou můžeme uvést opět do formy. Slabý chemický peeling dokáže problematickou oblast zjemnit a „stopy léta“ je pak na podzim nejlepší ošetřit přesně zvoleným druhem laseru. 

Autor: Jana Nová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.